Ukraina Wojna na pasku na żywo: +++ 01:49 Ukraina: Około 1450 osób przywiezionych ze spornych obszarów +++

Wojna ukraińska w Live Ticker
+++ 01:49 Ukraina: Około 1450 osób przywiezionych ze spornych obszarów +++

Według ukraińskich raportów, w sobotę ze spornych obszarów kraju sprowadzono około 1450 osób. Około 1380 osób przybyło do miasta Zaporoża z kilku miejscowości na południu i wschodzie kraju, w tym 170 z miasta portowego Mariupol, o które gorąco walczyło, poinformowało w sobotę biuro prezydenta w Telegramie. 68 osób zostało zabranych z trzech miast w obwodzie ługańskim „pod ciągłym ostrzałem”. Ewakuacja miasta Lysychansk w regionie została udaremniona z powodu „ciężkiego ostrzału”.

+++ 01:17 Rosja stawia ultimatum ukraińskim bojownikom w Mariupolu +++
Rosyjskie Ministerstwo Obrony podaruje życie ukraińskim siłom w Mariupolu, jeśli się poddadzą, podał kanał informacyjny. „Gwarantujemy, że życie wszystkich, którzy złożą broń, zostanie oszczędzone” – cytuje rosyjskiego pułkownika Michaiła Mizincewa agencja informacyjna TASS. Zaadresowano pozostałych bojowników w oblężonej fabryce Azowstal. Zgodnie z proponowaną umową muszą opuścić elektrownię nieuzbrojoną w godzinach 6:00-13:00 czasu moskiewskiego (5:00-12:00 CET). Z Kijowa nie ma natychmiastowej reakcji na ofertę.

+++ 00:47 Zelenskyj: Sytuacja w Mariupolu jest „po prostu nieludzka” +++
Według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego sytuacja w oblężonym ukraińskim porcie Mariupol pozostaje niezwykle poważna. Sytuacja jest również „po prostu nieludzka”, mówi Zełenskij w swoim wieczornym przemówieniu wideo. Oskarżył Moskwę o celowe próby wyeliminowania wszystkich tam ludzi. Zełenski nie przekazał żadnych informacji o sytuacji ukraińskich sił zbrojnych w mieście. Według rosyjskich informacji wszyscy pozostali ukraińscy bojownicy zaszyli się w hucie Azowstal. Aby wpłynąć na sytuację w Mariupolu, kontynuuje Zelenskyj, są tylko dwie możliwości. Oba kraje partnerskie Ukrainy natychmiast dostarczyły całą niezbędną broń ciężką, w tym samoloty, w celu złagodzenia presji na miasto i odblokowania go. Druga ścieżka to ścieżka negocjacyjna, w której partnerzy również muszą odgrywać znaczącą rolę.

+++ 00:16 Von Der Leyen żąda szybkiej dostawy ciężkiej i lekkiej broni z krajów UE +++
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wzywa kraje UE do szybkiego dostarczenia broni na Ukrainę. „Dla wszystkich państw członkowskich, ci, którzy potrafią, muszą szybko wykonać zadanie, ponieważ tylko wtedy Ukraina może utrzymać się w swojej zaciekłej walce obronnej przeciwko Rosji” – powiedziała „Bild am Sonntag” von der Leyen. „Nie rozróżniam między bronią ciężką i lekką. Ukraina musi otrzymać to, czego potrzebuje do obrony i z czym sobie poradzi”. Przewodniczący Komisji Europejskiej przygotowuje obywateli Europy do długiego konfliktu zbrojnego: „Musimy zrobić wszystko, aby jak najszybciej go zakończyć. A jednocześnie musimy być przygotowani na to, że w najgorszym przypadku wojna może trwać miesiące, a nawet lata. »

Dowiedz się więcej tutaj.

+++ 23:46 Niemiecki termin „Putinversteher” został umieszczony w angielskiej Wikipedii +++
Według posta Deutsche Welle na Twitterze słowo „Putin rozumie” jest coraz częściej używane w krajach innych niż Niemcy. Stał się znany na arenie międzynarodowej w 2014 roku, kiedy Rosja dokonała aneksji ukraińskiego Półwyspu Krymskiego. Teraz trend się utrzymuje. Według Deutsche Welle przyczyniła się do tego również debata na temat związków między prezydentem federalnym Frankiem-Walterem Steinmeierem i prezydentem Rosji Putinem a kierownictwem Kremla. Termin ten pojawił się nawet niedawno w anglojęzycznej Wikipedii.

+++ 23:11 Papież zwraca się do burmistrza Melitopola: „Wszyscy modlimy się z wami i za was” +++
Wigilia Paschalna była celebrowana w Bazylice św. Piotra z nastrojową celebracją upamiętniającą zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Pod koniec kazania papież Franciszek osiągnął wzruszający punkt kulminacyjny, gdy zwrócił się do Iwana Fiodorowa, burmistrza Melitopola na południu Ukrainy, który był gościem w pierwszym rzędzie. „Wszyscy modlimy się z tobą i za ciebie”, mówi Franciszek, „w ciemności, w której żyjesz, ciemności wojny, okrucieństwa”. Zachęca Ukraińców. Fiodorow został porwany przez Rosjan podczas wojny i zwolniony dopiero w ramach wymiany jeńców. Został zaproszony do Watykanu wraz z parlamentarzystami. Franciszek zakończył homilię słowami „Chrystus zmartwychwstał” po ukraińsku.

+++ 22:30 Selenskyj nalega na szybsze dostawy broni dla Ukrainy +++

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wzywa do przyspieszenia dostaw broni do jego kraju. „Od momentu, w którym mówią, że zdecydowaliśmy się dostarczyć broń na Ukrainę, do momentu jej otrzymania przez nasze siły zbrojne, może to potrwać od dwóch do trzech tygodni” – powiedział szef państwa w wywiadzie dla ukraińskich mediów w Internecie. Według Selenskyj proces trwa zbyt długo. — Założysz się, że będziemy walczyć miesiącami lub latami? Niemniej jednak Ukraina otrzymuje broń, powiedział Zełenskij. – Niewiele znajduję. Rosja uważa, że ​​dostajemy dużo. To też nie jest zły wynik. Mimo to Zełenskij uważa, że ​​na dłuższą metę Ukraina nie będzie miała problemu z brakiem broni: „Takie moje odczucia dotyczą zobowiązań, które mamy”.

+++ 21:54 Rosja zgłasza zestrzelenie samolotu załadowanego zachodnią bronią +++
Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony w rejonie Odessy został zestrzelony ukraiński samolot transportowy, który miał dostarczać broń zachodnim rządom. Ministerstwo nie dostarczyło żadnych dowodów, a Ukraina nie wydała oświadczenia.

+++ 21:24 Brytyjczycy chcą dostarczyć obiecane uzbrojone pojazdy w ciągu najbliższych kilku dni +++
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson obiecał prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że w najbliższych dniach zostaną dostarczone uzbrojone pojazdy. Johnson zapewnił Selenskyj, że Wielka Brytania będzie nadal dostarczać Ukrainie sprzęt do samoobrony, poinformował Downing Street w oświadczeniu w sobotę wieczorem. Dwaj szefowie rządów dyskutowali także o potrzebie znalezienia długoterminowego rozwiązania dla bezpieczeństwa Ukrainy. Johnson powiedział, że będzie ściśle współpracował z partnerami i sojusznikami, aby zapewnić krajowi możliwość obrony swojej suwerenności w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Johnson poznał Selenskyja osobiście w Kijowie w zeszłym tygodniu.

+++ 20:51 Bloomberg: Abramowicz o negocjacjach w Kijowie +++
Oligarcha Roman Abramowicz jest głośny raport Bloomberga udał się do Kijowa i przeprowadził rozmowy z ukraińskimi interesariuszami na temat sposobów wznowienia zawieszonych negocjacji. Serwis informacyjny w swoim raporcie odnosi się do poinformowanych kręgów. Rzecznik Abramowicza nie komentował tej sprawy. Wśród sojuszników Putina Abramowicz jest uważany za jednego z tych, którzy nie są przeciwni dyplomatycznemu rozwiązaniu konfliktu.

+++ 20:18 Moskwa udostępnia wideo żołnierzy uratowanych z zatopionego krążownika rakietowego „Moskwa” +++
Po zatopieniu rosyjskiego krążownika rakietowego „Moskwa” na Morzu Czarnym, Ministerstwo Obrony w Moskwie udostępniło nagranie wideo przedstawiające członków załogi – prawdopodobnie w celu przeciwstawienia się doniesieniom, że nie udało się ich uratować. W prawie półminutowym klipie jest ich kilkadziesiąt młodzi mężczyźni w czarnych mundurach do zobaczenia – przyziemny i pozornie zdrowy. Trudno dokładnie oszacować, ile ich jest ze względu na wspólnie zmontowany materiał. Na Twitterze niektórzy użytkownicy powiedzieli, że nie mogło być około 500 członków załogi, którzy byli na „Moskwie” w momencie wypadku. Po wypadku Moskwa poinformowała, że ​​załoga została ewakuowana, zanim łódź zatonęła. Rzeczniczka sił południowej Ukrainy Natalia Humenyuk powiedziała, że ​​rosyjskie łodzie ratunkowe z powodu burzy nie mogły dostać się do płonącej „Moskwy” i nie mogły uratować marynarzy.

Możesz przeczytać poprzednie wydarzenia tutaj.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.