Ogłoszenie bojkotu przez Polskę i Szwecję: FIFA pod presją Wiadomości sportowe o hokeju na lodzie, sportach zimowych i nie tylko

FIFA musi jeszcze wyciągnąć wnioski z ataku Rosji na Ukrainę. Ogłoszenie przez Polskę i Szwecję bojkotu eliminacji mistrzostw świata wywiera teraz presję na światowy związek.

Polska i Szwecja ogłaszają bojkot eliminacji do Mistrzostw Świata z powodu inwazji z Rosji na Ukrainę masowo zwiększa presję na światowy związek piłkarski FIFA.

Światowy piłkarz Robert Lewandowski wyraźnie poparł deklarację polskiego związku o nierozgrywaniu meczu pucharowego z Rosją.

„To słuszna decyzja! Nie wyobrażam sobie rozgrywania meczu z reprezentacją Rosji w sytuacji, gdy na Ukrainie trwa agresja zbrojna” – napisał 33-letni napastnik. FCBayern dla. – Rosyjscy piłkarze i kibice nie są za to odpowiedzialni, ale nie możemy udawać, że nic się nie dzieje.

„Czas działać!”

Rzeczywiście Polska ma zagrać z Rosją w półfinale eliminacji do Mistrzostw Świata 2022 w Katarze 24 marca. Biorąc pod uwagę atak Rosji na Ukrainę, nie ma opcji dla polskiego stowarzyszenia PZPN. „Nigdy więcej słów, czas na działanie!”, napisał na Twitterze prezes FA Cezary Kulesza. – Ze względu na eskalację agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę reprezentacja Polski nie rozegra meczu play-off z reprezentacją Rosji. To jedyna słuszna decyzja. Trwają rozmowy ze związkami szwedzkimi i czeskimi w celu przedstawienia wspólnego oświadczenia FIFA.

Nieco później szwedzkie stowarzyszenie dołączyło do Polaków i ogłosiło, że nie zagrają w eliminacjach mistrzostw świata z Rosją. „Nie ma znaczenia, gdzie będzie mecz” – powiedział SvFF. Związek zwrócił się do FIFA o anulowanie kwalifikacji z udziałem Rosji pod koniec marca. „Ale cokolwiek zdecyduje FIFA, w marcu nie zmierzymy się z Rosją” – powiedział szef FA Karl-Erik Nilsson.

przeczytaj też

WM-Play-offy

Polska, Szwecja i Czechy nie chcą grać w Rosji

Związki Polski, Szwecji i Czech wcześniej zapowiedziały odmowę organizacji eliminacji mistrzostw świata w Rosji. FIFA początkowo nie podjęła żadnych działań w czwartek.

W europejskich eliminacjach do finału Pucharu Świata w Katarze (21 listopada do 18 grudnia) pod koniec marca zostaną rozdane trzy bilety. Jeśli Rosjanie dotrą do finału, 29 marca ich przeciwnikami będą Szwecja lub Czechy. Ukraina zmierzy się ze Szkocją w półfinale 24 marca.

UEFA chce omówić dalsze konsekwencje

Europejska Unia Piłki Nożnej, UEFA, podjęła już pierwszą ważną decyzję, przenosząc finał Ligi Mistrzów z Sankt Petersburga do Paryża. Stowarzyszenie kontynentalne chce w najbliższym czasie zająć się dalszymi konsekwencjami rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Coraz częściej podkreślana jest także rola kontrowersyjnego rosyjskiego finansisty Gazpromu.

– Kolejne spotkania Komitetu Wykonawczego UEFA odbędą się wkrótce, aby zająć się dodatkowymi sprawami – ogłosiła w sobotę UEFA. Wcześniej angielska gazeta The Times informowała, że ​​UEFA jest w trakcie wypowiadania kontraktu z Gazpromem w piątek wieczorem.

Według tymczasowego prezydenta DFB Rainera Kocha, komitet wykonawczy UEFA nie zajmował się jeszcze Gazpromem na spotkaniu kryzysowym w piątek. „Sponsoringowe partnerstwo UEFA z Gazpromem nie było na dzisiejszym porządku dziennym, dlatego nie podjęto żadnej decyzji w tej sprawie. Jest to jednak sprawa, która naturalnie nas niepokoi” – powiedział były niemiecki członek.

Rosyjska spółka publiczna Gazprom jest sponsorem premium UEFA Ligi Mistrzów, a także jednym z głównych sponsorów Mistrzostw Europy 2024 w Niemczech.

© dpa-infocom, dpa:220226-99-296349/5

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.