Berlin – kłamstwa propagandowe i zmanipulowane zdjęcia i filmy

Nowy format sprawdzania faktów – dpa zawiera międzynarodowy sojusz przeciwko fałszywym twierdzeniom o Ukrainie. Fałszywe wyobrażenia o wojnie i jej skutkach utrudniają uzyskanie wiarygodnych informacji w Internecie. Aby temu przeciwdziałać, niemiecka agencja informacyjna utworzyła międzynarodowy sojusz w zakresie sprawdzania faktów. Wśród nich są partnerzy z Ukrainy (Media Reforms Center), Łotwy (Re:Baltica), Litwy (Delfi Melo Detectorius i InTheBaltic), Polski (Pravda), Rumunii (Funky Citizens) i Bułgarii (AEJ-Bulgaria).

W ramach dziesięciomiesięcznego projektu wspólnie opracowują weryfikacje fałszywych twierdzeń dotyczących wojny na Ukrainie. Partnerzy polegają na nowym formacie opracowanym przez dpa: faktach graficznych – sprawdzaniu faktów w formie interaktywnych grafik i animowanych filmów wideo. Dzięki wizualnemu i łatwemu do zrozumienia formatowi rzeczowe grafiki przemawiają do szerokiego grona odbiorców i nadają się do kanałów mediów społecznościowych.

„Dzięki temu projektowi chcemy jak najskuteczniej pomóc w zwalczaniu dezinformacji, zwłaszcza w krajach bezpośrednio graniczących z Rosją i Ukrainą” – mówi Teresa Dapp, szefowa zespołu ds. weryfikacji faktów w dpa. „Grafika faktograficzna nadaje się do informowania i edukowania dużej liczby osób w przystępny sposób”.

Międzynarodowa produkcja rozpocznie się w czerwcu, a wszyscy partnerzy stworzą rzeczowe grafiki w wielu językach. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Mediów i Informacji ( EMIF) obsługuje.

Rzeczowe grafiki są udostępniane klientom dpa do bezpłatnego użytku pod adresem www.dpa-shop.com świadczone w języku niemieckim i angielskim. Ponadto pojawiają się jako filmy www.dpa-video.com oferowane bezpłatnie.

Wyłączna odpowiedzialność za treści wspierane przez Europejski Fundusz Mediów i Informacji spoczywa na autorach. Niekoniecznie odzwierciedlają one stanowisko EMIF i partnerów funduszu, Fundacji Calouste Gulbenkiana i Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego.

O organie ochrony danych:

Niemiecka Agencja Prasowa (dpa) została założona w 1949 roku i jest jedną z wiodących niezależnych agencji informacyjnych na świecie. dpa zapewnia mediom, firmom i organizacjom ofertę redakcyjną. Obejmuje to tekst, zdjęcia, filmy, grafikę, relacje radiowe i inne formaty. Jako agencja międzynarodowa dpa publikuje swoje raporty w siedmiu językach. Około 1000 dziennikarzy pracuje w około 150 lokalizacjach w Niemczech i za granicą. Udziałowcami dpa jest około 170 niemieckich firm medialnych. Zespół redakcyjny dpa działa według zasad określonych w statucie dpa: niezależnie od ideologii, przedsięwzięć komercyjnych czy rządów. Centralna redakcja, na czele której stoi redaktor naczelny Sven Gösmann, znajduje się w Berlinie. Kierownictwo skupione wokół prezesa Petera Kropscha pracuje w centrali firmy w Hamburgu. Przewodniczącym rady nadzorczej jest David Brandstätter (Main-Post GmbH, Würzburg).

Więcej pod www.dpa.com (niemiecki, angielski, hiszpański, arabski)

Kontakty prasowe:

dpa Niemiecka Agencja Prasowa GmbH
Jensa Petersona
Menedżer ds. Komunikacji Korporacyjnej
Telefon: +49 40 4113 32843
E-mail: pressestelle@dpa.com

Oryginalna treść autorstwa: dpa Deutsche Presse-Agentur GmbH przekazana przez news aktuell

http://ots.de/544033

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *