Statystyki podróży po Polsce. Na kogo Polska wydaje najwięcej i dlaczego liczby się różnią? | Biznes

Więcej w Polsce poświęcone jest wydarzeniom jednodniowym

Fot. Litewski Urząd Statystyczny / Wydatki litewskich turystów w Polsce

W ciągu dziewięciu miesięcy ubiegłego roku Litwini, którzy spędzili dzień (bez noclegu) w sąsiedniej Polsce wydali prawie 20 mln. EUR. 2020 W tym okresie Litwini wydali w Polsce o kilka milionów euro więcej. W całym 2020 roku litewscy odwiedzający spędzili w Polsce 28 milionów. EUR i 2019 61 mln EUR. Najwięcej wydali w Polsce Litwini po wprowadzeniu euro w 2015 roku. Wówczas w Polsce jednodniowi goście wydawali 82 mln euro rocznie. EUR.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku Polskę odwiedziło 53 000 osób. jednodniowych odwiedzających z Litwy (o 3% mniej niż w analogicznym okresie 2020 roku). W okresie przed pandemią około 100 000 osób odwiedziło sąsiedni kraj w ciągu dziewięciu miesięcy. jednodniowi goście. Jednodniowy gość był w Polsce średnio 6 razy. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku zarejestrowano 302 tys. jednodniowe wycieczki turystyczne. W 2020 r. w tym samym okresie było ich więcej – 314 tys., a w 2019 r. – 567 tys.

Z mieszkaniami w Polsce w pierwszych dziewięciu miesiącach zeszłego roku było prawie 60 tysięcy mieszkańców Litwy. W 2021 r. dziewięć miesięcy w porównaniu do 2020 r. w tym samym okresie Polskę odwiedziło 20 tys. osób z noclegami. więcej gości z Litwy. Jednak w porównaniu z 2019 r. Polskę odwiedziło z noclegiem o połowę mniej litewskich podróżnych.

Większość kosztów przeznacza się na paliwo

A dlaczego Litwini, którzy pojechali do Polski na jeden dzień, minęli? W pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku jedna trzecia odwiedzających spędziła dzień na paliwie, jedna piąta na zakupach, a jedna piąta. rozrywka i kultura, 3%. Jedzenie i picie. Kolejne 32 proc. odnotowane inne wydatki. Struktura kosztów była podobna w okresie przed pandemią. To prawda, że ​​wtedy mniej wydawano na paliwo, rekreację i kulturę, ale trochę więcej na jedzenie, picie i zakupy.

Fot. Statistics Lithuania / Struktura wydatków jednodniowych odwiedzających w 2019 r.

Fot. Statistics Lithuania / Struktura wydatków jednodniowych odwiedzających w 2019 r.

Wyjeżdżający z noclegiem w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. wydawali głównie na paliwo i bilety podróżne. To była połowa kosztów.

Zakwaterowanie stanowiło jedną piątą kosztów. Zakupy stanowiły 8%. koszty.

Fot. Statistics Lithuania / Struktura wydatków jednodniowych, styczeń - wrzesień 2021

Fot. Statistics Lithuania / Struktura wydatków jednodniowych, styczeń – wrzesień 2021

Dlaczego liczby są różne?

Zauważamy, że liczba operacji w sferze publicznej jest inna, często wyższa niż ta, którą nasi obywatele wydają w Polsce. Główny Urząd Statystyczny podaje dane, z których wynika, że ​​w 2020 r. cudzoziemcy przekraczający granicę litewsko-polską wydali około 223 mln LTL. EUR. Różnice wynikają z różnych zastosowanych metodologii.

Polacy liczą wszystkich, którzy przekroczyli granicę, my jesteśmy tylko Litwinami

polskie statystyki Gabinet publikuje liczbę podróżnych przyjeżdżających i wyjeżdżających z Polski oraz ich koszty. Dane nie są dostarczane przez kraje pochodzenia podróżnych, ale wewnętrzne (Litwa i Polska, Czechy i Polska, Słowacja i Polska, Niemcy i Polska) oraz zewnętrzne (Rosja i Polska, Białoruś i Polska, Ukraina i Polska) UE granic, a także dane dotyczące podróżnych drogą morską i lotniczą. Statystyki te obejmują podróże i wydatki wszystkich obcokrajowców, którzy przekroczyli granicę litewsko-polską. Tak więc w informacjach przekazywanych przez GUS widzimy podróże i wydatki nie tylko obywateli Litwy, ale także wszystkich cudzoziemców przekraczających granicę litewsko-polską (np. obywateli Łotwy lub innych krajów przejeżdżających przez Litwę) . Przekazywane przez Polskę informacje statystyczne obejmują również liczbę i wydatki obywateli Litwy podróżujących tranzytem przez Polskę do innych krajów.

Statystyka Litwy przeprowadza badanie turystyki wyjazdowej, podczas którego obywatele Litwy podróżujący na jeden dzień lub spędzający noc za granicą i ich wydatki są rozliczane. Podana jest tylko liczba i koszty podróży obywateli Litwy do Polski, nie uwzględnia się podróży i wydatków obywateli Litwy podróżujących przez Polskę do innego kraju. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową metodologią badań tutaj.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *