Najwyższy post w UE: Hiszpania ponownie gra w Brukseli

Stan na: 25 czerwca 2019 r., 15:36

Czy Manfred Weber zostanie przewodniczącym Komisji Europejskiej? Kwestia ta nie jest rozstrzygana wyłącznie pomiędzy mocarstwami europejskimi, Niemcami i Francją. Hiszpania, raczej powściągliwa na poziomie europejskim, ponownie się angażuje.

Oprócz prezydenta Francji Emanuela Macrona Manfred Weber ma ważnego przeciwnika: tymczasowego premiera Hiszpanii Pedro Sáncheza. Wydaje się, że postrzega Webera jako spadkobiercę Wolfganga Schäuble: jako kogoś, kto nalega na rygorystyczne oszczędności i chce zachęcić południowców do podjęcia reform strukturalnych.

Jeden z towarzyszy partyjnych Sáncheza przewodniczy grupie Socjaldemokratów w Parlamencie Europejskim. Dała już do zrozumienia Weberowi, że jej grupa w żadnym wypadku nie będzie go wspierać w wyborach na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Akcja została prawdopodobnie uzgodniona z Sánchezem.

„Spełnij swoją rolę na nowo”

Hiszpania odgrywa ważną rolę w pokerze władzy dla przywództwa UE. Josep Borrell był kilka lat temu przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a obecnie jest ministrem spraw zagranicznych Hiszpanii. Borrell powiedział kilka miesięcy temu: „Hiszpania wróciła do Europy i chce tam spełnić swoją rolę: wraz z Francją i Niemcami, aby przyspieszyć pogłębianie Europy, zwłaszcza po brexicie”.

Hiszpania wróciła do Europy, mówi minister spraw zagranicznych Borrell.

Hiszpania się powstrzymuje

Borrell uważa, że ​​Hiszpania zbyt długo nie spełniała swojej roli. Nie tylko on podziela tę opinię. Europejscy dyplomaci donoszą, że ich hiszpańscy koledzy w Brukseli wykazali w ostatnich latach powściągliwość.

Potwierdza to również były hiszpański komisarz europejski Joaquín Almunia. W wywiadzie dla Radia ARD W 2017 r. powiedział: „Przez ponad dziesięć lat pracy w Komisji Europejskiej w Brukseli zawsze uważałem za wstyd, że Hiszpania nie jest lepiej reprezentowana: ani w debatach, ani w znaczących inicjatywach. »

Niezawodny partner

Hiszpania była jak dotąd wiarygodnym, choć milczącym, partnerem Niemiec i Francji w UE. Jochen Müller jest zastępcą dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Madrycie. Mówi: Przez ostatnią dekadę Hiszpania zajmowała się przede wszystkim sobą. Najpierw z kryzysem gospodarczym i ratowaniem banków, potem z separatystami w Katalonii: „W ciągu ostatniej dekady Hiszpania osiągnęła znacznie poniżej swojej wagi. Ale teraz to nastąpi. Kryzys się skończył, został przezwyciężony i odnotowuje silny wzrost ponownie w ciągu ostatnich sześciu lat i ma ambicję, aby ponownie grać na europejskim poziomie.”

Sánchez chce naprawić tematy. Próbuje na przykład skłonić UE do uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie migracji – kwestii szczególnie ważnej dla Hiszpanii. Sánchez najwyraźniej spodziewa się niewielkich nacisków ze strony Webera, człowieka z CSU.

Rozwiązanie problemów w Brukseli, na przykład migracji, jest tym, co niepokoi hiszpańskiego premiera Sáncheza.

„Hiszpania jest konieczna”

Oznaki zwiększonej obecności Hiszpanii w Europie są dobre, mówi Ignacio Molina z instytutu politycznego Elcano w Madrycie. Hiszpania jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. „Jeśli spojrzysz na wschód UE, masz Grupę Wyszehradzką z krajami takimi jak Polska, które niewiele robią, aby przyspieszyć integrację w Europie. Jeśli spojrzysz na południe, zobaczysz Salviniego we Włoszech. Na zachodzie Brexit jest nieuchronne, a w niektórych krajach północnych, takich jak Holandia, następuje spowolnienie. Francja i Niemcy nie mogą działać same. Dlatego są uzależnieni od partnerów sprzyjających Europie, takich jak Hiszpania.

Celowany w pierwsze miejsce

„Hiszpania wróciła do Europy” – powiedział minister spraw zagranicznych Borrell. Całkiem możliwe, że wróci także do Brukseli: 72-latek jest postrzegany jako następczyni Federiki Mogherini – jako wysoki przedstawiciel polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE. Możliwe byłoby także objęcie stanowiska wiceprzewodniczącego Komisji.

„Hiszpania oczywiście stara się być dobrze reprezentowana w Komisji Europejskiej” – powiedział niedawno Sánchez. Jego rząd stanowczo nalega na posiadanie pozycji na szczycie Europy. Nie dzieje się tak bez powodu: Hiszpanie są słabo reprezentowani na wysokich stanowiskach w UE; jak dotąd kraj ma jedynie wiceprezesa Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie Luisa de Guindos. Do teraz.

Marc Dugge, Marc Dugge, ARD Madryt, 25 czerwca 2019 15:26

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *