Większość jezior, rzek i wód przybrzeżnych w Niemczech

W Niemczech i dużej części Europy miejscowi nie muszą się martwić o szkodliwe bakterie, wskakując tego lata do najbliższego kąpieliska. Według raportu opublikowanego w piątek przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), 90,2% analizowanych niemieckich jezior, rzek i wód przybrzeżnych ma doskonałą jakość wody. Oznacza to, że warunki do kąpieli w wodach RFN są nawet lepsze niż w większości innych krajów UE.

Na potrzeby raportu rocznego EEA z siedzibą w Kopenhadze przeanalizowała dane z 2022 r. dotyczące 21 973 jednolitych części wód w 27 krajach UE oraz w Albanii i Szwajcarii, w tym 2 292 w Niemcy. Przyjrzała się zanieczyszczeniu wody przez bakterie kałowe, które mogą prowadzić do chorób u ludzi. Są to enterokoki jelitowe i Escherichia coli, które pochodzą głównie ze ścieków i rolnictwa. Wniosek ekspertów ds. środowiska: Zagrożenie dla zdrowia wynikające z kąpieli w jeziorach, rzekach i wodach przybrzeżnych UE jest bardzo ograniczone.

„Pływacy udający się tego lata nad jeziora, rzeki i plaże, aby się ochłodzić, mogą być pewni najwyższych standardów jakości w europejskich kurortach nadmorskich” – powiedział unijny komisarz ds. środowiska Virginijus Sinkevicius. Utrzymanie tych wysokich standardów jest korzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia obywateli.

Wody niemieckie na dziewiątym miejscu

Z wartością nieco ponad 90% doskonałej jakości wody w kąpieliskach Niemcy plasują się mniej więcej na poziomie z poprzedniego roku. W porównaniu europejskim oznacza to ponownie miejsce w górnej średniej: tym razem Cypr, Austria, Grecja i Chorwacja osiągnęły najlepsze wyniki spośród 29 krajów, a następnie Dania, Malta, Bułgaria i Rumunia, zanim Niemcy uplasowały się na dziewiątym miejscu . Na dole, z wartościami poniżej 65%, plasują się Polska, Słowacja, Węgry i Estonia.

Średnio jakość wody w kąpieliskach w 85,7% jednolitych części wód została sklasyfikowana jako doskonała w UE, a 95,9% spełniało co najmniej minimalne normy UE. EEA zauważyła, że ​​potwierdza to pozytywną tendencję z poprzednich lat.

Wody przybrzeżne o lepszej jakości niż wody śródlądowe

Podczas gdy niemieckie kąpieliska to głównie wody śródlądowe, wody przybrzeżne stanowią dobre dwie trzecie wszystkich kąpielisk w UE. Mają one generalnie lepszą jakość wody niż wody śródlądowe, co według EEA wynika z faktu, że wody na wybrzeżach są częściej odnawiane, a tam wody mają większe możliwości oczyszczenia. Z kolei wiele ośrodków w głębi lądu położonych jest nad stosunkowo niewielkimi jeziorami i stawami oraz wolno płynącymi rzekami. Szczególnie latem te wody śródlądowe są bardziej wrażliwe na krótkotrwałe zanieczyszczenia, na przykład z powodu ulewnych deszczy i susz.

Ogólnie rzecz biorąc, jakość wód w kąpieliskach znacznie się poprawiła w Europie w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Według EEA wynika to częściowo z systematycznego monitorowania i zarządzania kąpieliskami oraz znacznych inwestycji w komunalne oczyszczalnie ścieków.

Odsetek złej jakości wody w kąpieliskach zmniejszył się na przestrzeni lat w całej Europie i od 2015 r. utrzymuje się na względnie stałym poziomie. Niską jakość wody stwierdzono jedynie w 315 z około 22 000 zbadanych jednolitych części wód. W Niemczech, podobnie jak rok wcześniej, było ich łącznie 14, co odpowiada udziałowi na poziomie 0,6%. Należą do nich Achterdieksee w Bremie, Hinbergsee w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Neustädter See w Saksonii-Anhalt, Garchinger See w pobliżu Monachium i jedno z wielu kąpielisk nad jeziorem Freigericht-Ost w północno-zachodniej Bawarii. Agencja Środowiska zaleca zakazy kąpieli, ostrzeżenia lub inne środki w miejscach o złej jakości wody.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *