Ukraińscy uchodźcy: UE widzi Austrię jako najbardziej poszukiwaną po Polsce

Johansson powiedział w środę w Brukseli, że Komisja Europejska utworzyła „platformę solidarności” dla „sprawiedliwego podziału obciążeń”. W tym celu stworzyła indeks, który uwzględnia liczbę uchodźców, którzy nadal przebywają w kraju oraz liczbę osób ubiegających się o azyl z zeszłego roku i odnosi je do wielkości kraju.

Wśród krajów „stojących przed największymi wyzwaniami” „Polska prowadzi, kraj numer dwa to Austria, kraj numer trzy to Cypr” – kontynuował komisarz europejski. Na kolejnych miejscach znalazły się Czechy i Estonia.

Do tej pory z Ukrainy do UE uciekło 3,5 miliona osób, w tym ponad dwa miliony do Polski, powiedział Johansson. 700 000 ukraińskich uchodźców trafiło do Rumunii, a jeszcze więcej na Węgry i Słowację.

Komisarz oszacował, że prawie dwa miliony z 3,5 miliona uchodźców przeniosło się do innych krajów UE. „Oznacza to, że prawie wszystkie państwa członkowskie UE przyjmują obecnie uchodźców z Ukrainy”. Średni dzienny napływ uchodźców to 200 tys. Wczoraj, w piątek, liczba ta wynosiła 50 000, „ale sytuacja na Ukrainie może szybko się pogorszyć i liczby znów rosną”.

Unijny komisarz spraw wewnętrznych chce rozmawiać o rozmieszczeniu uchodźców w poniedziałek na specjalnej radzie ministrów spraw wewnętrznych UE. Według Johanssona indeks może być dalej rozwijany, ale służy zapewnieniu sprawiedliwego rozłożenia obciążenia. Komisja Europejska stara się także włączyć do „platformy solidarnościowej” Stany Zjednoczone, Kanadę i Wielką Brytanię. Kanada obiecała przyjąć nieograniczoną liczbę ukraińskich uchodźców.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *