Zełenski: „Ukraina nie może odpowiedzieć na ultimatum Federacji Rosyjskiej”

Szef państwa powiedział w rozmowie z europejskimi nadawcami publicznymi, którego fragment publikowany jest w Suspilnem, pisze unińska agencja informacyjna.

Według Zełenskiego ultimatum Rosji można zaakceptować tylko wtedy, gdy Ukraina zostanie całkowicie zniszczona.

„Ukraina nie może odpowiedzieć na ultimatum Federacji Rosyjskiej. Wszyscy musimy zostać zniszczeni, wtedy ich ultimatum się spełni” – zauważył W. Zełenski.

Rosja postawiła Ukrainie szereg warunków do zakończenia wojny. Wśród nich są neutralność Ukrainy, uznanie Krymu dla Rosji, niepodległość Ługańska i Doniecka.

Poniedziałkowe atrakcje:

► Pawło Kyrylenko, szef administracji wojskowej ukraińskiego rządu w Doniecku, powiedział w poniedziałek, że Rosja zaatakowała miasto Awdidżiwka i okolice. Według CNN w ostatnich strajkach zginął co najmniej jeden cywil, a co najmniej dwóch zostało rannych, aw 15 miejscowościach odnotowano strzelaniny i pożary.

► Premier Ukrainy Denys Szmyhal zapowiada, że ​​rząd będzie zapewniał miesięczną dotację w wysokości około 67 dolarów dla osób wewnętrznie przesiedlonych. Za każde dziecko, które zostanie zmuszone do przeniesienia się na Ukrainę, zostanie zapłacona dodatkowa opłata w wysokości 100 dolarów, donosi „The Kyiv Independent”.

► Aleksander Shapovalov, burmistrz Berisławia i lokalny działacz, zostali porwani przez siły rosyjskie – podała unijna agencja informacyjna. Od trzech dni są w niewoli. Według Giennadija Łaguty, przewodniczącego regionalnej administracji wojskowej Chersoniu, Shapovalovowi pozwolono wczoraj zadzwonić do krewnych.

► W Rosji zbanowano niektóre z najpopularniejszych sieci społecznościowych Facebook i Instagram. Sąd orzekł, że Meta zaangażowała się w działalność ekstremistyczną, a jej sieci społecznościowe nie mogą już działać w Federacji Rosyjskiej. Co ciekawe, inny portal społecznościowy należący do Meta, WhatsApp, ominął zakaz.

► Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę kraj opuściło prawie 3,5 mln osób. ludzi, ogłosiła w poniedziałek Organizacja Narodów Zjednoczonych.

► Siły rosyjskie nadal atakują Mikołajów. Rakiety uderzyłyby w stocznię, rezydencję, szpital psychiatryczny.

► Rosyjski myśliwiec-bombowiec przeleciał nad polską przestrzenią powietrzną

► W Chersoniu siły rosyjskie zaczęły strzelać do protestujących i używać gazu łzawiącego. Zgłaszane są urazy.

► Podobno trzech żołnierzy i cywil zostało zabitych przez pociski Grad wystrzelone przez Rosjan we wsi Selec. Uważa się, że może to być pierwszy rosyjski atak systemem rakietowym Grad w regionie Żytomierza.

► Dzisiejsze rozmowy między Ukrainą a Rosją trwały półtorej godziny. Partie powróciły teraz do pracy różnych grup roboczych.

► W Kijowie zostaje ponownie zaostrzona godzina policyjna. Reżim zaostrza się od poniedziałku o godzinie 20:00. wieczorem do środy 19:00 Sklepy, apteki, stacje benzynowe i agencje rządowe będą zamknięte we wtorek, a ludzie będą mogli poruszać się po mieście tylko za specjalnym zezwoleniem.

► Ukraińskie siły zbrojne twierdzą, że od początku wojny zabiły co najmniej 15 000 rosyjskich żołnierzy. Wojska ukraińskie zniszczyły także 97 samolotów, 121 śmigłowców, 498 czołgów, 1535 pojazdów opancerzonych, 240 dział artyleryjskich, 80 systemów rakietowych, 3 okręty, 969 maszyn, 60 bezzałogowych statków powietrznych, 24 bezzałogowe statki powietrzne, 45 systemów obrony przeciwrakietowej i 13 sztuk specjalnych sprzęt.

► Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zasugerował, że rozmowy pokojowe między nim a Władimirem Putinem mogą się odbyć w Jerozolimie, ponownie próbując umówić się na spotkanie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.

► Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson planuje wizytę w Kijowie.

► Prokuratura Generalna Ukrainy informuje, że od początku wojny zginęło 115 dzieci, a 148 zostało rannych.

► Brytyjskie Ministerstwo Obrony zapowiada, że ​​priorytetem Kremla w najbliższych tygodniach będzie okrążenie Kijowa.

► Co najmniej osiem osób zginęło w centrum handlowym Kyjiv po eksplozji

► Rosja strzela na poligon wojskowy w obwodzie rówieńskim. Zgłoszono co najmniej dwa ataki rakietowe.

► Biały Dom ogłasza, że ​​prezydent USA Joe Biden odwiedzi Polskę w piątek. Należy zaznaczyć, że spotka się tam z prezydentem Polski Andzeyem Dudą, a tematem rozmowy będzie zakończenie wojny na Ukrainie.

► W nocy na stolicę Ukrainy, Kijów, wystrzelono rakietę z dużym ładunkiem. Ogłoszono pożar w supermarkecie. Świadkowie udostępniają filmy z falą uderzeniową, która roztrzaskała okna, wszystkim dyrektorom z dala od epicentrum wybuchu. Zgłoszono liczbę pozornie nieuniknionych ofiar.

► W rejonie Sumchimpromu zgłoszono wyciek amoniaku. „Obecnie strefa uderzenia wynosi około 2,5 km. Wieś Novoselica jest zagrożona” – napisał Dmitrijus Živickis, szef administracji Sum.

► W niedzielę siły rosyjskie ostrzelały dom spokojnej starości na Kreminie. W strzelaninie zginęło 56 osób. Rosyjscy żołnierze podobno strzelali z czołgu w domu starców – „celowo i cynicznie”.

Przeżyło i zostało uprowadzonych 15 osób.

► W niedzielę rano Siły Zbrojne Ukrainy ogłosiły zabójstwo I zastępcy dowódcy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej kpt. I klasy Andrieja Pali.

► Jedna z największych hut żelaza i stali w Mariupolu, Azovstal, została ogłoszona w sobotni wieczór od soboty do niedzieli. Przed południem w niedzielę pojawiły się doniesienia, że ​​elektrownia została całkowicie zniszczona.

► Rosja uderzyła na Ukrainę rakietami ze statków na Morzu Czarnym i Kaspijskim, a także rakietami hipersondy z przestrzeni powietrznej Krymu – donosi rosyjskie Ministerstwo Obrony, donosi Reuters. Atak miał na celu zniszczenie magazynu paliwa używanego przez ukraińskie wojsko. Rosja podobno uderzyła także w ukraiński ośrodek szkolenia wojskowego, w którym przebywali zagraniczni bojownicy, którzy łączyli siły w Kijowie.

► Urzędnicy amerykańscy potwierdzili CNN, że Rosja użyła pocisków sondujących w wojnie z Ukrainą w zeszłym tygodniu.

► Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraińcy pokazali w czasie wojny, że Rosja, która od dziesięcioleci uczestniczy w wojnie, może walczyć bardziej profesjonalnie. Uważa, że ​​Rosja poniosła bezprecedensowe straty w wojnie z Ukrainą.

Śledź najważniejsze wiadomości z poniedziałku na tv3.lt.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *