Niemcy chcą wesprzeć Polskę systemem obrony Patriot

Berlin (dpa) – Minister obrony Christine Lambrecht (SPD) chce pomóc Polsce systemem obrony Patriot po uderzeniu rakiety. „Zaproponowaliśmy Polsce wsparcie zabezpieczenia przestrzeni powietrznej – naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot. Jesteśmy już z nimi na Słowacji – chcemy rozszerzyć tam naszą obecność do końca 2023 roku, może nawet dłużej” – powiedział minister „Rheinische Post” w Düsseldorfie i „General-anzeiger” z Bonn.

Rakieta uderzyła w polską wieś Przewodów, zaledwie sześć kilometrów od granicy z Ukrainą. Zginęło dwóch cywilów. Obecnie Zachód zakłada, że ​​był to ukraiński pocisk przeciwlotniczy używany do obrony przed rosyjskimi atakami wojskowymi. Zaraz po wybuchu media mówiły też o rosyjskim pocisku. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do tej pory twierdził, że był to rosyjski pocisk, ale powiedział, że nie wie ze 100% pewnością, co się stało.

Lambrecht powiedział, że po tym wydarzeniu sojusz musi zająć jeszcze lepszą pozycję w zakresie obrony powietrznej. Dotyczy to w szczególności partnerów z NATO, takich jak Polska, Słowacja i kraje bałtyckie, które bezpośrednio graniczą z Rosją i Ukrainą.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *