Zakaz zabijania piskląt – zwierzęta wydają się znikać bez śladu – Aktualności – WDR – Aktualności

W Niemczech w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku wykluło się prawie dziewięć milionów piskląt płci męskiej, ale nikt nie wie i nie chce wiedzieć, co stało się ze zwierzętami, skarży się Monitorowanie żywności– Dyrektor generalny Chris Methmann. Nawet Centralny Związek Przemysłu Drobiarskiego może jedynie spekulować.

Odpowiedzialne władze również nie wiedzą, co dzieje się z pisklętami płci męskiej. Według Methmanna nie ma odpowiedniej kontroli. Jednakże Foodwatch znalazł dowody na to, że wiele firm wywozi pisklęta za granicę, gdzie mogą zostać zabite.

Centralny Związek Przemysłu Drobiarskiego potwierdza eksport za granicę, w szczególności do Polski. Stowarzyszenie nie do końca śledzi to, co się tam dzieje. Ale tucz zwierząt jest tam bardziej opłacalny. Stamtąd mięso było następnie sprzedawane, zwykle na kontynent afrykański, ponieważ w Europie zapotrzebowanie na mięso pochodzące od samców jest niewielkie. Dlatego stowarzyszenie prowadzi kampanię na rzecz rozwiązania na skalę europejską, aby cierpienie zwierząt nie było po prostu eksportowane.

Ministerstwo NRW chce europejskiego zakazu uboju piskląt

Według Foodwatch zwierzęta importuje się nie tylko w celach hodowlanych i produkcji mięsa. Przynajmniej w jednym przypadku z wylęgarni NRW Pisklęta płci męskiej były eksportowane w celu bezpośredniego zabicia.

Ministerstwo Rolnictwa i Ochrony Konsumentów potwierdziło, że trzy wylęgarnie w Nadrenii Północnej-Westfalii wysyłają pisklęta płci męskiej za granicę. Jedna z firm podała nawet, że zabito tam koguty. Z punktu widzenia ministerstwa obecne regulacje nie są zatem wystarczające. NRW będzie nadal prowadzić kampanię na rzecz ogólnoeuropejskiego zakazu zabijania piskląt.

Zakaz zabijania piskląt od początku 2022 r

Od 1 stycznia 2022 r. w Niemczech nie można już rozdrabniać ani gazować piskląt. Są albo wychowywane jako „bracia-koguty”, albo sortowane według płci, zanim wyklują się pisklęta. Ale metoda jest kontrowersyjna.

Obrońcy praw zwierząt zwracają uwagę, że na określenie płci po siódmym dniu jest już za późno. Pisklęta mogły następnie odczuwać ból, gdy były jeszcze w jajku. Od początku 2024 r. dozwolone będą wyłącznie metody umożliwiające określenie płci do siódmego dnia. W branży istnieją wątpliwości, czy do tego czasu takie procesy będą gotowe do komercjalizacji.

Branża drobiarska zgłaszała problemy

Branża drobiarska już wcześniej zwracała uwagę, że rodzeństwo kogutów można wywieźć za granicę w celu zabicia. Dlatego wzywa do wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu morderstw. Federalne Stowarzyszenie Jaj skontaktowało się już z ministrem rolnictwa Özdemirem (Zieloni) z odpowiednią prośbą w czerwcu.

Tylko wtedy, gdy krajowe wylęgarnie będą mogły hodować na takich samych warunkach jak ich zagraniczni konkurenci, można w sposób zrównoważony zagwarantować wysoki poziom dobrostanu zwierząt w Niemczech i UE. Nie wszystkie wylęgarnie mogły wdrożyć nowe wymogi prawne w Niemczech. Liczba operacji wzrosła z 19 w marcu 2021 r. do 12 wylęgarni w ciągu jednego roku.

Co mogę zrobić jako konsument?

Każdy, kto podczas zakupów chce mieć pewność, że kupuje jajka, nie zabijając piskląt, w przypadku jaj niemieckich nie może być pewien, mimo że w tym kraju obowiązuje zakaz. Podkreśla to Centrum Doradztwa Konsumenckiego. Kurczaki często wykluwają się w innych krajach, w których nadal dopuszcza się ubój piskląt, a następnie importuje się je do Niemiec w celu złożenia jaj.

Jednak wiele supermarketów oferuje obecnie jajka z logo „Zakaz zabijania piskląt” na opakowaniu. Produkty przetworzone zawierające jaja, takie jak ciastka, krokiety czy makaron jajeczny, nadal stanowią problem. Tutaj klienci nie mogą wiedzieć, skąd pochodzi jajo i w jakich warunkach. stało się produktem.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *