Białoruś otrzymała oficjalne ostrzeżenie od Polski

„Komitet Granic Państwowych wysłał odpowiedź wyjaśniającą obecną sytuację w pobliżu przejścia granicznego w Brugii (po stronie polskiej Kuźnica Belostockaja), opisującą środki podjęte w celu naprawy sytuacji i zauważając, że nie ma zagrożenia dla polskiego personelu” – powiedział Komitet ds. Granic.

Pracownicy komisji dodali, że Białoruś również „zapowiedziała przygotowania do wznowienia prac na brukselskim przejściu granicznym”, donosi telegraf.by.

Polska poinformowała w czwartek, że Polska postawiła władzom białoruskim ultimatum. Jeśli do 21 listopada sytuacja z migrantami nie ustabilizuje się, Polacy zamkną przejście graniczne Kuznitz na granicy.

„Jeśli nie będzie odpowiedzi na to żądanie, Polska wstrzyma ruch kolejowy przez przejście graniczne Kuzneta z obawy o bezpieczeństwo kolei i ryzyko związanego z tym wypadku” – powiedział Polska.

Tę decyzję popiera także Polski Związek Kolei.

Ultimatum zostało przekazane Anatolijowi Lapo, przewodniczącemu Białoruskiego Komitetu Granic Państwowych.

„Mariusz Kamiński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji RP, polecił Komendantowi Głównemu Straży Granicznej skierowanie do Anatolija Lapo, przewodniczącego Białoruskiego Komitetu Granic Państwowych, pismo wzywające do ustabilizowania przejścia granicznego Kuźnitz. Jeśli żądanie nie zostanie spełnione, strona polska zawiesi tam działalność kolejowego przejścia granicznego”, stwierdza się 18 listopada. w raporcie opublikowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kraju.

Polscy pogranicznicy zatrzymali 45 migrantów

Wczoraj w nocy polscy strażnicy graniczni aresztowali 45 migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi, poinformowała w piątek rzeczniczka państwowej straży granicznej, dodając, że osoby te należały do ​​dwóch większych grup migrantów rzucających kamieniami w urzędników.

W czwartek wieczorem grupa około 500 osób próbowała przekroczyć granicę w pobliżu wsi Dubrica Cerkevnė – poinformowała w piątek AFP rzeczniczka Państwowej Straży Granicznej por. Anna Michalska.

„Członkowie tej grupy rzucali kamieniami w polskich urzędników i używali przeciwko nich gazu łzawiącego. W tym samym czasie polscy pogranicznicy oślepiali ich wiązkami laserowymi” – powiedziała.

„Zatrzymano 45 osób i nakazano im opuszczenie Polski” – powiedziała Michalska.

„Strona białoruska dostarcza migrantom gaz łzawiący. „Jest jasne, że nie przywieźli tego gazu ze swoich krajów” – dodała.

Według rzecznika służby rannych zostało czterech polskich żołnierzy; nie musieli być hospitalizowani.

Łącznie w czwartek polscy pogranicznicy podjęli 255 prób nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z Białorusi. Od początku roku odnotowano ponad 34 tys. takich nielegalnych prób, w tym ponad 6 tys. tylko w listopadzie.

W październiku odnotowano prawie 17 300 prób nielegalnego przekroczenia granicy państwa, a we wrześniu 7 700. W sierpniu, kiedy wybuchł kryzys migracyjny, straż graniczna odnotowała ponad 3500 prób nielegalnego wjazdu do kraju.

Chociaż liczba nielegalnych prób przekroczenia granicy spadła w ciągu ostatniego miesiąca, Michalska powiedziała, że ​​„ostatnio stała się bardziej agresywna”.

Obóz założony przez migrantów na przejściu granicznym Kuznitz-Bruges został zlikwidowany, poinformował Mińsk w czwartek. Tego samego dnia setki Irakijczyków, którym nie udało się przedostać do Polski z Białorusi, wróciły do ​​domu swoim pierwszym zorganizowanym lotem repatriacyjnym do Bagdadu.

UE oskarża autorytarnego prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o celowe wywołanie kryzysu migracyjnego na granicy w odwecie za sankcje UE wobec jego reżimu.

Mińsk zdecydowanie zaprzecza tym zarzutom i obwinia UE o nieprzyjmowanie migrantów.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.