Volkswagen gratuluje Sarze Frenkel-Bass z okazji jej setnych urodzin

Volkswagen gratuluje Sarze Frenkel-Bass, ocalałej z Holokaustu i byłej robotniczce przymusowej, z okazji jej setnych urodzin. Przez całe życie walczyła o szacunek i tolerancję oraz przeciw zapomnieniu. Volkswagen jest mu głęboko wdzięczny i wdzięczny za jego cenny wkład w pracę upamiętniającą firmę.

Dla Sary Frenkel-Bass dialog z młodzieżą jest bardzo ważny. Dlatego firma wymyśliła coś specjalnego i osobistego na życzenia urodzinowe: Prawie 100 praktykantów Volkswagena zebrało się do zdjęcia na Sara-Frenkel-Platz. Złożyli tam również róże ku pamięci dzieci z domu dziecka Rühen, które zmarły w czasach narodowego socjalizmu. Dwóch młodych pracowników Volkswagena, Lina Schröder i Nils Hegemann, wcześniej intensywnie zajmowało się biografią Sary Frenkel-Bass i imponującą prezentacją dało wszystkim uczestnikom możliwość lepszego poznania twórczości Sary Frenkel. . Jej prośba: „Sara Frenkel jest bohaterką, która pozostawiła po sobie ślad. Rozpowszechniajmy ich przesłanie. Zajmijmy się niesprawiedliwością i nie odwracajmy wzroku!” Wspólne zdjęcie i wiadomość urodzinowa podpisane przez wszystkich zaangażowanych zostały przywiezione do Antwerpii, aby uczcić rocznicę, ale prawdziwym darem jest trwałe zaangażowanie młodych ludzi.

Dla Gunnara Kiliana, dyrektora ds. zasobów ludzkich w grupie, prace upamiętniające są istotnym filarem kultury firmy i równie ważną częścią szkolenia zawodowego. Według Kiliana setne urodziny Sary Frenkel-Bass mają zatem szczególne znaczenie dla firmy i jej pracowników: „Sara Frenkel-Bass dzieliła się swoimi doświadczeniami ocalałej z Holokaustu z pokoleniami młodych ludzi w Volkswagenie i poza nim. Twoje zaangażowanie przeciwko zapomnieniu i naszym wspólnym podstawowym wartościom jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek. Jesteśmy mu bardzo wdzięczni, a zdjęcie, które powstało w dowód uznania z inicjatywy naszych stażystów, także go reprezentuje. W tym szczególnym dniu życzę Sarze Frenkel-Bass wszystkiego najlepszego w imieniu Volkswagena. »

Przewodnicząca Komitetu Grupy, Daniela Cavallo, podkreśliła znaczenie dialogu międzypokoleniowego, który Volkswagen przykładowo pielęgnuje w kwestiach pamięci i odpowiedzialności. Zaangażowanie oraz świadome i odpowiedzialne zarządzanie przeszłością, które młodzi ludzie Volkswagena pokazują tutaj w imieniu pracowników Volkswagena, nie byłoby możliwe bez wkładu naocznych świadków, takich jak Sara Frenkel. Cavallo również gratuluje jubileuszu: „W imieniu całego personelu przesyłam najserdeczniejsze życzenia z Wolfsburga do Antwerpii. Zdjęcie dla Ciebie jest naszym przesłaniem i naszą obietnicą: młode pokolenie naszej firmy zrozumiało i przyswoiło sobie Twoje przesłanie. W Volkswagenie nie przestaniemy zawsze podnosić flagi tam, gdzie zagrożone są nasze wspólne wartości. »

Sara Frenkel-Bass od dziesięcioleci jest zapaloną działaczką przeciwko zapomnieniu i na rzecz szacunku, tolerancji, pokoju i człowieczeństwa. Nieustannie opowiada młodym ludziom, jak ona i jej młodsza siostra Lea jako jedyne w rodzinie przeżyły prześladowania Żydów w okupowanej Polsce i ponad dwuletnie przymusowe roboty w Rzeszy Niemieckiej.

Przebierali się za katolickie pielęgniarki. W szczególności pamięć o dzieciach robotników przymusowych, które zostały oddzielone od matek z powodów rasistowskich i zmarły z niedożywienia i zaniedbania w „domu spokojnej starości dla dzieci cudzoziemskich” w Ruhen, do dziś boli Sarę Frenkel -Bass.

Po wojnie Sara Frenkel-Bass zamieszkała z mężem Manfredem Frenkelem w Brunszwiku, gdzie urodził się ich syn Chaim. Młoda rodzina wyemigrowała do Izraela w 1949 roku i pięć lat później wróciła do Europy. Od tego czasu Sara Frenkel-Bass mieszka w Antwerpii (Belgia).

Sara Frenkel-Bass z Lublina (Polska) pozostawiła swój ślad w Wolfsburgu: z jej inicjatywy miasto Wolfsburg nazwało ulicę na północy miasta na cześć dziecka-robotnika przymusowego, które zmarło w 2012 roku: Sofia-Gladica- Weg. Dwa lata wcześniej pomnik robotników przymusowych został zainaugurowany w centrum Wolfsburga na Sara-Frenkel-Platz, który nosi ich imię. Od 2019 roku użycza swojego imienia nagrodzie im. Sary Frenkel za szacunek i tolerancję.

W dniu 28 listopada 2022 roku pracownicy Volkswagen AG gratulują Sarze Frenkel i życzą jej wszystkiego najlepszego.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *