Do Polski przyjechało około 2,55 mln osób. uchodźcy z Ukrainy

Tylko w środę zarejestrowano 23 400 osób, czyli 16%. Ponad dzień wcześniej polska Straż Graniczna opublikowała w czwartek na Twitterze.

Podczas spotkania w Warszawie premier Polski Mateusz Morawiecki podziękował przedstawicielom gmin za współpracę w pomocy uchodźcom z Ukrainy.

„Mamy do czynienia z największym kryzysem uchodźczym od czasów II wojny światowej” – powiedział premier w oświadczeniu. Polska chce dać ukraińskim uchodźcom trochę normalności – powiedział. Dlatego dobra współpraca między rządem a gminami jest „niezwykle ważna”.

Według Morawieckiego, rząd przeznaczył 500 mln. złotych (120,1 mln USD) na pomoc gminom w przyjmowaniu uchodźców.

Obecnie nie ma oficjalnych informacji o tym, ilu uchodźców wojennych pozostało w Polsce, a ilu wyjechało do innych krajów UE.

Premier zaznaczył, że większość Ukraińców chce wrócić do swojego kraju. Ale teraz potrzebują pomocy, a ich integracja przynosi korzyści także polskiej gospodarce i społeczeństwu.

Według niego chęć pomocy to także niepowtarzalna okazja do przekazania pozytywnego wizerunku Polski na świecie.

Według straży granicznej od początku wojny granicę z Ukrainą przekroczyło 502 tys. osób, głównie Ukraińców, którzy chcieli walczyć z Rosjanami. Niektórzy wrócili, by opiekować się dziećmi lub rodzicami potrzebującymi pomocy.

Polska i Ukraina mają ponad 500 km granicy.

A kanclerz Niemiec Olaf Scholz konsultował się w czwartek z premierami 16 krajów związkowych w sprawie skutków wojny na Ukrainie.

Na spotkaniu postanowiono, że uchodźcy z Ukrainy otrzymają pomoc finansową w taki sam sposób, jak osoby ubiegające się o status uchodźcy.

Scholz powiedział, że w tym roku rząd federalny przeznaczy gminom 500 mln euro. pokrycie kosztów zakwaterowania uchodźców. Ponadto rząd 1 mld euro. pokryje koszty integracji w żłobkach lub szkołach.

Od początku rosyjskiej inwazji niemiecki Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) zarejestrował w swoim systemie dystrybucyjnym około 370 tys. obywateli Ukrainy, czyli przypadki, w których Ukraińcy zwracali się do władz niemieckich np. o zakwaterowanie lub inną pomoc. Około 104 000 z nich zostało już zarejestrowanych jako osoby ubiegające się o azyl.

Żadna część tej publikacji nie może być powielana bez pisemnej zgody firmy ELTA.

Elite Boss

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.