reforma systemu dyscyplinarnego dla sędziów,


Prezydent RP Andrzej Duda podpisał kontrowersyjną reformę sądowniczej izby dyscyplinarnej.
Obraz: dpa

Warszawa poddała się presji Brukseli i otrzyma w zamian 35 miliardów wstrzymanej wcześniej pomocy koronowej. UE ostro skrytykowała ograniczanie wolności polskiego wymiaru sprawiedliwości przez izbę dyscyplinarną.

POlen wdrożył obiecaną UE reformę kontrowersyjnego systemu dyscyplinarnego sędziów. Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek stosowną ustawę, która zniesie organ dyscyplinarny dla sędziów w sądzie Najwyższym. Izba od lat wywoływała spory między Polską a UE.

W wyniku sporu Bruksela wstrzymała miliardową pomoc zaplanowaną dla Warszawy w ramach unijnego funduszu odbudowy korony. Warszawa ogłosiła następnie w maju, że osiągnęła porozumienie z UE.

Komisja Europejska wniosła w szczególności o rozwiązanie izby dyscyplinarnej. Krytycy z polskiej opozycji i stowarzyszeń sędziowskich skarżą się jednak, że nowe prawo nie rozwiewa obaw o wpływy polityczne na wymiar sprawiedliwości w Polsce. W Komisji Europejskiej pojawiły się również wątpliwości, jak poważnie Warszawa podchodzi do swoich reform.

1 czerwca UE w zasadzie dała zielone światło dla miliardowej pomocy dla Polski z funduszu odbudowy Corony. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas wizyty w Warszawie podkreśliła jednak, że pieniądze zostaną uwolnione dopiero „po zrealizowaniu reform i inwestycji”. Komisja od lat narzeka, że ​​konserwatywny rząd narodowy w Warszawie podważa praworządność.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *