Polityczny, rytmiczny i emocjonalny na Dok.fest


Kultura

05.07.2022 08:54, — element drukowany Wyślij e-mail

Monachijski Dok.fest od razu stawia polityczny akcent: festiwal otworzy w środę film dokumentalny „Navalny”, dzień przed kinową premierą filmu.

Dok.Fest pokazuje między innymi film o ataku trucizną na rosyjskiego przeciwnika Kremla Aleksieja Nawalnego i jego konsekwencjach.  Aleksander Zemlianitchenko/AP/dpa
Dok.Fest pokazuje między innymi film o ataku trucizną na rosyjskiego przeciwnika Kremla Aleksieja Nawalnego i jego konsekwencjach. Aleksander Zemlianitchenko/AP/dpa

Reżyser Daniel Roher opisuje otrucie przeciwnika Kremla Aleksieja Nawalnego i jego następstwa. To ważny film we właściwym czasie, piszą organizatorzy w broszurze programowej wojny agresji Rosji na Ukrainie.

Wiele innych filmów jest też pod wpływem politycznym, jak np. „1970” o wydarzeniach związanych z krwawymi stłumieniem protestów przeciwko cięciom żywności w Polsce ponad 50 lat temu. „Pasaż Europa” przedstawia losy kilku Romów na przestrzeni pięciu lat, którzy udają się do Hamburga, by żebrać, aby wraz z rodzinami mogli przeżyć w Rumunii. A „Po rewolucji” opowiada historię rodzeństwa walczącego o przyszłość swojej ojczyzny w rozdartej wojną domową Libii.

Zobaczymy też cztery ukraińskie filmy, m.in. „Dni Donbasu”, czyli krótki portret mężczyzny, który po rosyjskiej inwazji na wschodzie kraju chce dać dzieciom odrobinę radości życia na lekcjach żonglerki.

Akcja „Unterm Glanz” toczy się w Niemczech i Polsce – historia Lydii, która pracuje jako pomoc domowa w Berlinie, opiekując się starszą matką i chorym bratem w domu w Polsce. Tymczasem „Girl Gang” zagłębia się w ekscytujące życie młodych dziewczyn na Instagramie. I kończy się „Le Mali 70”: szuka śladów krajowej sceny big-bandowej, która zachwyciła publiczność mieszanką afro-kubańskiego jazzu i muzyki tradycyjnej. Filmy poświęcone są także muzycznym legendom Cesária Évora i Thelonious Monk.

Pokazuje się od 4 do 15 maja festiwal 124 filmy z 55 krajów w kinach w Monachium, m.in. z Niemiec, Hiszpanii, RPA, Polski, Skandynawii, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Pod hasłem „@home” prace będą również dostępne na żądanie w wersji cyfrowej od 9 do 22 maja. Bilety do kina lub na transmisję strumieniową kosztują 7,50 euro za spektakl.

© dpa-infocom, dpa:220430-99-106659/2

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *