Protesty rolników: epicentrum protestów rolników

Europejscy rolnicy są wściekli. I teraz dają to jasno do zrozumienia politykom. W poniedziałek na marginesie spotkania europejskich ministrów rolnictwa spłonęły opony samochodowe. W zeszłym tygodniu w Paryżu francuskiego prezydenta powitali brutalni protestujący na targach rolniczych, a we Fryburgu we Fryburgu czekali także wściekli rolnicy. Powody są różne. Polscy rolnicy buntują się obecnie przeciwko importowi taniego zboża z Ukrainy w obawie przed spadkiem cen. Dlatego we wtorek zablokowali całe centrum Warszawy. Dominik Kalus wie, czego jeszcze żądają rolnicy. O polityce pisze dla ZEIT ONLINE i reportaży z Warszawy. W podcaście wyjaśnia, jaką rolę Polska w europejskich demonstracjach.

Życie w mieście czasami oferuje wiele rzeczy. Dużo sztuki, dużo kultury, ale też dużo hałasu. I może sprawić, że będziesz chory. Długotrwałe narażenie na poziomy powyżej 55 decybeli może mieć nawet szkodliwy wpływ na zdrowie. W ciągu dnia 20,1 miliona ludzi w Niemczech jest narażonych na hałas tak głośny, że szkodzi ich zdrowiu. Mogą wystąpić problemy ze snem, stres i choroby serca. Największym źródłem hałasu jest ruch drogowy. Gdzie jednak ludzie są szczególnie narażeni na hałas? Zespół danych ZEIT ONLINE porównał ze sobą 55 witryn. Interaktywna mapa pokazuje wyniki. W projekcie brał udział Fabian Franke z redakcji ekonomicznej. W podcaście zdradza, które miasto jest najgłośniejsze i co pomaga w walce z hałasem.

I inaczej : Holenderski start-up chce naprawić lód Arktyki.

Moderacja i produkcja: Elise Landschek

Redakcja: Pia Rauschenberger

Współpraca: Anne Schwedt i
Lea Studentka

Wszystkie odcinki naszego podcastu znajdziesz Tutaj. Pytania, uwagi krytyczne, sugestie? możesz do nas dotrzeć pod adresem wasjetzt@zeit.de.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *