Wojna ukraińska: Oprócz Leopardów Polska chce dostarczyć 60 dodatkowych czołgów – w tym radzieckie

30 przykładów radzieckiego designu
Oprócz Leopardów Polska chce dostarczyć 60 dodatkowych czołgów

Kiedy kanclerz Scholz odmówił wysłania czołgów Leopard na Ukrainę, w szczególności Polska namawiała go do wyrażenia zgody. Teraz, gdy już to przyznano, Warszawa nie tylko wysyła niemiecki sprzęt wojskowy.

Polska chce dostarczyć Ukrainie znacznie więcej czołgów bojowych, niż wcześniej zapowiadano. Warszawa jest gotowa dostarczyć „60 naszych zmodernizowanych czołgów” oprócz już obiecanych 14 niemieckich czołgów podstawowych Leopard, powiedział premier Mateusz Morawiecki kanadyjskiemu nadawcy CTV News. W międzyczasie Belgia ogłosiła m.in. dostawę rakiet i pojazdów opancerzonych na Ukrainę.

Morawiecki powiedział, że 30 z dodatkowych czołgów przeznaczonych dla Ukrainy to model PT-91, zmodernizowana wersja radzieckich czołgów T-72. Premier nie podał żadnych informacji na temat projektu dodatkowych 30 czołgów. W sumie od początku rosyjskiej wojny agresywnej Polska dostarczyła Ukrainie „250 czołgów (…) lub więcej”. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Warszawie za nowe zaangażowanie.

W środę, po tygodniach wahań i m.in. silnych naciskach ze strony Polski, kanclerz Olaf Scholz ogłosił dostawę na Ukrainę 14 czołgów Leopard 2. Berlin zezwolił także na eksport niemieckich czołgów Leopard do innych krajów, umożliwiając m.in. dostawy z Polski na Ukrainę.

Namioty i sprzęt medyczny z Belgii

Zgoda Niemiec otworzyła drogę do dalszych zobowiązań w zakresie czołgów: kilka krajów europejskich, takich jak Polska i Norwegia, natychmiast ogłosiło, że dostarczy Ukrainie własne czołgi Leopard produkcji niemieckiej. Stany Zjednoczone również poszły w ich ślady, dostarczając 31 czołgów M1 Abrams.

Belgijska minister obrony Ludivine Dedonder zapowiedział także dodatkowe wsparcie militarne dla Ukrainy. Dedonder powiedział reporterom, że jego kraj dostarczy „rakiety przeciwlotnicze, rakiety przeciwpancerne, karabiny maszynowe, granaty i wiele innego sprzętu wojskowego”, aby umożliwić Kijówowi „dalszą obronę przed rosyjską inwazją”.

Minister obrony zapowiedział, że Belgia dostarczy także Ukrainie m.in. karetki pogotowia, namioty, sprzęt medyczny i generatory. Dedonder powiedział, że w przeciwieństwie do innych krajów europejskich Belgia nie może dostarczać czołgów Ukrainie. Twoje ministerstwo nie ma już żadnych czołgów bojowych. Belgia sprzedała swoje ostatnie czołgi tego typu około dziesięć lat temu.

(Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany w piątek 27 stycznia 2023 r.)

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *