Bezprecedensowe wsparcie dla Ukrainy: dodatkowa ochrona socjalna i repatriacja pacjentów ukraińskiej koniczyny – Biznes i Volkswagen – Aktualności

Berlin (ots) – Od początku konfliktu zbrojnego ponad 850 ciężko rannych lub ciężko chorych ukraińskich pacjentów zostało przywiezionych do Niemiec w celu leczenia w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności i rozesłanych do niemieckich szpitali za pośrednictwem mechanizmu w kształcie koniczyny. Od września 2022 r. pięć głównych niemieckich organizacji humanitarnych Arbeiter-Samariter-Bund (ASB), Johanniter-Unfall-Hilfe (JUH), Deutsche Lebens-Rettungs-Gesellschaft (DLRG), Niemiecki Czerwony Krzyż (DRK) i Maltester-Hilfsdienst (MHD) ) wsparcie pomocy medycznej wraz z dodatkową opieką socjalną i repatriacją pacjentów potrzebujących pomocy. Projekt jest realizowany w ścisłej współpracy z Federalnym Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Wspólnoty (BMI), Federalnym Ministerstwem Zdrowia (BMG) oraz Federalnym Urzędem ds. Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Katastrof (BBK).

Po całkowitym sfinansowaniu pilotażowej fazy działań środkami z budżetu federalnego, w lutym 2023 r. zwrócono się o środki z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji Unii Europejskiej (AMIF) oraz Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych na sfinansowanie dwuletniego projektu.

Rok po rozpoczęciu środków wsparcia przedstawiciele organizacji humanitarnych oraz uczestniczące ministerstwa i władze federalne spotkali się 13 września w Berlinie, aby wymienić doświadczenia.

Dr Ute Teichert, kierownik wydziału 6 – zdrowie publiczne w BMG, tak chwali projekt: „Wsparcie organizacji humanitarnych jest bardzo ważne nie tylko dla ukraińskich pacjentów podczas ich pobytu w Niemczech, ale także dla uczestniczących w nich świadczeniodawców i partnerów międzynarodowych, ale także odgrywa rolę „Odgrywamy także pionierską rolę we współpracy państwa z organizacjami humanitarnymi. Doświadczenia z projektów możemy wykorzystać w przyszłych kryzysach medycznych związanych z ochroną ludności”.

Doktor Christoph Hübner, zastępca kierownika Katedry KM – Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności w BMI, tak opisuje sytuację wyjściową rok temu: „Po przyjęciu pierwszych pacjentów szybko stało się jasne, że zapewnienie leczenia medycznego nie wystarczy. Osoby dotknięte chorobą, ale także szpitale, władze i instytucje potrzebowały szybkich i praktycznych rozwiązań w zakresie organizacji rejestracji, zakwaterowania, dalszej opieki i repatriacji.Przy aktywnej pomocy pięciu głównych organizacji humanitarnych udało nam się stworzyć dodatkową strukturę wsparcia w bardzo krótki czas.”

W ramach projektu dziewięciu przewodników pacjentów z ASB, Malteser i Johanniter na terenie całego kraju pomaga pacjentom z Ukrainy, szpitalom i instytucjom w organizowaniu oficjalnych spraw, a także w dalszym leczeniu i ewentualnym zakwaterowaniu. Przewodnicy dla pacjentów współpracują z mediatorami językowymi, wolontariuszami i wolontariuszami w zależności od potrzeb i możliwości. Do tej pory w całym kraju w ramach dodatkowej pomocy społecznej leczono ponad 200 ukraińskich pacjentów.

Dodatkowo, z repatriacji medycznej mogą skorzystać pacjenci, którzy chcą wrócić do domu, a nie mogą samodzielnie wrócić do domu ze względu na potrzebę opieki. Pacjenci przyjmowani są przez jedną z pięciu organizacji humanitarnych do bazy medycznej MEDEVAC Jasionka w Rzeszowie, gdzie opiekuje się nimi Ministerstwo Zdrowia Ukrainy. We wrześniu 2023 r. przeprowadzono blisko 80 repatriacji medycznych.

Jörg Lüssem, członek Federalnego Komitetu Johanniter, podsumowuje: „Ten przełomowy projekt pokazuje również, jak pięć uznanych organizacji humanitarnych w Niemczech może współpracować w czasie kryzysu i przezwyciężać wyzwania. Łączymy wszechstronne know-how z zakresu cywilnej ochrony medycznej, pomocy uchodźcom itp. Ochrona socjalna i praca międzynarodowa. Zaangażowanie, z jakim nasi pracownicy na co dzień wspierają projekt, jest imponujące. Chcę wszystkim za to podziękować.”

W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt z Anne Ernst, kierownikiem projektu i kierownikiem sektora „Zarządzanie kryzysowe i wsparcie w sytuacjach kryzysowych” w Johanniter-Unfall-Hilfe pod numerem 030 26997-176, anne.ernst@johanniter.de.

Kontakt prasowy:

Juliane Flurschütz, zastępca rzecznika prasowego Johanniter-Unfall-Hilfe eV, Biuro Federalne Tel. 030-26997-361, telefon komórkowy 0173 619 3409 E-mail: medien@johanniter.de

Oryginalna treść: Johanniteracident Hilfe eV, przekazana przez news aktuell

Redakcja portalu prasowego: aktualności aktualności GmbH

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *