Danielius Komža, mistrz nowego Lietuvos ľito oro balonų: „To było niesamowite”

FOTO: Emilija Kazlauskaite

Dominykas Genevičius (Litewska Federacja Oreivių)

W niedzielę Danielius Komža wygrał 30. Mistrzostwa Lietuvos w balonach na ogrzane powietrze („Birštono taurė 2022”) w Birsztanach. Rok temu jeden z najmłodszych uczestników mistrzostw, Lietuvos pirmenybsee, miał zaledwie 21 lat, a teraz podnosi trofeum zwycięzcy.

W tych zawodach zaplanowano sześć lotów, ale odbyły się trzy. Resztę uniemożliwiła natura – wiatr i niebo. Mimo to sportowcom udało się wykonać 13 różnych zadań, a zeszłotygodniowy poranek jest wieczorem.

21-letni D. Komža ma łącznie 10 594 punkty. Solidna wydajność, wiedząc, kiedy maksymalna liczba punktów może wynosić 13 000.

„Po obejrzeniu wyników byłem bardzo szczęśliwy, ale jednocześnie wyglądało to niesamowicie. Moim celem było dostanie się do TOP-10. Gwarantowałem to w moich czterech konkursach rankingowych, kiedy mogę walczyć o najwyższe miejsca po 2-3 lat, po zdobyciu większego doświadczenia. Cieszę się, gdy następuje szybki postęp, ale są jeszcze aspekty, które wymagają poprawy”, powiedział D. Komža.

Przedłużył passę mistrzowską swojej rodziny, będąc po raz pierwszy mistrzem brata Danieliausa, Laurynas Komža w Lietuvos pirmenybės.

„Byłem w kontakcie z bratem przez całe mistrzostwa. To właśnie zauważył, gdy po drugim locie w zawodach miałem rezerwę 1000 punktów. To był znak, że szanse wśród prizininkų deligi są duże, chociaż po ostatnim locie wydawało mi się, że mocno się trzęsę” – wspomina pilot.

Beje, D. Komža nie zbiera maksimum – 1000 – punktów w żadnym zadaniu. Tą złożona w jedno užduotyje sprawia, że ​​siedem oreiviai. Co prawda na przykład Vytautas Junevičius w swojej tabeli punktowej nie ma nawet trzech tysięcy punktów, ale punkty stracone przez inne duety pozwalają mu zająć dopiero ósme miejsce (8413 punktów).

„Najtrudniejszymi zadaniami dla mnie podczas mistrzostw były te, w których miałem najmniej treningów, czyli LRN (Land Run) i MDT (Minimalny Dystans). Dodatkowo były zadania fizyczne, które były ciężkie, które dobrze poradziłem sobie na krzyż, ale nie mógł prawidłowo upuścić znacznika.

Najlepszy wynik dla aplikacji elektronicznych, takich jak „Fly-on”, to „Pilot zadeklarowany cel”, kadangi galeju uždeklaruoti punkt, w którym znajduje się cel lotu. Wcześniej deklarowałem wysokości albo niekorzystne, albo sprzeczne z celem lotu, ale w tym roku udało mi się je poprawnie przewidzieć. Smagiausios užduotys vidaša yra fizinės, kiedy musisz dobiec do celu, musisz rzucać znacznikami. Albo jesteś w euforii, albo siedzisz przy stole” – powiedział D. Komža.

Srebrny medal mistrzostw Lietuvos powędrował do Tyrusa Rimu Kostiuškevicii. Zdobywa 9696 punktów. Trzecie miejsce zajęły świece od Lenkijosa Denisasa Dawidziukasa (9456 pkt). Vytautas Kerdokas (9034 pkt) zajął trzecie miejsce wśród Litwinów.

Sport Oreivių jest zwykle zdominowany przez starszego kierowcę. D. W Komžos zakończenia realizacji inspirowane są młodszymi lub przyszłymi przybyszami innych ludzi.

„Per metus zmieniło się moje podejście do konkurencji. W zeszłym roku był pierwszy pasibandymai, którego celem było sporo problemów technicznych z zadaniami neizmanymo, nie latałem dalej w strategiach, innymi słowy – nie wiem co robię. W tym roku, w zeszłym roku, trenował mnie mój ojciec Robertas Komža, który sam brał udział i prowadził wiele międzynarodowych mistrzostw balonów na ogrzane powietrze i wygrał mistrzostwa Lietuvos. Cel w konkursie Tėčio ėsitraukimas laba išvystyti strategiņi dinųnīmā. Pojechałem na zawody wiedząc, jak precyzyjnie wybrać strategię lotu. To bardzo przyczyniło się do utrzymania stabilności lotów, co często jest powodem rywalizacji” – wyjaśnia D. Komža.

Wśród 24 uczestniczek mistrzostw z Lietuvos, Polski i Łotwy znalazło się sześć kobiet. Najlepsza z nich była Agnė Simonavičiūtė, która w klasyfikacji generalnej zajęła 11. miejsce (8223 pkt). Julia Romanowska (6854 pkt.) była na 15. pozycji.

Mistrzostwa Lietuvos Birštone zostały zorganizowane przez Aeroklub „Audenis” piąty rok z rzędu. Wydarzenie to miało miejsce podczas obchodów Birsztańskiego Miasta.

Lietuvos oreivių rinktinė przygotowuje się obecnie do Mistrzostw Świata w balonach na ogrzane powietrze, które odbędą się w Słowenii w dniach 17-23 września. D. Komža, tuo tarpu, planuje udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w 2023 roku w Polsce. W tym roku planowane są mistrzostwa młodzieży.

„Ateityje – planuje przejść do ligi dorosłych” – mówi nowy mistrz Lietuvos.

Danielle Currey

"Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *