+++ Wiadomości w sprawie wojny na Ukrainie +++: Biden akceptuje ATACMS Zełenskiego

Biden obiecuje Zełenskiemu nowe rakiety, ministrowie spraw zagranicznych UE wahają się co do obietnicy Patriotów złożonej Kijowowi. Rosja niszczy wieżę telewizyjną w Charkowie.

Zniszczony szczyt wieży telewizyjnej w Charkowie 22 kwietnia 2024 r Foto: Sofia Gatilova/rtr

Biden obiecuje szybką dostawę

Na krótko przed głosowaniem w Senacie USA nad nowym pakietem pomocowym dla Ukrainy prezydent USA Joe Biden obiecał szybkie wsparcie prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu. W poniedziałek Biden rozmawiał telefonicznie ze swoim kolegą – poinformował Biały Dom w oświadczeniu. Zełenski powiedział później w swoim wieczornym przemówieniu wideo, że w trakcie rozmowy „sfinalizowano” szczegóły dostawy nowych rakiet ATACMS dalekiego zasięgu. Jednocześnie Wielka Brytania obiecała także kolejny duży program wojskowy.

Do tej pory Stany Zjednoczone dostarczyły ATACMS o ograniczonym zasięgu 165 kilometrów. Ukraina chciałaby jednak mieć rakietę o zasięgu 300 km, aby móc atakować także cele daleko za frontem. Zełenski nie podał w poniedziałek żadnych informacji, jaki model ATACMS Stany Zjednoczone planują dostarczyć. (dpa)

Wielka Brytania obiecuje duży pakiet pomocowy

Tymczasem nowa obietnica pomocy nadeszła także z Londynu: Wielka Brytania obiecała Ukrainie największy jak dotąd pakiet pomocowy, obejmujący dziesiątki łodzi bojowych, setki pojazdów, ponad 1600 rakiet i miliony sztuk amunicji. „Obrona Ukrainy przed brutalnymi ambicjami Rosji ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa naszego i całej Europy” – oświadczył brytyjski premier Rishi Sunak w oświadczeniu przed wizytą w Polsce. „Jeśli Putin odniesie sukces w tej agresywnej wojnie, nie zatrzyma się na polskiej granicy”. (dpa)

Wieża telewizyjna w Charkowie zniszczona po rosyjskim ataku

We wschodnioukraińskim mieście Charków wieża telewizyjna została poważnie uszkodzona podczas rosyjskiego ataku. W poniedziałek w mediach społecznościowych ukazały się filmy, jak szczyt 240-metrowej wieży runął w przepaść. W tym kontekście Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu ponownie wezwał do zwiększenia pomocy międzynarodowej na rzecz obrony powietrznej ukraińskich miast. Wyjaśnił też, że trwają już prace nad przywróceniem odbioru telewizji. (dpa)

Kraje UE wahają się co do zaangażowania Patriotów w Kijowie – z wyjątkiem Berlina

Z wyjątkiem Niemiec kilka krajów UE niechętnie angażuje się w dostawy dla Ukrainy systemów rakiet przeciwlotniczych Patriot. Minister spraw zagranicznych Holandii Hanke Bruins Slot powiedział w poniedziałek w Luksemburgu, że jej kraj „obecnie bada wszystkie możliwe możliwości”. Oferują także pomoc finansową dla niemieckiej inicjatywy mającej na celu pomoc Ukrainie we wzmocnieniu jej obrony powietrznej i zakupie większej liczby dronów.

Na pytanie, dlaczego Holandia niechętnie rezygnuje z części swoich systemów Patriot, Bruins Slot odpowiedział, że „ponownie sprawdzamy, czy uda nam się wykorzystać to, co nam zostało”. Ale jest to trudne do osiągnięcia.

Zapytany o możliwe rozmieszczenie Patriotów przez swój kraj szwedzki minister obrony Pal Jonson powiedział, że tego nie wyklucza, ale Sztokholm koncentruje się obecnie na wkładzie finansowym. Zauważył także, że nowych dostaw amerykańskich systemów obrony powietrznej można się spodziewać po zatwierdzeniu przez Izbę Reprezentantów w Waszyngtonie w ubiegły weekend pakietu pomocowego o wartości 61 miliardów dolarów, w tym 13 miliardów dolarów, 8 miliardów dolarów na zakup broni z Ukrainy.

Niedawno Berlin ogłosił, że dostarczy Kijówowi dodatkowy system Patriot. Jednakże Ukraina pilnie zażądała, aby co najmniej siedem z tych jednostek odparło ataki powietrzne rosyjskich sił szturmowych. Chociaż siły powietrzne Rosji są lepsze od ukraińskich, najnowocześniejsze systemy rakietowe zachodnich partnerów mogą stanowić ogromne zagrożenie dla wojsk Kremla, które wydają się zyskiwać na popularności. Systemy Patriot przeznaczone są m.in. do zwalczania samolotów, taktycznych rakiet balistycznych i rakiet manewrujących.

Ważną zaletą amerykańskich jednostek Patriot, poza ich skutecznością, jest to, że ukraińskie wojska są już przeszkolone w ich użyciu. Produkcja Patriotów może jednak zająć nawet dwa lata i być może dlatego wiele krajów waha się przed ich wypuszczeniem, potencjalnie pozostawiając lukę we własnej obronie. Republika Federalna miała na przykład dwanaście systemów rakiet przeciwlotniczych, a obecnie trzeci dostarcza Ukrainie. (ap)

Dziewięć osób zostało rannych w ataku rosyjskiego drona na Odessę

Według ukraińskich raportów dziewięć osób zostało rannych w ataku rosyjskiego drona na portowe miasto Odessa. We wtorek ukraińskie wojsko poinformowało, że wśród nich było czworo dzieci. Dzieci są leczone w szpitalu, podobnie jak troje rannych dorosłych – poinformował gubernator obwodu odeskiego Oleh Kiper w serwisie krótkich wiadomości Telegram. Podczas ataku uszkodzono i spłonęło kilka budynków mieszkalnych.

Według ukraińskich sił powietrznych Rosja użyła 16 dronów i dwóch rakiet krótkiego zasięgu. Obrona powietrzna zniszczyła 15 dronów. Celem ataków były Odessa i Mikołajów na południu Ukrainy, Czerkasy w środkowej Ukrainie oraz stolica Kijów. W Kijowie nie było żadnych uszkodzeń ani rannych – poinformował także w Telegramie szef administracji wojskowej Serhij Popko. (rtr)

Zmniejszyły się zablokowane aktywa Rosjan objęte sankcjami w Szwajcarii

Aktywa zablokowane przez Szwajcarię w ramach sankcji wobec Rosji znacznie spadły w ciągu jednego roku. Jak ogłosił we wtorek Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych (SECO), pod koniec 2023 r. zamrożono aktywa o wartości 5,8 mld franków. Rok temu było to 7,5 miliarda franków. Główną przyczyną takiego rozwoju sytuacji jest utrata wartości zablokowanych akcji i innych aktywów finansowych – podano w komunikacie prasowym.

Ten gwałtowny spadek może zwiększyć presję międzynarodową na neutralny kraj, aby szybciej identyfikował i blokował aktywa Rosjan objętych sankcjami. Szwajcaria wznawia sankcje Unii Europejskiej (UE) wobec Rosji po jej inwazji na Ukrainę. Za przestrzeganie sankcji odpowiada Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych.

Konfiskata rosyjskiej własności prywatnej w celu sfinansowania odbudowy Ukrainy nie jest w Szwajcarii dozwolona. Rząd uważa, że ​​takie rozwiązanie byłoby sprzeczne z Konstytucją Federalną. Republika alpejska od dawna cieszy się dużą popularnością wśród rosyjskiej elity jako cel podróży i miejsce przechowywania bogactwa. W tym samym czasie rosyjscy milionerzy i miliarderzy byli także popularnymi klientami szwajcarskich banków zarządzających majątkiem. (rtr)

Scholz: Putinowi nie wolno powoływać się na Immanuela Kanta

W 300. rocznicę urodzin Immanuela Kanta kanclerz Olaf Scholz odmówił prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi prawa powoływania się na filozofa. Agresywna wojna Putina zaprzecza wszystkim fundamentalnym stwierdzeniom Kanta, urodzonego w Królewcu (obecnie rosyjska enklawa Kaliningrad), powiedział Scholz w poniedziałek w Berlinie, jak wynika z rękopisu przemówienia. Rosyjskie ataki i dewastacje na Ukrainie „są wyrazem pragnienia zniszczenia, w które w swej skrajności niewielu z nas w Europie XXI wieku uwierzyłoby, że jest możliwe” – dodał polityk SPD.

Jest to tym bardziej absurdalne, że prezydent Rosji m.in. odwołuje się do Kanta. W swoim przemówieniu Scholz przytoczył sprzeczne wypowiedzi Putina. W 2005 roku oświadczył: „Kant był kategorycznym przeciwnikiem rozwiązywania konfliktów międzypaństwowych drogą wojny. I staramy się trzymać tej części jego nauczania. (…) Wierzę, że wizja Kanta powinna i może zostać zrealizowana przez nasze pokolenie.”

Na początku 2024 roku Putin na nowo zinterpretował Kanta, mówiąc: „Kant jest myślicielem fundamentalnym. A jego wezwanie, by używać własnego umysłu, jest w samą porę. Dla Rosji oznacza to w praktyce, że kierujemy się naszymi interesami narodowymi”. To absurd, gdyż Kant wyraźnie wypowiadał się przeciwko wtrącaniu się państw w sprawy innych państw – podkreślił Scholz. (rtr)

Premier Hamburga Tschentscher składa wizytę w Kijowie

Podczas wizyty w stolicy Ukrainy Kijowie pierwszy burmistrz Hamburga Peter Tschentscher (SPD) zapewnił o solidarności społeczeństwa. „Nasze wsparcie w czasie kryzysu musi trwać do zakończenia wojny i rozpoczęcia odbudowy” – powiedział w poniedziałek Tschentscher. O planach pomocowych rozmawiał z burmistrzem Kijowa Witalijem Kliczką.

„Zapewniamy pomoc humanitarną i wsparcie w utrzymaniu dostaw” – podkreślił Tschentscher. Wiele budynków Kijowa i znaczna część infrastruktury zostały zniszczone. Burmistrz przekazał trzy autobusy Hamburger Hochbahn. Na około 1800-kilometrową podróż do Kijowa dostępnych jest także sześć dodatkowych autobusów firmy transportowej Hamburg-Holstein.

Kliczko podziękował mieszkańcom Hamburga za solidarność i pomoc oraz przypomniał o pakcie miejskim zawartym dwa lata temu pomiędzy miastem hanzeatyckim a Kijowem. „Uczymy się od siebie nawzajem, a konkretne projekty w obszarach transportu, zaopatrzenia w wodę, pracy z młodzieżą i zdrowia zapewniają połączenie obu miast”.

Tschentscher został zaproszony do Kijowa przez Kliczko rok temu podczas swojej wizyty w Hamburgu. W podróży do stolicy Ukrainy towarzyszyli mu partnerzy paktu miejskiego, którzy organizują dostawę pomocy humanitarnej. Do tej pory w ramach paktu miejskiego z Hamburga do Kijowa przewieziono jedenaście ambulansów, 1400 automatów i 163 palety ze sprzętem ochrony medycznej. (dpa)

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *