Dzień wojny w skrócie: Kreml odcina dostawy gazu do Polski i Bułgarii – Niemcy dostarczają czołgi do Kijowa

Dzień wojny w skrócie
Kreml odcina dostawy gazu do Polski i Bułgarii – Niemcy dostarczają czołgi do Kijowa

Według rosyjskich sił zbrojnych odniosła militarne sukcesy na wschodniej i południowej Ukrainie. Cały region Cherson jest teraz pod kontrolą. W ciągu dnia z ukraińskich sił zbrojnych napłynęły różne informacje. Tymczasem Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Polski i Bułgarii. Rząd Federalny wyraża zgodę na przekazanie niemieckich czołgów do Kijowa. 62 dzień wojny w skrócie:

Rosja odnotowuje sukces

Rosyjskie wojsko przejęło kontrolę nad dużą częścią wschodniej i południowej Ukrainy. „Armia rosyjska przejęła kontrolę nad całym obwodem chersońskim, częściami obwodów charkowskiego, zaporoskiego, mikołajowskiego oraz znacznej części donieckich i ługańskich republik ludowych” – powiedział generał pułkownik ministerstwa Michaił Mizincew. Na podbite tereny powoli wraca spokojne życie codzienne, trwa naprawa infrastruktury społecznej i rozpoczęto zasiewy – powiedział Misintsev. Według niego strona ukraińska blokuje wszystkie otwarte przez Rosję korytarze humanitarne.

Istnieją sprzeczne doniesienia o pełnej kontroli regionu Chersoniu. Rano ukraiński dowódca wojskowy obwodu Ołeksandr Wikul powiedział, że linia obrony znajduje się w obwodzie chersońskim i że siły rosyjskie nie były w stanie się przez nią przebić. Sprawozdania nie mogły być niezależnie zweryfikowane.

W obwodzie słowiańskim we wschodniej Ukrainie armia rosyjska twierdzi również, że zniszczyła nalotami cztery ukraińskie składy amunicji. Rosyjskie Siły Powietrzne ostrzelały łącznie 32 obiekty wojskowe – poinformował rzecznik Ministerstwa Obrony Igor Konashenkov. Według Moskwy siły artyleryjskie i rakietowe uderzyły w 33 cele na Ukrainie. Należą do nich koncentracje wojsk, stanowiska artyleryjskie i systemy obrony przeciwlotniczej, a także składy amunicji i paliwa. W sumie Konashenkov mówił o 200 zabitych żołnierzach i zniszczonych 40 pojazdach wojskowych.

Podobnie jak poprzedniego dnia Rosja kontynuowała ukierunkowane ataki na ukraińską infrastrukturę kolejową. Celem jest zapobieganie dostawom broni i paliwa do Unii Europejskiej. Rosyjski atak rakietowy uszkodził dziś most kolejowy w rejonie Odessy na południu Ukrainy.

Więcej rosyjskiego gazu dla Polski i Bułgarii

Potwierdzenie przyszło wieczorem od polskiego koncernu gazowego PGNiG: Rosja wstrzyma wszelkie dostawy gazu ziemnego do Polski. Dostawy nie powinny być już realizowane od środy, poinformowało PGNiG w Warszawie. O jednym poinformował rosyjski koncern gazowy Gazprom. Polska nie chce płacić za gaz ziemny w rublach, jak domaga się Rosja. PGNiG postrzega tę decyzję jako naruszenie dotychczasowych kontraktów. Gazprom też nie chce już dostarczać gazu ziemnego do Bułgarii – poinformowało ministerstwo gospodarki w Sofii.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział wieczorem w Berlinie po spotkaniu z kanclerzem Olafem Scholzem: „Otrzymywaliśmy groźby od Gazpromu wstrzymania dostaw gazu”. Może Rosja próbuje w ten sposób szantażować Polskę. Polska z wyprzedzeniem przygotowała się jednak do dywersyfikacji dostaw gazu. Gospodarka nie jest zagrożona. Bułgarskie Ministerstwo Gospodarki poinformowało również wieczorem, że Gazprom zawiesi dostawy gazu ziemnego od 27 kwietnia.

Tymczasem federalny minister gospodarki Robert Habeck powiedział podczas wizyty w Warszawie, że Niemcy są teraz gotowe do wstrzymania dostaw rosyjskiej ropy. „Dzisiaj mogę powiedzieć, że embargo stało się dla Niemiec do opanowania” – powiedział zielony polityk. Udział rosyjskiej ropy wynosi tylko około 12 procent.

Niemieckie czołgi „Gepard” dla kijowa

Rano w Ramstein w Nadrenii-Palatynacie federalna minister obrony Christine Lambrecht potwierdziła dostawę niemieckich czołgów z magazynów przemysłowych na Ukrainę. Rząd udzielił niezbędnej zgody. Producent broni Krauss-Maffei Wegmann otrzymał w ten sposób zielone światło, aby móc sprzedawać odnowione technicznie czołgi przeciwlotnicze „Gepard” z dawnych zapasów Bundeswehry. Krauss-Maffei Wegmann ma średnio dwucyfrową liczbę tych czołgów obrony przeciwlotniczej rozwiązanej armii Bundeswehry.

Koledzy Lambrechta i wysocy rangą przedstawiciele wojskowi z około 40 krajów, w tym partnerów i sojuszników z NATO, wzięli udział w ukraińskim szczycie w Ramstein. Zaprosiły Stany Zjednoczone, reprezentowane przez sekretarza obrony USA Lloyda Austina. Austin pochwalił niemieckie dostawy czołgów i skrytykował niedawne ostrzeżenia rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa przed III wojną światową i użyciem broni jądrowej.

Tymczasem w Moskwie spotkali się sekretarz generalny ONZ António Guterres i prezydent Rosji Władimir Putin. Szef Kremla powiedział, że walki w porcie Mariupol w południowo-wschodniej Ukrainie dobiegły końca. „Tam nie ma działań wojennych, one się skończyły” – podkreślał Putin na Kremlu przy długim owalnym stole, daleko od Guterres.

Więcej artykułów o wojnie ukraińskiej

Wszystkie inne wydarzenia dnia można przeczytać na naszym live tickerze dotyczącym wojny na Ukrainie.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *