Baerbock zakłada, że ​​w UE są miliony więcej uchodźców wojennych

/zdjęcie sojusz, Jan Woitas

Minister spraw zagranicznych Brukseli i Berlina Annalena Baerbock spodziewa się milionów więcej uchodźców wojennych z Ukrainy. Musimy założyć, że w ciągu najbliższych kilku tygodni będzie od ośmiu do dziesięciu milionów uchodźców, powiedział zielony polityk podczas dzisiejszego spotkania w Brukseli.

Dwa tygodnie temu szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell założył pięć milionów. Kraj przed rosyjskim atakiem liczył ponad 44 miliony mieszkańców. Od tego czasu uciekło ponad trzy miliony.

W związku z tym CDU i CSU oskarżają koalicję sygnalizacyjną SPD, Zielonych i FDP o poważne błędy. Istnieje wielkie pragnienie pomocy obywatelom i organizacjom pomocowym – powiedział lider partii i ugrupowań parlamentarnych Friedrich Merz.

Jednocześnie z pewnym zdziwieniem zauważamy, jak źle zorganizowany jest rząd federalny, jak mało jest on skoordynowany z krajami związkowymi. Nie ma również szczytu w sprawie uchodźców między rządem federalnym, landami i gminami.

Szef grupy regionalnej CSU Alexander Dobrindt zażądał skoordynowanego zarządzania uchodźcami. Rząd federalny jak dotąd odmówił. To mogłoby zadziałać, biorąc pod uwagę obecnie możliwą do opanowania liczbę uchodźców. Można jednak przewidzieć, że będą się one zwiększać. A z tym wiąże się ryzyko utraty kontroli.

Rzecznik prasowy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie chciał prognozować liczby osób, które mogłyby przybyć do Niemiec. To zależy od przebiegu wojny.

We wczesnych dniach wojny ludzie, którzy mieli samochody lub mieli krewnych w innych krajach europejskich, uciekli, powiedział Baerbock. Wraz z narastającą brutalnością rosyjskich działań przychodzą ludzie, którzy nie mają w Europie nikogo, kto nie mógłby nic ze sobą zabrać.

Z punktu widzenia ministra musi więc istnieć rozwiązanie paneuropejskie. Musimy dystrybuować bezpośrednio z granicy zewnętrznej do krajów europejskich. Wszyscy muszą powitać uchodźców. Liczba na kraj powinna wynosić setki tysięcy.

Według rzecznika MSW w Niemczech duże miasta, takie jak Berlin, Monachium, Kolonia i Hamburg, muszą odczuć ulgę. Wczoraj wdrożono około 70 autobusów.

Wicepremier Nadrenii Północnej-Westfalii Joachim Stamp (FDP) wezwał do opracowania planu zagospodarowania miliona miejsc noclegowych oraz spotkania na najwyższym szczeblu władz federalnych, stanowych i lokalnych. Rzecznik rządu Steffen Hebestreit nie wykluczył tej możliwości, ale wyjaśnił: Rząd federalny nie omawiał jeszcze tej kwestii.

CDU nalega na utworzenie rejestru ochrony z centralną rejestracją kobiet i dzieci, które uciekły, oraz osób w Niemczech, które je przyjmują. W Polsce dobrze sprawdza się przy pomocy niemieckiej technologii – powiedział sekretarz generalny CDU Mario Czaja. Jest rejestrowane, kto jest hostowany gdzie i kto jest hostowany gdzie.

Lider ds. ochrony środowiska Omid Nouripour wezwał zespół kryzysowy w kancelarii. ten duszpasterstwo rodziny ogłosił utworzenie centralnego biura koordynacyjnego ds. zakwaterowania sierot uchodźców.

Tymczasem rząd federalny broni swojego zarządzania kryzysowego. Hebestreit powiedział: Myślę, że po trzech tygodniach wszystko idzie całkiem dobrze, ale musimy też jasno powiedzieć: to dopiero początek.

W Niemczech zarejestrowano już ponad 225 000 uchodźców wojennych. Rzeczywista liczba prawdopodobnie będzie znacznie wyższa, ponieważ generalnie nie ma stałych kontroli granicznych na wewnętrznych granicach UE, a Ukraińcy mogą również wjeżdżać do kraju bez wizy.

Według ONZ z Ukrainy uciekło ponad 3,1 mln osób. Do tej pory do samej Polski przyjechało około dwóch milionów osób. © dpa/aerzteblatt.de

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.