Guben i Gubin organizują Dzień Europy

Transgraniczny Festiwal Pokoju
Guben i Gubin organizują Dzień Europy


Broker imago/zdjęć

Audio: Antena Brandenburgia | 07.05.2022 | O-Ton Fred Mahro, burmistrz Guben | Zdjęcie: Broker imago/zdjęć

Brandenburskie miasto Guben (Szprewa-Nysa) i sąsiadujące z nim polskie miasto Gubin były w sobotę gospodarzem Dnia Europy. W obliczu agresji Rosji na Ukrainie, wydarzenie o charakterze transgranicznym ma na celu dać przykład międzynarodowego zrozumienia, pokoju i solidarności. Oba miasta Nysy są ze sobą ściśle powiązane od ponad 30 lat.

Dzień Europy to święto Europy. Tradycyjnie obchodzony jest przez dwa dni w maju dla upamiętnienia zakończenia wojny i powstania Rady Europy.

Woidke chwali Guben/Gubina jako wzór do naśladowania

„W Guben i Gubinie można zobaczyć, jak wygląda życie w Europie i jakie korzyści ma dla nas Europa” – powiedział premier Brandenburgii Dietmar Woidke (SPD) jako gość podczas sobotniej imprezy. Guben i Gubin rozwinęli się bardzo dobrze i zrealizowali wiele pionierskich projektów z pomocą europejską, dzięki czemu osiągnęli wiele dla regionu przygranicznego.

Podczas festiwalu Woidke mówił także o znaczeniu pracy na rzecz pokoju i wolności w Europie. „To wielki dar, że większość z nas była w stanie dorosnąć bez wojny. Tym poważniejszym jest, że wojna wróciła w tych dniach do Europy” – powiedział szef rządu. Podziękował licznym wolontariuszom z Brandenburgii i Polski za chęć pomocy w przyjmowaniu i opiece nad uchodźcami z Ukrainy.

Gośćmi transgranicznego wydarzenia nad Nysą byli także czołowi politycy europejscy – m.in. wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Katarina Barley (SPD), czy marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak – oraz Werner Hoyer, przewodniczący Komisji Europejskiej Bank Inwestycyjny.

W Guben mieszka około 1000 Polaków

Według burmistrza Guben, Freda Mahro, Guben/Gubin jest nieco dalej niż cała Europa. „Myślę, że to, co Europa strategicznie wyobraża sobie w przyszłości, już dużo mieszkamy w naszym małym miasteczku” – powiedział Mahro niemieckiej agencji prasowej. Według niego w 16-tysięcznym mieście Guben mieszka ponad 1000 Polaków. Zdaniem burmistrza prawie nie ma firmy, która nie zatrudnia choćby jednego polskiego pracownika. Dzieci niemieckie i polskie od dawna uczą się i bawią razem w przedszkolach i szkołach.

Polsko-niemiecki oddział policji zapewnia bezpieczeństwo w obu miastach od 2020 roku. Wspólny patrol jest pierwszym w kraju modelowym projektem na granicy i jest finansowany ze środków unijnych. Według burmistrza w mieście mieszka ponad 60 narodowości, przy czym najliczniejszą grupę stanowią sąsiedzi z Polski.

Na festiwalowych gości czekał program rozrywkowy z koncertami chórów, występami tanecznymi i pokazem laserowym. Zaplanowano także okrągłe stoły z przedstawicielami instytucji europejskich. Na brzegach Nysy zainstalowano diabelski młyn – w 26 gondoli opowiadane są historie o Europie z regionu.

Transmisja: Antena Brandenburg, 07.05.2022, godz.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *