Dzień wojny w skrócie: wybuchy wstrząsają Krymem – Moskwa chce wzmocnić obronę przeciwlotniczą elektrowniami atomowymi

Podgląd Dnia Wojny
Wybuchy na Krymie – Moskwa chce wzmocnić obronę przeciwlotniczą elektrowniami atomowymi

Po południu półwyspem krymskim wstrząsnęło kilka silnych eksplozji. Moskwa później potwierdziła co najmniej jedną śmierć, ale zaprzeczyła ukraińskiemu atakowi. Rosyjskie wojska w elektrowni atomowej w Zaporożu chcą odeprzeć taki atak: według doniesień należy wzmocnić system obrony powietrznej elektrowni atomowej. Według brytyjskich służb specjalnych dotyczy to również pozycji rosyjskich na południu Ukrainy. Ponad 3000 cywilów mogło opuścić ciężko wywalczony region Doniecka na wschodzie kraju. 167 dzień wojny w skrócie.

Gwałtowne wybuchy skalne Krym

Władze twierdzą, że jedna osoba zginęła w wielu eksplozjach na rosyjskim lotnisku wojskowym Saki na anektowanym Półwyspie Krymskim. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony w tym miejscu wybuchła amunicja. Według Moskwy obóz nie był ani ostrzeliwany, ani ostrzeliwany. Ukraiński informator nie zgadza się z tym: w „New York Timesie” wysoki rangą urzędnik mówi, że lotnisko wojskowe zostało zaatakowane przez broń opracowaną na Ukrainie. – Samoloty regularnie startowały z tej bazy, by zaatakować nasze wojska na południu Ukrainy – powiedział, wyjaśniając powód ataku. Wtajemniczony nie ujawnił gazecie żadnych innych szczegółów.

Rosjanie chcą rozmieścić obronę przeciwlotniczą wokół elektrowni jądrowych

Rosja chce wzmocnić obronę przeciwlotniczą wokół okupowanej elektrowni atomowej Zaporoże w południowo-wschodniej Ukrainie. Poinformował o tym szef rosyjskiej separatystycznej administracji cywilnej w regionie Jewgienij Balizky, podała rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti. Największa w Europie elektrownia jądrowa pracuje normalnie, uszkodzone połączenia elektryczne zostały naprawione – dodaje. Niedawno Rosja i Ukraina wielokrotnie oskarżały się nawzajem o zbombardowanie terenu elektrowni.

Londyn: Rosja umacnia swoją pozycję na południu

Według doniesień brytyjskich w weekend Rosja umocniła swoje pozycje na południu Ukrainy. W tym samym czasie kontynuował ataki we wschodnim regionie Doniecka, poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony, powołując się na wyniki wywiadu. W ciągu ostatnich 30 dni oś moskiewska odnosi największe sukcesy we wschodnim sektorze ukraińskiego Donbasu, choć Rosja przejechała tam tylko około dziesięciu kilometrów. W innych rejonach Donbasu, gdzie Rosja próbowała się przebić, w tym samym okresie siły zbrojne nie zdobyły więcej niż trzech kilometrów. To było „znacznie mniej niż oczekiwano”.

Ukraina ewakuuje 3000 cywilów z obwodu donieckiego

Ukraina ewakuowała ponad 3000 cywilów z ciężko wywalczonego regionu Doniecka na wschodzie kraju. W ciągu ostatnich sześciu dni sprowadzono ponad 3000 osób, w tym prawie 600 dzieci i 1400 kobiet – powiedział we wtorek zastępca szefa Administracji Prezydenta Kyrylo Tymoszenko. Ewakuacja trwa. Według Tymoszenko od czasu rosyjskiej inwazji w lutym z regionu uciekło 1,3 mln osób. Jednak duża część z pozostałych około 350 000 mieszkańców, w tym 50 000 dzieci, jest niezdecydowana, ponieważ nie mogą sobie pozwolić na rozpoczęcie od nowa i nie wiedzą, dokąd się udać.

Steven Seagal odwiedza Olenivkę

Była gwiazda akcji Steven Seagal najwyraźniej przebywa obecnie w Donbasie. Zdjęcia zweryfikowane przez ntv media społecznościowe pokazują 66-latka w okupowanym mieście Oleniwka, gdzie aktor pozuje także w ruinach więzienia, w którym w niejasnych jeszcze okolicznościach zginęło około 50 ukraińskich jeńców wojennych. W 2018 roku rosyjskie MSZ mianowało Seagala specjalnym wysłannikiem ds. stosunków humanitarnych ze Stanami Zjednoczonymi. Szef Kremla Putin od kilku lat przyjaźni się z mistrzem sztuk walki.

Pierwsze tureckie transportery wojskowe przybyły na Ukrainę

Ukraina twierdzi, że otrzymała z Turcji 50 transporterów wojskowych. Według ukraińskich mediów spodziewanych jest kolejnych 150. Transportery opancerzone typu Kirpi są wyposażone w napęd na wszystkie koła i oprócz załogi mogą przewozić dwunastu żołnierzy. Turcja utrzymuje bliskie stosunki z atakowaną Ukrainą – ale także z Rosją.

Kreml oburzony prośbą Zełenskiego

Rosja ostro skrytykowała apele ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o zakaz podróżowania obywateli rosyjskich do Europy. Oświadczenia zostały odebrane „wyjątkowo negatywnie”, powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Krytykował w Moskwie „irracjonalność toku myślenia” bez miary. Zełenskij miał w Wywiad z „Washington Post” zażądał zakazu podróżowania za granicę dla wszystkich Rosjan, aby uniemożliwić Moskwie aneksję okupowanych terytoriów.

Rosyjska ropa nie przepływa już przez Ukrainę

Według spółki operacyjnej, rurociągiem Drużba nie będzie już tranzyt rosyjskiej ropy przez Ukrainę do Europy. Dostawy zostały wstrzymane po odrzuceniu transakcji bankowej z powodu zachodnich sankcji wobec Rosji, poinformowała rosyjska państwowa Transnieft’. Za pośrednictwem tej linii dostarczane są głównie Węgry, Słowacja i Czechy. Gazociąg Drużba łączy także Rosję z Niemcami poprzez połączenie dalej na północ. Rurociąg ten przebiega przez Białoruś i Polskę i kończy się w przygranicznym mieście Schwedt w Brandenburgii. Według rzecznika Transnieftu dostawy będą kontynuowane tą północną trasą Drużby.

Strack-Zimmermann: „Hubice pancerne są stale w ogniu”

Ekspert obrony FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermann broni się przed krytyką dostaw broni przez rząd federalny. „Dostarczone przez nas samobieżne haubice są doskonałe”, mówi w podcaście „Ważne dziś” „Stern”. „Niektóre dostarczono nawet później” – tłumaczy przewodniczący Komisji Obrony Bundestagu. To, że samobieżne haubice już wykazują oznaki zużycia, wynika z ich częstego użytkowania: „Samobieżne haubice strzelają nieprzerwanie. A każda broń, która strzela nieprzerwanie, wymaga od czasu do czasu serwisowania”.

Białoruś zapowiada manewry Sił Powietrznych

Według władz Mińska dziś białoruskie siły powietrzne rozpoczną manewry. Ministerstwo Obrony poinformowało, że pierwsza część ćwiczeń ma się odbyć do czwartku w tym tygodniu na Białorusi. Druga część zaplanowana jest na 22-25 sierpnia w Rosji w bazie szkoleniowej Aschuluk. Ostra amunicja jest również używana podczas manewrów. Białoruś jest bliskim sojusznikiem Rosji. Od czasu inwazji na sąsiednią Ukrainę wielokrotnie pojawiały się spekulacje, czy kraj ten uczestniczy w wojnie. Część armii rosyjskiej najechała na Ukrainę z Białorusi.

Inne ważne teksty o wojnie ukraińskiej:

Wszystkie dalsze wydarzenia można przeczytać na naszym live tickerze dotyczącym wojny na Ukrainie.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *