Biskup Hesja kończy swoją podróż do Grecji i Turcji

Biskup Hesja kończy swoją podróż po Grecji i Turcji. Bonn – Przewodniczący Komisji ds. Migracji Konferencji Episkopatu Niemiec i specjalny przedstawiciel ds. uchodźców, abp dr Stefan Heß (Hamburg) zakończył dziś (5 września 2023 r.) swój tygodniowy wyjazd solidarnościowy z uchodźcami do Grecji i Turcji. „Podczas mojej podróży spotkałam osoby szukające ochrony, których twarze były pełne rozpaczy. Rodziny, które uciekły do ​​obozu Mavrovouni na Lesbos, opowiadały mi o poważnych traumach, braku opieki medycznej i ogromnym braku perspektyw. Niektórzy opisywali także wysiedlenia lub inne doświadczenia przemocy. Bez aktywnych działań organizacji pozarządowych i tak już tragiczna sytuacja uległaby jedynie pogorszeniu. Pilnie potrzebujemy reformy wspólnego europejskiego systemu azylowego, która umożliwi lepszą ochronę uchodźców i sprawiedliwy podział obowiązków pomiędzy państwami członkowskimi UE – w w skrócie: humanitarna i zjednoczona polityka wobec uchodźców To właśnie na grecko-tureckim obszarze przygranicznym będzie zależeć, czy Europa będzie w stanie to zrobić” – powiedział biskup Hesse.

W stolicy Grecji, Atenach, omówił perspektywy polityki dotyczącej uchodźców dla Grecji i Europy z Ministrem ds. Migracji i Azylu Republiki Greckiej Dimitrisem Kairidisem, a także z przedstawicielami Wysokiego Biura Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) , Komisji Europejskiej. i Ambasadę Niemiec. Specjalny Przedstawiciel podkreślił: „Każdy, kto przedstawia przyjęcie uchodźców jako zagrożenie, gra na korzyść populistów. Potrzebny jest funkcjonujący system azylowy, aktywna polityka integracyjna i dyskurs skupiony na potrzebie ochrony uchodźców. uchodźcy.”

Podczas wymiany zdań z katolickim arcybiskupem Aten, prałatem Theodorosem Kontidisem SJ, nuncjuszem apostolskim w Grecji, biskupem ds. dzieła Kościoła w Grecji. Miał także okazję odwiedzić projekty pomocowe prowadzone przez organizacje katolickie w Atenach i na Lesbos. „Katolicy stanowią w Grecji jedynie niewielką mniejszość. Tym większe wrażenie wywarło na mnie zaangażowanie Caritas i jezuickiej służby na rzecz uchodźców. Ten wkład Kościoła we wspieranie osób poszukujących ochrony jest niezbędny – szczególnie w przypadku bezbronnych grup uchodźców” – biskup Hess powiedział.

Odwiedzanie projektów religijnych dla uchodźców było również priorytetem w Turcji. Należą do nich na przykład „Don Bosco Learning Centre” prowadzone przez salezjanów dla dzieci uchodźców, które nie mają dostępu do zwykłych szkół, a także lokalne działania Caritas w Izmirze i Stambule. Podczas spotkań z arcybiskupem Izmiru, prałatem Martinem Kmetec OFMConv i chaldejskim katolickim arcybiskupem Diyarbakir z siedzibą w Stambule, prałatami Sabri Anarem i prałatem Hesse zapoznał się z sytuacją chrześcijan w kraju.

Rozmowy z przedstawicielami Konsulatu Generalnego Niemiec w Stambule i niemieckimi fundacjami politycznymi, a także podmiotami społeczeństwa obywatelskiego dały wgląd w bieżący rozwój wydarzeń w Turcji: „Biorąc pod uwagę dużą liczbę około czterech milionów Syryjczyków, którzy znaleźli schronienie w Turcji, oraz biorąc pod uwagę poważne trudności gospodarcze kryzysu, przez który kraj przechodzi od jakiegoś czasu, społeczeństwo tureckie niechętnie integruje uchodźców. Kraj nadal potrzebuje wsparcia europejskiego i międzynarodowego, aby móc stawić czoła kryzysowi. ogromne wyzwania w dziedzinie uchodźców. Jednocześnie wielokrotnie powtarzano mi, że procesy zmian muszą nastąpić w samej Turcji, aby zmniejszyć niechęć do uchodźców i osiągnąć spójność społeczną” – stwierdził Bishop Hess.

Znaczenie strategii miejskich dla dobrego współistnienia uchodźców ze społeczeństwem przyjmującym było głównym tematem spotkania z zastępcą burmistrza Izmiru, Mustafą Özuslu. Biskup Hess rozmawiał z przedstawicielami Międzynarodowej Katolickiej Komisji ds. Migracji (ICMC) i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) na temat stworzenia bezpiecznych tras dla uchodźców z Turcji do innych krajów przyjmujących – przede wszystkim poprzez przesiedlenie i łączenie rodzin.

Na wszystkich etapach swojej podróży biskup Hesse odprawiał nabożeństwa z miejscowymi wierzącymi, w tym z członkami zgromadzeń niemieckojęzycznych i uchodźcami: „Turcja i Grecja są miejscami formacji dla naszej wiary. Będąc tu chrześcijaninem, zawsze kierujemy się śladami apostoła Pawła. Choć Kościół katolicki w obu krajach jest mały, jest żywy i różnorodny! Dla wielu chrześcijan szukających ochrony kościoły są miejscami duchowego schronienia. Szczególnie wzruszające były dla mnie nabożeństwa, które mogłem sprawować z uchodźcami”. Na zakończenie podróży biskup Hesse miał także okazję odwiedzić Patriarchat Ekumeniczny w Stambule. Podczas spotkania z wikariuszem patriarchy Bartłomieja metropolitą Apostolosem Daniliidisem , podkreślił: „Doświadczenia uchodźców, które opisywano mi w wielu rozmowach, skłaniają mnie do powrotu do Niemiec w sposób bardzo przemyślany. Jako kościoły musimy być tam razem dla osób potrzebujących ochrony. Jak powtarza Franciszek nas: pójdźmy na margines, kształtujmy przyszłość z migrantami i dla migrantów.

Ostatnie wyjazdy solidarnościowe biskupa Hessego zaprowadziły go do Polski i Ukrainy (2022), Maroka (2020), Etiopii (2019), Sycylii (2017) i Libanu (2016).

Ważne informacje dla przedstawicieli mediów:

Informacje o wycieczce poniżej www.fluechtlingshilfe-katzer-kirche.de poniżej Wycieczka do Grecji i Turcji dostępny.

Zdjęcia z podróży w jakości do druku są bezpłatne w formacie a baza danych obrazów wzmianka o prawach autorskich © Deutsche Bischofskonferenz/Maximilian von Lachner.

Kontakty prasowe:

Sekretariat Konferencji Episkopatu Niemiec
Służba prasowa/Public relations
Kaiserstraße 161
53113 Bonn
adres
Ramka 29 62
53019 Bonn
Telefon: 0228/103-214
Faks: 0228/103-254
E-mail: pressestelle@dbk.de
Dom: www.dbk.de

Oryginalna treść z: Konferencja Episkopatu Niemiec przekazana przez news aktuell

http://ots.de/556278

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *