Jeśli nie masz centralnego ogrzewania: po co Ci pompa ciepła

W przeciwieństwie do kotłów i pieców, które wymagają paliwa, zwykle paliw kopalnych, do produkcji ciepła podczas spalania, pompy ciepła „pobierają ciepło z powietrza”. Cóż, są też możliwości czerpania ciepła z gruntu lub wody.

Działa tak samo jak klimatyzator, ale w odwrotnej kolejności. Gdy nadchodzi zima, pompa ciepła pobiera energię cieplną z zewnątrz i transportuje ją do domu. Proces ten można również odwrócić, gdy latem pompa ciepła „wypycha” ciepło z domu na zewnątrz, tym samym przewietrzając dom.

Wypychanie ciepła jest znacznie bardziej efektywne niż jego wytwarzanie.

W Europie rośnie sprzedaż pomp ciepła. W Niemczech w zeszłym roku było to 28%. większy. W porównaniu z 2012 r. Polska jest o 60% wyższa, pisze Wired. Nie są to małe liczby, biorąc pod uwagę, że świat był wtedy uważany za zagrożony pandemią. W tym czasie transformacja energetyczna wciąż trwała, zwłaszcza że Rosja najechała Ukrainę, a Europa coraz szybciej przestawiała się na paliwa kopalne.

Pompy ciepła mogą znacząco przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Ale mogą również znacząco przyczynić się do obniżenia rachunków, zwłaszcza jeśli masz własną elektrownię słoneczną, która zapewnia tańszą energię elektryczną.

Tylko subskrybenci mogą przeczytać cały artykuł.

Subskrybując wspierasz niezależnych autorów i dziennikarzy. Silne i wolne media to filar demokracji i wartość, którą trzeba pielęgnować.

Zapraszamy do przyłączenia się do społeczności subskrybentów Delfi.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.