„Vinted” do Lenkijoje privalės musi zapłacić 1,15 miliona. przyjemność w euro | Firma

Kaip Rasha News Site businessinsider.com.pl„Vinted” sulauka milioninės baudos iš W Lenkijos konkursem jest Urząd Monitorowania Ochrony Praw Konsumentów (UOKiK).

Vekisms reguliuotojo tirismas dēl įmonės rozpoczęło się w 2021 r. We wrześniu Vinted został oskarżony o dwie nielegalne praktyki.

Sprzedaż UOKiK užkliuvo šorkej navitsita trvka. Reguliuotojo išplatintame početishme jest tworzone, gdy „Vinted” nie powiadamia odpowiednio sprzedawców, gdy dostęp do zarobionych pieniędzy może zostać zablokowany, jeśli nie zostaną spełnione dodatkowe warunki związane z weryfikacją tożsamości.

„Jeżeli użytkownik dostawcy płatności – firma ADYEN – nie dostarczył dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy wraz z rachunkiem bankowym, firma mogła zablokować pieniądze otrzymane podczas sprzedaży. Firma nie informuje poprawnie kiedy środki są wypłacane po potwierdzeniu wpłaty. raport regulatora.

Svetainės nuostatuose została wskazana tylko wtedy, gdy pieniądze z e.piniginės można przelać na konto bankowe. Powiadomienia o konieczności potwierdzenia tożsamości użytkownika są zazwyczaj przekazywane w momencie, gdy operacja sprzedaży została już przełożona. UOKiK uważa to za naruszenie przepisów.

Nie sprecyzowano również, jakie wymagania musi spełniać dany dokument – ​​np. zeskanowane dokumenty zawierające określone dane, czarny długopis czy pismo odręczne bez logo banku zostały odrzucone, jak wynika z raportu.

W Polsce regulator jest w praktyce „Vinted”, stosowany do kupującego.

Według raportu użytkownicy platform nie dostarczają wystarczających informacji o zakupie bez opłat „ochrony kupującego” oferowanych przez platformę. Opłaty te obejmują zwrot pieniędzy, jeśli zakupiony przedmiot nie zostanie wysłany lub zwrócony w stanie uszkodzonym, a także gwarancje bezpiecznej płatności.

„Chociaż firma zezwala na zakup sandoriusa bez „Pirkejų apogosų”, nie ma opisu, jak skorzystać z tej procedury. Kupujący musi wyrazić zgodę na kliknięcie przycisku „Zamówione towary”, aby negocjować ze sprzedającym i zapłacić za dostawę zakupionych przedmiotów Z kolei kliknięcia „Kup teraz” z Mygtuko są automatycznie powiązane z opłatą „Pirkejo apogosso”, która wynosi 2,9 zł plus 5% pirkinio kainos.

„Ta decyzja nie oznacza, że ​​przedsiębiorcy powinni umożliwiać zakup bez dodatkowych kosztów, ale powinni poinformować o takiej możliwości, jeśli jest ona dostępna” – czytamy w raporcie UOKiK.

Łączna kwota korzyści finansowych dla obu praktyk sięga 5 mln. 360 tys. zł. Ponadto spółka poinformuje użytkowników o decyzji dotyczącej praktyk stosowanych na stronie Vinted.pl w serwisie społecznościowym Facebook.

Te dwa wykroczenia skłoniły UOKiK do przyznania spółce 5 360 447 zł odszkodowania.

Użytkownicy platform na Litwie mogą skorzystać z opłaty „Pirkejų apogosų” przy zakupie, a także mogą kontaktować się bezpośrednio ze swoimi sprzedawcami, bez płacenia podatku tokio. W tym przypadku kupujący nie znał mokesčiu surishť garantejų.

Mamy nadzieję uzupełnić uwagi firmy.

Poprzednikiem „Vinted” był „My Clothes” w Mildos Mitkutės, założony przez Justo Janausko w 2008 roku. Na Litwie szybko rozszerzono go na Vokietija, JAV. Od 2014 platforma na Litwie persivadino į „Vinted”.

w 2019 roku „Vinted” przyciągnął 128 milionów. Inwestowanie w euro stało się pierwszym jednorożcem na Litwie. Nazywa się to technologiniai startuoliai, którego wartość przekracza 1 miliard. euro.

Danielle Currey

"Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.