Niemcy, Polska i Hiszpania: najazdy klanów w kilku krajach

Policja przeprowadziła naloty na osoby podejrzane o pranie pieniędzy w Polsce, Hiszpanii i Niemczech. Osoby, których to dotyczy, poniosłyby szkodę w wysokości sześciu milionów euro.

W ramach śledztwa w sprawie podejrzeń o niewierność i pranie pieniędzy w środowisku klanowym policja i prokuratura Stade przeprowadziły w piątek liczne przeszukania w Niemczech, Polsce i Hiszpanii. Oskarżeni rzekomo za sześć milionów euro uszkodzili spółdzielnię w Drochtersen niedaleko Stade w Dolnej Saksonii i jej hiszpańską spółkę zależną. Prokuratura Stade i policja w Lüneburgu podały, że ucierpiały około 4000 członków spółdzielni.

Jak wynika z komunikatu, przeszukano łącznie 29 nieruchomości i wykonano nakaz aresztowania. Przeszukania odbyły się na Stade i Neu Wulmstorf w Dolnej Saksonii, w Hamburgu, w Saksonii-Anhalt, w Nadrenii-Palatynacie, w Łodzi w Polsce oraz w Hiszpanii w Barcelonie i na Majorce. Z informacji wynika, że ​​śledztwo dotyczy łącznie 12 podejrzanych.

W akcji wzięło udział łącznie 230 służb ratowniczych z Niemiec, Polski i Hiszpanii. W trakcie przeszukań skonfiskowano liczne dowody i mienie. Grupa dochodzeniowa rozpoczęła pracę w 2020 roku pod kierownictwem prokuratury w Stade ds. zwalczania struktur klanów przestępczych.

Sprawcy rzekomo zachowali się profesjonalnie

Mówiono, że głównemu oskarżonemu zarzucono nadużycie zaufania w szczególnie poważnej sprawie. Pozostali oskarżeni są oskarżeni między innymi o pranie zdefraudowanych pieniędzy.

Mówiono, że grupa sprawców była profesjonalnie zorganizowana, posiadała międzynarodową siatkę i wykorzystywała struktury komercyjne do wyłudzania środków finansowych od członków zniszczonej spółdzielni. Fundusze ze spółdzielni trafiały do ​​specjalnie utworzonych firm i osób fizycznych z hiszpańskiej firmy do Niemiec. Pieniądze jednego z oskarżonych przeznaczono na finansowanie nieruchomości, luksusowych pojazdów i innych luksusowych produktów.

„Niezwykła kreatywność i zdolność adaptacji”

Minister spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii Daniela Behrens (SPD) pochwaliła operację policji jako sukces w śledztwie dotyczącym przestępczości klanowej. „Te wysoce przestępcze grupy charakteryzują się ogromną kreatywnością i umiejętnością dostosowywania się do zmieniających się warunków” – stwierdziła w oświadczeniu.

Są one coraz bardziej powiązane ze sobą na arenie międzynarodowej. Współpraca transgraniczna między policją a wymiarem sprawiedliwości staje się zatem coraz ważniejsza.

Termin „przestępczość klanowa” budzi kontrowersje, ponieważ zdaniem krytyków stygmatyzuje i dyskryminuje osoby o pochodzeniu imigracyjnym wyłącznie ze względu na przynależność rodzinną i pochodzenie.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *