Wojna z Ukrainą: Taka jest sytuacja | Wiadomości z całego świata

Ukraińskie tajne służby SBU ponownie dokonały nalotu na ponad pół tuzina klasztorów i cerkwi Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Rewizje w domach są częścią środków zaradczych przeciwko działaniom sabotażowym rosyjskich tajnych służb, poinformowały władze w kanale informacyjnym Telegram. Kontrole w zachodnich regionach Ukrainy: Żytomierzu, Równem i Zakarpaciu były wspierane przez policję i Gwardię Narodową.

Wcześniej SBU już w zeszłym tygodniu wykopała artefakty w głównej świątyni cerkwi wpisanej na listę UNESCO jaskiniowego klasztoru w stolicy Kijowie. Naloty miały również miejsce w zachodnich regionach Ukrainy: Bukowinie, Iwano-Frankowsku i Tarnopolu.

Tymczasem Rada Bezpieczeństwa pod przewodnictwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego poleciła rządowi przygotować projekt ustawy zakazującej organizacji religijnych skupionych w sąsiedniej Rosji.

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego wyraźnie zdystansował się od Moskwy po lutowej inwazji rosyjskiej. Jednak nacjonaliści od dawna wzywają do zakazania ich zakazu. Zamiast tego należy promować powstałą w 2018 roku przy wsparciu państwa Cerkiew Prawosławna Ukrainy.

Biden: Na razie nie ma planów rozmów z Putinem

Prezydent USA Joe Biden ponownie wypowiedział się w sprawie ewentualnych negocjacji w sprawie zakończenia konfliktu. Jest otwarty na rozmowy z przywódcą Kremla Putinem tylko wtedy, gdy Rosja jest gotowa zakończyć wojnę z Ukrainą. „Ale rzecz w tym, że nie zamierzam kontaktować się z panem Putinem w najbliższym czasie” – powiedział Biden podczas wczorajszej konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Białym Domu.

„Jestem gotów porozmawiać z panem Putinem, jeśli naprawdę jest zainteresowany i szuka sposobu na zakończenie wojny. Nigdy wcześniej tego nie robił”.

Podczas wizyty Macrona w Waszyngtonie Biden podkreślał zjednoczony front przeciwko Rosji. „Dzisiaj my, Francja i Stany Zjednoczone, wraz ze wszystkimi naszymi sojusznikami – naszymi sojusznikami z NATO i państwami G7, Unią Europejską – potwierdzamy, że sprzeciwiamy się bardziej niż kiedykolwiek brutalnej wojnie Rosji z Ukrainą” – powiedział Biden. Stany Zjednoczone i Francja będą nadal współpracować, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności.

Szwajcaria zamraża rosyjskie aktywa o wartości ponad 7,5 mld euro

W Szwajcarii rosyjskie aktywa o wartości 7,5 miliarda franków szwajcarskich (około 7,6 miliarda euro) zostały zamrożone od czasu rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą w lutym. Ponadto 15 nieruchomości zostało zablokowanych, ogłosił wczoraj rząd w Bernie.

Według danych Sekretariatu Stanu ds. Gospodarki dotyczy to łącznie 116 firm i ponad 1200 osób. W ramach sankcji szwajcarskie banki mają zakaz przyjmowania dużych sum pieniędzy od obywateli Rosji oraz osób lub firm z siedzibą w Rosji.

Rosja osłabiona restrukturyzacją logistyki

Według brytyjskiego wywiadu armia rosyjska stoi przed wyzwaniami logistycznymi po wycofaniu się z zachodniego brzegu ukraińskiego Dniepru. Ukraińcy mogli ostatnio łatwiej atakować rosyjskie centra logistyczne i kanały komunikacyjne, dlatego Moskwa prawdopodobnie przesuwa je dalej na południe i wschód, zgodnie z dziennym raportem podsumowującym brytyjskiego Ministerstwa Obrony. Wiele sprzętu trzeba przenieść z kolei na drogę – na drodze transporty są łatwo atakowane.

Niedobory amunicji w rosyjskim arsenale, zaostrzone przez takie wyzwania logistyczne, prawdopodobnie są powodem, dla którego siły rosyjskie obecnie walczą o przeprowadzenie skutecznych ofensyw lądowych, powiedzieli Brytyjczycy.

Rosja i Ukraina wymieniają kolejnych 100 więźniów

Ponad dziewięć miesięcy po rozpoczęciu wojny Rosja i Ukraina ponownie wymieniły łącznie 100 jeńców. Ministerstwo Obrony w Moskwie poinformowało wczoraj, że 50 rosyjskich żołnierzy ma zostać przetransportowanych samolotami do stolicy Rosji na leczenie.

Wymianę potwierdził również szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak: „Zwolniliśmy 50 obrońców Ukrainy”.

Ukraina poszukuje transformatorów do swojej sieci energetycznej

Ukraina pilnie poszukuje transformatorów – nowych lub używanych – do naprawy uszkodzonej w wyniku rosyjskich ataków sieci elektroenergetycznej. Kraj liczy również na pomoc ze strony przedsiębiorstw i społeczności w Niemczech, powiedziała niemieckiej agencji prasowej była posłanka Wiktoria Wojzizka. Wojzizka pracuje w Warszawie dla ośrodka, który wspiera władze kijowskie w organizowaniu pomocy zagranicznej.

Wiele generatorów zapasowych, które są teraz wysyłane na Ukrainę, jest pomocne, powiedział Wojzizka. Nie rozwiązały one jednak problemu sieci energetycznej. Ukraina może samodzielnie wytworzyć wystarczającą ilość energii elektrycznej. Ale Rosja niszczy podstacje z transformatorami za pomocą ataków rakietowych, więc energia elektryczna nie może być już dystrybuowana. Sieć ciepłownicza, która zaopatruje miliony domów w ogrzewanie i ciepłą wodę, nie funkcjonowałaby bez elektryczności. W przypadku głębokich mrozów rurom ciepłowniczym groziło zamarznięcie, a następnie awaria aż do wiosny.

Co jest dziś ważne

Międzynarodowa Komisja Śledcza ONZ ds. Naruszeń Praw Człowieka organizuje dziś konferencję prasową na temat sytuacji w strefie działań wojennych w Kijowie. Dobiega też końca spotkanie ministerialne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Polsce, na którym dyskutowane są dalsze dyskusje na temat wojny Rosji z Ukrainą. Rosja jest jednym z 57 państw członkowskich.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych w Łodzi odbędzie się bez szefa rosyjskiego departamentu Siergieja Ławrowa. Polska, która obecnie sprawuje prezydencję, odmówiła mu wjazdu. Rosja zarzuciła OBWE paternalizm i świadczyła o utracie przez nią znaczenia na arenie światowej.


Gorąca zupa trafia do potrzebujących w Charkowie. (© Ukrinform/dpa)

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *