Prezydenci państw bałtyckich i Polski przyjęli wspólne oświadczenie w sprawie zniszczenia Miejsca Pamięci

Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda wraz z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, prezydentem Łotwy Egilem Levitem i prezydentem Estonii Alarem Karisem przyjął deklaracja w sprawie ewentualnego zamknięcia organizacji badań historycznych „Memoriał” w Federacji Rosyjskiej.

We wspólnym oświadczeniu czterech szefów państw wyraziło zaniepokojenie żądaniami Prokuratury Federacji Rosyjskiej o zamknięcie międzynarodowego stowarzyszenia na rzecz edukacji historycznej, dobroczynności i praw człowieka Memoriał.

Prezydenci Litwy, Łotwy, Estonii i Polski podkreślili w oświadczeniu, że poświęcenie i determinacja personelu Miejsca Pamięci w śledztwie zbrodni sowieckich, a także wobec narodów Litwy, Polski, Łotwy oraz Estonii, Rosji i Ukrainy, musiał być szanowany. i oklaskiwał. Głowy państw składają hołd obywatelom rosyjskim, którzy dają świadectwo zbrodni reżimów totalitarnych i odważą się mówić niezręczną prawdę historyczną.

W oświadczeniu przywódcy zgodzili się wzmocnić współpracę w walce z fałszowaniem historii, dezinformacją i rewizjonizmem historii, jednocześnie pracując nad zapewnieniem historycznego upamiętnienia zbrodni popełnionych przez reżimy totalitarne.

Support_memorial dla organizacji zdjęć genocid.lt

Oświadczenie Prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w sprawie Międzynarodowego Towarzystwa Edukacji Historycznej, Miłosierdzia i Praw Człowieka oraz Rewizjonizmu Historycznego Memoriał

My, prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wyrażamy nasze zaniepokojenie rewizjonizmem historycznym w Rosji, aw szczególności ewentualnym zamknięciem Miejsca Pamięci.

Memoriał to jedna z najstarszych niezależnych organizacji zaangażowanych w obronę praw człowieka w Rosji i dokumentowanie zbrodni stalinizmu na terenie byłego Związku Radzieckiego. Doceniamy poświęcenie i determinację personelu Pamięci w upamiętnianiu ofiar zbrodni sowieckich na narodach Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, a także milionów Rosjan, Ukraińców i innych narodowości. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem pracy obywateli Rosji, gotowych powiedzieć całą prawdę o delikatnej historii i łamaniu praw człowieka przez reżimy totalitarne. Ta praca jest ważnym wkładem w zachowanie zbiorowej pamięci Europy.

My, prezydenci Estonii, Łotwy, Litwy i Polski zgodziliśmy się wzmocnić współpracę w walce z fałszowaniem historii, dezinformacją i rewizjonizmem historycznym. Jednocześnie będziemy dążyć do zapewnienia pamięci historycznej o zbrodniach popełnionych przez reżimy totalitarne.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *