Prawie wytępione, a jednak wróciły / Cieszy się Towarzystwo Ogrodów Zoologicznych

Mędrzec: prawie wymarły, a jednak powrócił / Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych cieszy się 100-letnim sukcesem projektu ochrony gatunków. Berlin – Doskonały przykład ochrony gatunków obchodzi w piątek swoje 100-lecie: 25 sierpnia 1923 r. grupa europejskich kierowników ogrodów zoologicznych i naukowców zebrała się, aby uratować żubry. Zdziczałe bydło stanowiło część populacji zwierząt w Europie od tysięcy lat, ale do tego czasu zostało wytępione na wolności. Sto lat później populacja żubrów odrodziła się dzięki międzynarodowym projektom hodowli i reintrodukcji i liczy obecnie ponad 8225 sztuk, głównie w Polsce i na Białorusi. „To imponujący przykład zrównoważonej pracy ogrodów zoologicznych. Razem chronimy zwierzęta i zachowujemy różnorodność dla przyszłych pokoleń. Bez tej inicjatywy żaden żubr nie pozostałby w ich naturalnym środowisku” – mówi profesor. Jörg Junhold, prezes stowarzyszenia. Ogrody Towarzystwa Zoologicznego (VdZ). Zwiedzający mogą obecnie obserwować majestatyczne zwierzęta w prawie 20 ogrodach zoologicznych VdZ oraz licznych parkach zwierząt i dzikich zwierząt.

„To wielkie osiągnięcie i nagroda za ciężką pracę, że nie tylko udało nam się utrzymać żubry przy życiu do dziś, ale także to, że znów mamy większe, swobodnie poruszające się stada” – powiedział dyrektor zarządzający Volker Homes VdZ. „Ten przykład pokazuje, jak skutecznie ogrody zoologiczne mogą kształtować ochronę gatunków. Ale staje się też jasne, że takie projekty można wdrożyć jedynie przy dużym wysiłku i wsparciu wielu partnerów międzynarodowych. Niezbędne dla zwierząt będą jednym z głównych wyzwań w nadchodzących latach „. Dla dyrektora zoo i parku zwierząt, dr Andreasa Knieriem, najważniejsze są dwie idee: „Berlińskie Zoo to miejsce o znaczeniu historycznym, gdzie tradycja i przyszłość podają sobie ręce. Napawa mnie radością, że ta wizja, pod którą położono tutaj pierwszy kamień, 100 lat później jest nadal aktualna dla WWF i wielu innych partnerów: powrót żubrów do ich naturalnego środowiska. Ten projekt nauczył nas: jeśli mamy wspólny cel, ochrona gatunków nie zna granic.

Tierpark Berlin od wielu lat współpracuje z WWF Germany w celu ponownego wprowadzenia żubrów. Zwierzęta są obecnie przewożone do Parku Narodowego Shahdag w Azerbejdżanie, co jest możliwe dzięki wspólnej inicjatywie Ministerstwa Środowiska Azerbejdżanu, WWF, EAZA i innych tamtejszych partnerów krajowych. Przed transportem zwierzęta wybrane z różnych ogrodów zoologicznych i rezerwatów zwierząt łownych w Europie gromadzą się w Tierpark Berlin, tworząc stado, które następnie stopniowo przyzwyczaja się do dzikiego życia. Kolejna grupa 10 zwierząt poleci do nowych domów w listopadzie.

100 lat temu wprowadzenie księgi hodowlanej przez nowo założone „Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubrów” stworzyło ważną podstawę ratowania żubrów. W tym czasie pod opieką człowieka nadal znajdowało się 56 zwierząt. W ten sposób rozpoczęła się systematyczna hodowla zachowawcza w ogrodach zoologicznych i parkach zwierzęcych, która jest obecnie kontrolowana w ramach Europejskiego Programu Hodowli Zachowawczej (EEP).

Realizując ponad 400 europejskich programów hodowli zachowawczej (EEP) oraz europejskie i międzynarodowe księgi stadne, ogrody zoologiczne starają się zapewnić ochronę wielu zagrożonych gatunków zwierząt. Istnieje około 200 gatunków zwierząt, dla których ogrody zoologiczne odegrały ważną rolę w przetrwaniu gatunku. Dobrze znanymi przykładami są żubry i konie Przewalskiego. Zwierzęta są regularnie przywracane do swoich naturalnych siedlisk, w tym chomiki europejskie, ibis łysy i norka europejska.

O VdZ

Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych (VdZ) eV z siedzibą w Berlinie jest wiodącym stowarzyszeniem naukowo zarządzanych ogrodów zoologicznych. Co roku 71 ogrodów zoologicznych VdZ odwiedza około 42 miliony osób, a ponad milion korzysta ze specjalnych ofert edukacyjnych ogrodów zoologicznych w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Hiszpanii. Dyrektorem zarządzającym stowarzyszenia jest Volker Homes, a prezesem dyrektora ogrodu zoologicznego w Lipsku prof. Doktor Jorg Junhold. VdZ, założone w 1887 roku, jest najstarszym stowarzyszeniem ogrodów zoologicznych na świecie i stało się założycielem Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych.

Kontakty prasowe:

Astrid Falter
Odpowiedzialny za komunikację
Zarejestrowane stowarzyszenie Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych (VdZ)
Telefon: +49 (0)30 206 53 90 14
E-mail: astrid.falter@vdz-zoos.org
strona: www.vdz-zoos.org
Twitter: @VdZ_Zoos

Oryginalna treść pochodzi z: Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych (VdZ) przekazywana przez news aktuell

http://ots.de/5545e7

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *