Podróż w czasie po Kownie i Litwie 100 lat temu: jak było w 1922 roku? Może? | czy wiesz

Rosyjska notatka o tranzycie przez Niemen

Jedna z najważniejszych wiadomości w maju dotyczyła polityki międzynarodowej. W tym czasie bolszewicka Rosja szukała możliwości zarobienia waluty i zwiększenia eksportu drewna, który spadł w latach wojny, rewolucji i wojny domowej.

Porównując lata 1913 i 1921-22, eksport drewna okrągłego spadł o 6,3 miliona. do 0,3 miliona festometrów (1 festometr – 1,3 metra sześciennego), a tarcica – od 5,9 miliona. Lwiątko. m do 0,7 mln. Lwiątko. Pan.

Ta troska Rosji znajduje odzwierciedlenie w wiadomościach opublikowanych w prasie litewskiej 2 maja tego samego roku. nota ustna przedstawiona naszemu rządowi.

Prośbę o umożliwienie przejścia lasu przez Niemna z okolic Mińska przez terytorium Litwy przekazała misja rosyjska.

Chociaż oba kraje miały wówczas stosunkowo dobre stosunki, Litwa nie mogła zgodzić się na taką prośbę. 1920 12 lipca Traktat pokojowy Litwy z rosyjską FSRR przewidywał zasadę najkorzystniejszego handlu i bezcłowego tranzytu towarów.

Jednak w 1921 r. na mocy traktatu ryskiego Rosja stworzyła niejednoznaczną sytuację. Wcześniej Litwa uznała nie tylko Wilno, Troki, Druskienniki, ale także miasta takie jak Grodno czy Lida, a nieco dalej na wschód ustanowiła nowe granice z Polską.

Mapa z brytyjskiego The Times przedstawiająca oba traktaty ryskie z 1921 r. ustanowiły granicę rosyjsko-polską, obydwa we wczesnych latach dwudziestych. terytoria uznane przez traktat Litwie

A zatem, zezwalając na tranzyt przez terytoria znajdujące się pod polską kontrolą, Litwa skutecznie uznałaby traktat ryski i okupację ziem litewskich.

Litwie nie udało się przekonać go do porzucenia surowej polityki zakazu tranzytu przez Niemno w maju 1922 roku.

XX r. 4 grudnia drewno z Rosji do Kłajpedy było transportowane koleją lub statkiem z Leningradu.

Planowany jest remont teatru miejskiego

5 maja dziennik „Lietuva” donosił o planach remontu Teatru Miejskiego w Kownie: nakrycie dachu w okresie wakacji, zmiana zasilania, wprowadzenie wodociągu, postawienie wyznaczonej przez radę miejską straży, przedstawienie dwóch -dobudowa kondygnacji pod dekoracje ulicy Kęstučio „Aby zainstalować objazd od ul. ścieżka „.

Zdjęcie z Muzeum Miejskiego w Kownie, Teatru Państwowego.  Zaczerpnięte z albumu

Zdjęcie z Muzeum Miejskiego w Kownie, Teatru Państwowego. Zaczerpnięte z albumu „Kaunas” Jokūbasa Skrinskisa. 1930

Artykuł opisuje komisję, która składa się z 3 osób – architektów Mykolas Songaila, Vladimira Dubeneckisa i inżyniera Antanasa Jokimasa (zastąpił go Pranas Markūnas) oraz „sporządzić szkic i krótki kosztorys remontu teatru w ciągu tygodnia.

W trakcie przebudowy scena została podniesiona i powiększona, jej posadzka została podzielona na części (każdą można przesuwać osobno). Widownia na planie kwadratu przybrała formę podkowy, zwiększono liczbę miejsc siedzących, zainstalowano trzeci rząd balkonów oraz lożę centralną (prezydencką) i orkiestrę.

Wszystkie prace trwały do ​​1925 roku, kiedy pałac oficjalnie otrzymał tytuł Teatru Państwowego. Później budynek przeszedł kilka rekonstrukcji i remontów: w latach 1930, 1980-1984, a także w pierwszych wiekach. dekady.

Start mistrzostw Litwy w piłce nożnej

W czasie, gdy architekci opracowywali plany remontu pałacu, który miał stać się główną przestrzenią kultury wysokiej i pewnym atrybutem państwa, na boiskach Ąžuolynas i Fredos odbyły się pierwsze w kraju zawody o mistrzostwo w piłce nożnej.

Ten sport był nam jeszcze nieznany przed I wojną światową.

Aż szesnaście drużyn zgłosiło chęć udziału w pierwszych mistrzostwach Litwy w piłce nożnej, ale ze względu na złą sytuację materialną, brak sprzętu sportowego i umundurowania dopuszczono do udziału tylko dziesięć.

Zdjęcie z Funduszu Muzeum Miejskiego w Kownie / Drużyna piłkarska grana przez tancerzy trupy baletowej Teatru Państwowego.  XX r.  4 grudnia

Zdjęcie z Funduszu Muzeum Miejskiego w Kownie / Drużyna piłkarska grana przez tancerzy trupy baletowej Teatru Państwowego. XX r. 4 grudnia

W pierwszych mistrzostwach nie brały udziału drużyny z innych miast – wszystkie pochodziły z Kowna.

Według tygodnika Trimitas na start mistrzostw oczekiwano z niecierpliwością, ale z powodu złej pogody w niedzielę 7 maja zgromadziło się niewielu widzów.

Na dwóch polach Chêne rozegrano tego dnia cztery mecze. LFSL Kowno (Litewski Związek Wychowania Fizycznego – miłośnicy sportu, drużyna ta później została zwycięzcą mistrzostw) 5: 0 pokonała drużynę LŠS Kaunas (Litewski Związek Strzelecki), LFSL-2 Kowno pokonało LŠS-2 8:0 Kowno”, “ LFSL Šančiai” pokonał FKGL Kowno (polscy gimnazjaliści) 2:1.

W ostatnim meczu tego dnia żydowski klub Makabi Kowno pokonał jedenaście CRK Kowno (Pracownicy Centrali) 4:2.

Druga runda finałowa rozgrywek została zaplanowana na jesień, kiedy drużyny miały zagrać po raz drugi.

Wypadek w Muzeum Wojny

Więcej niż jedna gazeta doniosła 18 maja. tragiczny incydent w historii Muzeum Wojny, w którym zginął Akimas Sazonov (1897-1922), uczestnik wojny o niepodległość.

W dniu pogrzebu, 20 maja, na pierwszej stronie dziennika Lietuva ukazał się nekrolog, w którym zmarły został wymieniony jako „honorowy inwalida Litewskich Sił Zbrojnych, były żołnierz batalionu Gudai, odważny obrońca Litwy i Ziemi Gudajskiej, Kawaler Krzyży Vyti i Jurgis”.

A.Sazonovas od 1921 r. 16 marca służył w Muzeum Wojny, służył jako strażnik i często opowiadał zwiedzającym o walkach o niepodległość.

Zdjęcie ze środków kowieńskiego muzeum miejskiego Wystawa Witolda Muzeum Wielkiej Wojny.  XX r.  4 grudnia

Zdjęcie ze środków kowieńskiego muzeum miejskiego Wystawa Witolda Muzeum Wielkiej Wojny. XX r. 4 grudnia

Pokazał bombę z pustym granatem przybyłemu tego dnia księdzu z Gardamu A. Bialazarevičiusowi.

Ale wewnątrz broni była prawdopodobnie pozostała kapsuła z granatem, która eksplodowała i uszkodziła brzuch żołnierza. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranny mężczyzna został przewieziony karetką do szpitala wojskowego, gdzie był operowany. Ale życia nie udało się uratować.

Zmarłego pochowano na Ąžuolynas, dawnym cmentarzu starców. Jesteśmy zamknięci. Na ich miejscu w 2016 r. wzniesiono pomnik, na którym wyryto imię A.Sazonova.

Przychodnia centralna

31 maja w Kownie została otwarta pierwsza przychodnia dziecięca. Wydarzenie zostało opisane przez magazyn Medicina (nr 5) i inne publikacje.

Przychodnia została założona pod auspicjami Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, aby zapewnić narzędzia, leki i specjalistów medycznych. Ratusz zapewnił mieszkanie, wyremontował je i wyposażył.

W ceremonii otwarcia uczestniczył burmistrz miasta Jonas Vileišis, wójt gminy Kowno. dr Kazys Grinius, kierownik Centralnej Przychodni dr Petras Radzvickas, miłosierne pielęgniarki i lekarze, różni goście.

Ceremonii konsekracji dokonał proboszcz karmelitański Klemens Szowis (przeniesiony do kapłaństwa jesienią tego samego roku).

Jeszcze przed otwarciem przychodni Laisvės al. 12 (obecnie 24) od lutego. misja angielskiej filantropki hrabiny Murielė Paget – Ośrodek opieki dla matek i dzieci oraz placówka handlowa.

1923 Na początku 1923 r. gmina przejęła ośrodek zdrowia, aw 1923 r. uruchomiono mleczarnię. 24 lutego Firma „Milk Drop” została założona w 2006 roku. Kazys Grinius.

Zdjęcie z Funduszu Muzeum Miejskiego w Kownie / Dzieci wspierane przez Milk Drop Society.  1934

Zdjęcie z Funduszu Muzeum Miejskiego w Kownie / Dzieci wspierane przez Milk Drop Society. 1934

Dziesięć lat później w Kownie działało pięć takich ośrodków zdrowia (imię Lady Muriel Paget – we wspomnianym budynku przy al. Laisvės, al. Ryano – Juozapavičiaus 68, Aleksoto – Rotušės

Szpital Dziecięcy w 1924 r. Majowi udało się otworzyć w starym dwupiętrowym budynku przy ul. 11, ale warunki nie były zadowalające, można było pomieścić tylko 35 do 40 łóżek, a dzieci z chorobami zakaźnymi nie były odpowiednio rozdzielone.

W latach 30. szpital został przeniesiony do nowo wybudowanej kamienicy przy ul. W. Putwińskiego (obecnie mieści się tu Dom Artystów Plastyków). 1940 Wiosną 2006 roku w nowych, nowoczesnych pomieszczeniach w klinikach kowieńskich otwarto przychodnię dziecięcą.

Jakie oczekiwane i nieoczekiwane wydarzenia pojawiły się na łamach prasy w 1922 r. latem? Więcej dowiecie się z naszego sierpniowego podsumowania.

Tych, którzy chcieliby bardziej zanurzyć się w wydarzeniach stulecia, zapraszamy do śledzenia projektu”100 lat temu„Strona. Codziennie pojawia się tam nowy post z przeszłości.

Według materiału projektu „100 lat temu” muzeolog oddziału historycznego Kowna Muzeum Miejskiego w Kownie Rokas Sinkevičius

Projekt

Projekt „100 lat temu”

Danielle Currey

"Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *