Andriusa Vaisnysa. List otwarty do Jego Ekscelencji Wołodymyra Zełenskiego

W myślach, modlitwach, orędziach, każda porządna osoba jest z tobą – to normalna pozycja.

Ale ta sama osoba zadaje pytanie o nowoczesne przywództwo w demokracjach: czy ma ono charakter terminowego formułowania decyzji i stosowania ich do wyrażania kierunku, pomagania społeczeństwu w osiąganiu wyników, w osiąganiu celów? Odpowiednio reagować na zagrożenia i wyzwania? Oczywiście nie masz czasu na taką filozofię, ale jako przywódca polityczny odpowiadasz swoim zachowaniem.

Rosja łamie wszelkie porozumienia. Powiedziałeś to przed wojną.

Od dawna była gotowa zaatakować Ukrainę, zająć Kijów, wypędzić was.

Jest to wreszcie całkiem jasne dla każdego odpowiedniego obywatela dzisiaj.

Niemniej jednak.

W czasie, gdy na Ukrainie giną ludzie, napływają uchodźcy, a nawet oni są zagrożeni zanieczyszczeniem nuklearnym, przywódcy Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, przywódcy społeczności międzynarodowej (m.in. ), nadal utrzymują otwarte kanały dyplomatyczne z wrogą Ukrainą.

W czasie, gdy na Ukrainie giną ludzie, napływają uchodźcy, a nawet oni są zagrożeni zanieczyszczeniem nuklearnym, przywódcy Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, przywódcy społeczności międzynarodowej (m.in. ), nadal utrzymują otwarte kanały dyplomatyczne z wrogą Ukrainą. Przestrzegają p. Tradycje stworzone przez Merkel: chcą rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać z podżegaczem wojennym. Telefon za telefonem do Kremla pokazuje, że nie tylko godzą się na coraz większe upokarzanie fałszywymi odpowiedziami, ale że nie słyszą niczego nowego.

Najsmutniejsze okazuje się: nie mieli tego wcześniej i nie mają czasu na podpalenie elektrowni jądrowej, co jest rozwiązaniem na czas, aby być liderami w kroku naprzód. Dopiero po oczekiwaniu na śmiertelne żniwo zastosowali tzw. „pakiety sankcji gospodarczych”. W rzeczywistości Kreml jest pierwszym, który im dyktuje: kłamie, że nie zaatakuje – „przywódcy” oczekują, że nie zaatakuje pomimo wywiadu; kłamie, że chce tylko chronić bandy Ługańska i Doniecka – wierzą, że tak jest, a potem przyglądają się bombardowaniu Kijowa. Spotkania różnych podmiotów międzynarodowych kończą się potępieniem. Ogólnie rzecz biorąc, demonstracyjna uwaga w porównaniu z 2014 r., kiedy zabrakło odwagi, by amerykański okręt we właściwym czasie ledwo umknął prodemokratycznemu rządowi, by wpłynął do ukraińskiego portu.

W tym celu wypełniana jest przestrzeń publiczna. Boję się tylko, że nie rozumiemy wojny, czy nazywa się ją wojną lokalną, czy konfliktem dwustronnym. Wszystkie prorocze rzeczy, które powiedziałeś w tym roku w Monachium. Po otrzymaniu wielu braw. Natychmiastowa reakcja wydawała się trochę lepsza niż w 1938 roku, była zachęcająca. Szkoda jednak, że długo trwa, zanim politycy z salonu Unii Europejskiej zrozumieją Twoje ostrzeżenie…

Zobacz swój żal.

Twój przyjaciel Andrzej, mimo silnego poparcia Polski, pozostaje związany wspólnymi zasadami decyzji NATO.

Świat obawia się, że Ukraina zostanie zniszczona, bo broni Europy. Nie wiem, czy ten sentyment dotyczy także innych przywódców zachodnich, ponieważ powtarzają to z niepokojem.

Gdy Litwa wyciągnęła bolesną lekcję 13 stycznia, jej mieszkańcy przypominają sobie wojnę informacyjną, w której Moskwa została oczerniona, mówiąc, że „zabiła własną”, z której szef parlamentu i państwa uciekł już tej nocy, że Litwa nie ma poparcia. …

Tylko godni zdają sobie sprawę, że nie muszą prosić o wsparcie w nieskończoność – porządni sąsiedzi odpowiadają i sami je zapewniają. Mam nadzieję, że Twój telefon s. Biden zadecydował o konkretnej nowej decyzji.

Z pewnością pierwszą rzeczą, którą zasugerowali „przywódcy” Zachodu, było umożliwienie bezpiecznej ucieczki. Nigdy nie przyszło im do głowy, że możesz zdecydować się na pozostanie z Narodem. Że będziemy dzień po dniu widzieć, jak twój głos słabnie po nieprzespanych nocach, ale twoja determinacja nie słabnie i pozostajesz tak samo otwarty.

Z pewnością pierwszą rzeczą, którą zasugerowali „przywódcy” Zachodu, było umożliwienie bezpiecznej ucieczki. Nigdy nie przyszło im do głowy, że możesz zdecydować się na pozostanie z Narodem. Że będziemy dzień po dniu widzieć, jak twój głos słabnie po nieprzespanych nocach, ale twoja determinacja nie słabnie i pozostajesz tak samo otwarty. Obraz ten może zadziwić wielu – zwłaszcza tych, którzy nie wierzyli w wolę walki Ukrainy i nie wierzyli, że głowa państwa dotrzyma tak złożonej przysięgi. Którzy przekonali się, że „jest XXI wiek”, że nie „atakuje”.

Rosja już zakodowała wiadomość z czasów wojny w audycji koncertowej z okazji Dnia Armii 23 lutego. Co byś zrobił, gdyby żaden z zachodnich przywódców politycznych nie widział Kremla z czasów stalinowskich: gdyby zignorowali analizę, tylko interesy. Wystarczy wspomnieć jedną osobę – Schriodera, twórcę historii Europy w latach 2001-2022: prawdopodobnie widział Piotra I…

Tylko osoba o wysokiej moralności może zwrócić się do rosyjskich matek o pojmanie pojmanych „dzieci” (chłopców, którzy nie zrezygnowali z okupacji i przyłapani na opowiadaniu legendy, że nie wiedzą gdzie i co robić po otrzymaniu bojowej amunicji!). Proponujecie, żeby te matki zrobiły wszystko, co w ich mocy, żeby nie przysyłać nowych „dzieci”, a tymczasem chyba każdy Ukrainiec chce dziś zemsty na tych, którzy wydali rozkaz ataku i wykonują lub popierają ten rozkaz .

Oczywiście ta okoliczność jest najbardziej frustrująca dla Kremla: całkowicie zamykając Rosję na obiektywną informację, ma ją i dlatego rozumie, że stałeś się kamieniem. To nie jest wrażenie przesadzone. Że nie jesteś już wykonawcą w polityce, ale przywódcą, który daje przykład swoim żołnierzom i globalnym społeczeństwom.

Widać też, że budynki reprezentatywne dla europejskich miast są podświetlone na niebiesko i żółto. To bardzo piękne – to miły znak, że jest z tobą oficjalny rząd krajów europejskich na różnych szczeblach. Ludzie trzymają flagi Ukrainy. W wielu najsłynniejszych salach przed koncertami i spektaklami grany jest hymn Ukrainy. Kanały telewizyjne wywieszały plakaty na rzecz Ukrainy. To z jednej strony normalne: w końcu widzisz, ilu zwykłych ludzi na świecie jest z tobą. Rosja jest zablokowana jako kraj. Setki na wasze zaproszenie będą dobrowolnie bronić Ukrainy. Wolontariat w niesieniu pomocy uchodźcom, wsparcie finansowe stało się zjawiskiem globalnym.

To musi przytłoczyć Kreml, pomimo jego rozkazu oczerniania ochotników jako „zagranicznych najemników”.

Zwykły człowiek ma naiwne pytanie: jeśli dziś rano spali się elektrownia w Zaporożu, czy inna elektrownia mogłaby zostać uszkodzona przez Rosjan, to jaki jest utrzymujący się strach przed Zachodem przed udzieleniem realnej pomocy wojskowej… inne: jak długo zajmie dostarczenie broni ofensywnej?

Z drugiej strony, po co nam dzisiaj obchodzić, co myśli i co powie Kreml? Ponieważ powiedział. Nie rozumiem z tobą, żałuję, że zależy mu na wiadomości od pana Macrona, Johnsona, nawet pana Bidenui. Silni i potężni są zawsze niespokojni po każdej nocy… Jestem pewien, że te natchnione rozmowy, czy też nowy format „slavianskij bazaar”, to tylko gra narzucona przez Rosję, nazywana procesem kontynuowania podróży do Ukraina. Ale, jak mówisz, lepiej rozmawiać niż strzelać – ale taki jest kierunek „negocjacji” i odpowiedź Kremla na Zachód.

Zwykły człowiek ma naiwne pytanie: jeśli dziś rano spali się elektrownia w Zaporożu, czy inna elektrownia mogłaby zostać uszkodzona przez Rosjan, to jaki jest utrzymujący się strach przed Zachodem przed udzieleniem realnej pomocy wojskowej… inne: jak długo zajmie dostarczenie broni ofensywnej?

Tak, słusznie ostrzegacie: kraje bałtyckie byłyby inne, gdyby Ukraina pozostała pod okupacją. Chociaż jesteśmy pewni zwycięstwa Ukrainy, zbyt bolesne jest obserwowanie tego, co się dzieje. A dla światowych liderów, jeśli są liderami i czują, że mogą wyprzedzić grę, nadszedł czas, aby zdecydować, jak pokonać napastnika.

Myślę o tobie każdej nocy, życząc światu, aby znów zobaczył cię na czele zdrowej i bezpiecznej Ukrainy. Niech Bóg chroni ciebie, twoją rodzinę i twoich żołnierzy, panie prezydencie!

List został napisany 4 marca.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *