Rosnieft’ nie chce zaakceptować ewentualnego wywłaszczenia w Niemczech

Stan na: 8 lutego 2024 o 12:42

Rząd federalny bada wywłaszczenie Rosniefti w Niemczech. Rosyjski koncern naftowy nadal posiada większościowy udział w rafinerii PCK w Schwedt. Kreml grozi podjęciem środków zaradczych.

Rosyjski koncern naftowy Rosnieft’ chce wykorzystać wszelkie środki prawne, aby walczyć z ewentualnymi wywłaszczeniami w Niemczech. Jednocześnie Kreml grozi podjęciem działań odwetowych w przypadku wywłaszczenia przez rząd federalny Rosniefti jako większościowego udziałowca rafinerii Brandenburgia PCK w Schwedt.

„Takie wywłaszczenie stanowiłoby krok bez precedensu w historii Republiki Federalnej Niemiec i na zawsze zaszkodziłoby bezpieczeństwu inwestycji” – stwierdziła dziś kancelaria prawnicza Malmendier Legal działająca na zlecenie Rosniefti. „Rosnieft’, jako notowana na giełdzie spółka akcyjna, podejmie wszelkie środki w celu ochrony praw swoich akcjonariuszy”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że nie wykluczy żadnych środków w obronie rosyjskich interesów, gdy zapytano go, czy w zamian mogłaby zostać skonfiskowana niemiecki majątek w Rosji. Pieskow nazwał niemieckie rozważania nielegalnymi i podważającymi zaufanie do bezpieczeństwa inwestycji w Europie.

Kuratorstwo wygasa w marcu

Federalne Ministerstwo Gospodarki zaprosiło Rosnieft’ na przesłuchanie w sprawie ewentualnej nacjonalizacji aktywów grupy w Niemczech. Kontekst jest taki, że 10 marca wygasa opieka rządu federalnego nad udziałami Rosniefti w rafinerii w Schwedt.

Rafineria jest uważana za ważną m.in. dla zaopatrywania Niemiec Wschodnich i całego regionu Berlina. W rzeczywistości Rosnieft’ jest właścicielem większości firmy, wynoszącej 54 procent. Po rosyjskiej wojnie agresywnej przeciwko Ukrainie rząd federalny przejął kontrolę powierniczą we wrześniu 2022 roku. Stworzono obecnie warunki prawne umożliwiające rządowi federalnemu sprzedaż akcji Rosniefti.

Habeck jedzie do Polski

„W dalszym ciągu intensywnie wspieramy dostawy ropy naftowej do zakładu w Schwedt w rozmowach z naszymi partnerami” – podało Ministerstwo Gospodarki. „Obejmuje to w szczególności rozmowy z firmami z Polski i Kazachstanu”. Minister gospodarki Robert Habeck odwiedzi Polskę w przyszłym tygodniu.

Jak poinformowała kancelaria prawna Malmendier Legal, w ubiegły wtorek Rosnieft’ została poinformowana, że ​​rozważane jest wywłaszczenie jej akcji. Ministerstwo Gospodarki poinformowało Rosnieftię, że w przypadku kontroli przez Rosję niemieckich spółek Rosniefti funkcjonowanie rafinerii byłoby zagrożone ze względu na odmowę współpracy kontrahentów z rosyjską spółką.

Rozmowy sprzedażowe ostatni utknął

PCK Schwedt jest czwartą co do wielkości rafinerią w Niemczech. Poza Rosnieftią udziałowcami są koncerny energetyczne Shell z 37 proc. i ENI z 8 proc. W marcu Rosnieft’ złożyła pozew przeciwko administracji trustu do Federalnego Sądu Administracyjnego, który zakończył się niepowodzeniem.

Celem rządu jest rzetelne i długoterminowe zapewnienie działalności biznesowej Rosniefti Niemcy. W ostatnim czasie trwały negocjacje z rosyjską spółką w sprawie sprzedaży akcji spółki i tym samym otwarcia drogi dla nowych inwestorów. Naciska na to także polski rząd. Negocjacje w sprawie sprzedaży niedawno utknęły w martwym punkcie.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *