Władimir Kliczko: Niemcy muszą zrobić więcej dla Ukrainy

Były mistrz świata w boksie wagi ciężkiej Władimir Kliczko wezwał rząd federalny pod przewodnictwem kanclerza Olafa Scholza (SPD) do przyspieszenia dostaw broni na Ukrainę. „Możemy zatrzymać tę wojnę i powstrzymać Rosję tylko za pomocą nowoczesnej broni, nowoczesnej technologii” – powiedział 46-latek w wywiadzie dla Niemieckiej Agencji Prasowej w Berlinie w czwartek. Niezbędne jest więc zapewnienie czołgów podstawowych Leopard 2 oraz transporterów opancerzonych typu Marder. „Zachód, ten wolny świat, porusza się zdecydowanie za wolno”, narzeka Kliczko.

„Niemcy muszą pokazać swoje kolory”

Zapytany, czy rząd federalny powinien zrobić więcej dla członkostwa Ukrainy w UE i NATO, Kliczko odpowiedział, że Niemcy powinny zrobić więcej w wielu sprawach. „Niemcy są centrum, lokomotywą – nie tylko gospodarczą – Unii Europejskiej”, po części także świata. Niemcy muszą mieć odwagę to rozpoznać. UE obserwuje reakcje Niemiec. „Dlatego bardzo ważne jest, aby pokazać swoje kolory” – powiedział Kliczko rządowi federalnemu. Niemcy muszą działać szybciej i „nie tylko o tym mówić”.

Kanclerz Scholz obiecał dodatkowe wsparcie dla Ukrainy. „Dostarczymy więcej broni”, powiedział w Poczdamie. „Będziemy utrzymywać to wsparcie (…) rzetelnie i tak długo, jak będzie to konieczne.” Będzie to nadal realizowane w ścisłej koordynacji z partnerami europejskimi i międzynarodowymi. Minister obrony Christine Lambrecht (SPD) ogłosiła w czwartek, że dostarczy na Ukrainę dwie kolejne wyrzutnie rakiet Mars i 50 pojazdów opancerzonych Dingo. „To bardzo ważna broń teraz, gdy bitwa toczy się we wschodniej Ukrainie” – powiedział Scholz. „Dotyczy to również naszych samobieżnych haubic, obrony przeciwlotniczej i czołgu Gepard, dotyczy to również systemu obronnego Iris-T, który dostarczymy z najnowszej produkcji”.

Broń, którą Niemcy już dostarczyły, jest dobra, powiedział Kliczko. Niemcy, Europa i wolny świat poparły Ukrainę. „Ale z drugiej strony to, czego potrzebujemy, nie jest dane” – skarży się. „I im dłużej wojna się ciągnie, tym więcej ludzi tracimy”, tym bardziej zniszczona jest infrastruktura. Co więcej, rośnie niebezpieczeństwo płynące z pięciu ukraińskich elektrowni jądrowych.

Kliczko narzekał, że kiedy niemieccy politycy odwiedzili Ukrainę, zobaczyli na własne oczy, co robi rosyjski prezydent Władimir Putin ze swoją wojną agresywną. „A jednak nie dostajemy tego, czego potrzebujemy na wojnie”.

Kliczko: Nasza wola jest ze stali

W związku z sukcesem ukraińskiej kontrofensywy Kliczko podkreślił, że jego kraj będzie walczył tak długo, jak będzie mógł. „Nasza wola jest zrobiona ze stali” – powiedział. „Proszę nie odwracać wzroku ani nie ignorować nas, gdy prosimy o pomoc i wsparcie” – tak jak zrobił to Zachód osiem lat temu, na przykład po aneksji przez Rosję półwyspu czarnomorskiego na Krymie. Wtedy „słyszeliśmy i odwracaliśmy wzrok, bez konsekwencji dla Rosji”. Jeśli Rosja nie zostanie zatrzymana, Moskwa będzie kontynuować. „Polska, Niemcy Wschodnie, kto wie” – ostrzegł.

Zapytany, czy jest gotowy do mediacji w przyszłych negocjacjach między Rosją a Ukrainą, Kliczko niechętnie odpowiedział: „Nie mam oficjalnego stanowiska”. Nie jest w żadnej partii, nie jest politykiem. „Zasadniczo jestem działaczem. Nie jestem nawet legitymizowany, więc nie zostałem wybrany”.

Wsparcie dla ograniczonego znoszenia wiz dla Rosjan

Były mistrz świata w boksie poparł ograniczenia wizowe dla Rosjan w Europie. „Jak ci ludzie mogą wykorzystać niemieckie góry, podczas gdy ich wojsko niszczy miasta?”, powiedział. „Jak to jest, że na Lazurowym Wybrzeżu, w Saint-Tropez, stojący za propagandą Rosjanie wyciągają korki i cieszą się życiem, podczas gdy ich ludzie mordują w Buczy i Mariupolu? Gwałcenie kobiet i dzieci niszczą życie”.

Od poniedziałku obywatele Rosji nie korzystają już z uproszczonego wydawania wiz na podróż do Niemiec i innych krajów strefy Schengen. Porozumienie zawarte między UE a Rosją w celu ułatwienia wydawania wiz zostało całkowicie zawieszone dla obywateli Rosji po decyzji państw UE z zeszłego tygodnia.

Nagroda Mediów w imieniu narodu ukraińskiego

Były mistrz świata w boksie odebrał w Poczdamie nagrodę M100 Media Award w imieniu narodu ukraińskiego. Naród ukraiński bronił się „od miesięcy z żelazną stanowczością przed brutalną inwazją na Rosję” oraz bronił swojej wolności i suwerenności na terenie Europy – tłumaczyli organizatorzy. Kliczko mówił o znaczeniu walki Ukrainy z rosyjskim atakiem dla świata zachodniego: „Walczymy o wszystkich tutaj i o wszystkich w tak zwanym wolnym świecie”, powiedział po ceremonii wręczenia nagród. Jego brat Witalij, burmistrz Kijowa, otrzymał nagrodę M100 Media Award w 2014 roku jako przedstawiciel wszystkich ruchów demokratycznych na Ukrainie.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.