„Celem tego koncertu jest uczczenie współpracy kulturalnej między Ukrainą i Litwą, uhonorowanie determinacji Aleksieja Botwinowa, słynnego mieszkańca Odessy, by milczeć, zebrać fundusze dla wojska i ukraińskich cywilów oraz pomóc jego rodzinie przetrwać ten nieludzko trudny czas” – powiedziała Rūta Prusevičienė.
Prawdopodobnie nie znaleźlibyśmy ludzi zainteresowanych muzyką, którzy nie słyszeli o Aleksieju Botvinovie. Prawdopodobnie najwybitniejszy ukraiński pianista, publicysta i producent A. Botvinov znajduje się na liście światowych rekordów jako jedyny pianista na świecie, który wykonał „Wariacje Goldbergowskie” Bacha ponad 300 razy. Występ Botvinova w balecie Wariacje Goldbergowskie w Deutsche Oper Berlin w 2001 r. A francuski dziennik Le Figaro nazwał płytę Bacha „Wariacje Goldbergowskie”, która zajęła drugie miejsce na szwajcarskich listach przebojów „niesamowita”.
Przypomnijmy, że pianista, który studiował grę na fortepianie w Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie w klasie słynnej nauczycielki Very Gornostayevej, uczył się także od legendarnego performera Alexisa Weissenberga. Botvinov wygrał konkursy C. Schumanna i JS Bacha w Niemczech oraz konkurs Rachmaninoff w Moskwie.
Pianista koncertował w ponad 45 krajach. Jego występom na Festiwalu Chopinowskim w Polsce i na Festspiele w Zurychu towarzyszyły liczne brawa i entuzjastyczne recenzje.
Oprócz licznych koncertów i błyskotliwych działań, w latach 2009-2010. Botvinov był dyrektorem artystycznym Opery Narodowej w Odessie. 2015 Zainicjował najważniejsze wydarzenie muzyki klasycznej na Ukrainie – coroczny międzynarodowy festiwal muzyczny Odessa Classics, jest jego prezesem i dyrektorem artystycznym. W tym samym roku pianista otrzymał najwyższą ocenę w sztuce ukraińskiej – tytuł ukraińskiego twórcy ludowego. 2020 pianista został odznaczony Orderem Gwiazdy Kawalera Włoskiego.
’A. Botwinow wykonał wiele pracy kulturalnej na rzecz swojej rodzinnej Odessy w 2015 roku. założył w 2021 roku międzynarodowy festiwal muzyczny Odessa Classics. Sezon jesienny poświęcił Litwie i zaprosił zespół NIKO, Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną oraz kompozytora i dyrygent Gediminas Gelgot tam wystąpić. Litewskich artystów witano w Odessie jako najbardziej oczekiwanych i honorowych gości, udzielając licznych wywiadów lokalnym mediom.
Niestety, wraz z wybuchem wojny rosyjskiej z Ukrainą Botwinow, jego żona Lena i ośmioletni syn zostali zmuszeni do opuszczenia Odessy.
Jednak kilka dni później, gdy tylko otrząsnął się z szoku, zaczął organizować koncerty poparcia dla Ukrainy w Szwajcarii i Niemczech.
Zgromadzili prezydentów, prominentnych polityków i osobistości kultury. Wraz z brytyjskim skrzypkiem Danielem Hope, A. Botvinov występował w sanktuariach zniszczonych w czasie II wojny światowej i odbudowanych zaledwie kilkadziesiąt lat temu – w pomniku Matki Bożej w Dreźnie (Frauenkirche) i Kaiser Wilhelm w Berlinie (Gedächtniskirche). R. Prusevičienė mówi gościowi odwiedzającemu Wilno i apeluje, aby litewska publiczność nie pozostawała obojętna, przyszła na koncert, wesprzeć Ukrainę.
Pierwsza część recitalu pianisty to strony z muzyką fortepianową, które odpowiadają nastrojowi ostatnich dni grozy i bólu wojny na Ukrainie.
Botvinov wykona utwory innych ukraińskich kompozytorów Myroslava Skoryka, Valentina Silvestrova i Alemdara Karamanova, którzy dorastali w Odessie i studiowali muzykę w 1990 roku. muzykę kompozytora-emigranta Jana Freidlina.
W drugiej części zabrzmią opusy fortepianowe Siergieja Rachmaninowa, którego twórczość zajmuje poczesne miejsce w twórczości Botvinova, oraz transkrypcje romansów wokalnych kompozytora i innych utworów pianisty. Nawiasem mówiąc, w 2002 roku płyta z nagranymi utworami Botvinova autorstwa Rachmaninowa została uznana za najlepszą płytę miesiąca w Szwajcarii!
Recital „Romantic Elegy” ukraińskiego pianisty Aleksieja Botwinowa odbędzie się w środę 30 marca o godz. W Wielkiej Sali Filharmonii.
Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.