Symbol Rosja-Ukraina: Biden o wykluczenie Rosji z krajów G20

20:14 | G7 ostrzega Chiny przed wspieraniem Rosji

Kraje G7 wezwały Chiny, by nie wspierały Rosji w wojnie agresji przeciwko Ukrainie. W końcowym oświadczeniu na spotkaniu na szczycie w Brukseli w czwartek szefowie państw i rządów G7 wezwali „pilnie wszystkie państwa, aby nie udzielały Rosji żadnego wsparcia militarnego ani innego wsparcia dla jej ciągłej agresji na Ukrainę”. Oświadczenie końcowe mówiło dalej: „Będziemy czujni w przypadku każdego takiego wsparcia”. Chiny nie są wymienione z nazwy w pięciostronicowym dokumencie; Kanclerz Olaf Scholz (SPD) potwierdził jednak na konferencji prasowej w Brukseli po spotkaniu G7, że ta część komunikatu jest skierowana do Chin.

19:36 | Rosja i Ukraina wymieniają się więźniami

Według obu stron Rosja i Ukraina wymieniły się jeńcami wojennymi. „W zamian za dziesięciu schwytanych okupantów odzyskaliśmy dziesięciu naszych żołnierzy” – powiedziała w czwartek na Facebooku wicepremier Ukrainy Iryna Wierieszczuk. Była to „pierwsza prawdziwa wymiana jeńców wojennych” od początku rosyjskiej inwazji miesiąc temu. Ponadto do Rosji wysłano jedenastu rosyjskich marynarzy cywilnych. W zamian 19 marynarzy schwytanych przez Rosjan wróciło na Ukrainę. Kreml potwierdził wieczorem wymianę więźniów.

19:15 | Biden o wykluczenie Rosji z G20

Według prezydenta USA Joe Bidena Rosja powinna zostać wykluczona z grupy 20 najważniejszych krajów uprzemysłowionych i wschodzących z powodu wojny agresji na Ukrainę. Zapytany, czy jest za wykluczeniem Rosji z grupy G20, Biden odpowiedział: „Moja odpowiedź brzmi tak”. Mówiono o tym również na szczycie w Brukseli, powiedział Biden w stolicy Belgii w czwartek. Jeśli Rosja nie zostanie wykluczona, przynajmniej Ukraina powinna zostać zaproszona do G20, powiedział Biden. Decyzja zależy jednak od obecnego przewodniczącego G20 Indonezji i innych członków, w tym sojusznika Rosji, Chin.

18:50 | Scholz odmawia płatności za gaz w rublach

Kanclerz Olaf Scholz odrzucił zapowiedź rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, że ​​dostawy rosyjskiego gazu i ropy będą teraz opłacane w rublach. Kontrakty zostały sprawdzone – powiedział polityk SPD po szczycie G7 w Brukseli. „To coś, co ma zastosowanie w równym stopniu. I zwykle jest podawane w euro lub dolarach. To są punkty wyjścia, które musimy założyć”. Ze swojej strony UE podjęła świadomą decyzję, by na razie nie nakładać embarga na dostawy energii z Rosji – podkreślił Scholz.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w środę, że dostawy gazu do „wrogich państw”, takich jak UE, USA i Wielka Brytania, będą teraz rozliczane tylko w rublach. To wesprze walczącą rosyjską walutę, ponieważ kraje importujące będą musiały pozyskać ruble.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *