Białoruska granica z Polską: setki migrantów przekraczają obozy graniczne

Stan: 19.11.2021 07:12

Mówi się, że setki migrantów opuściło obóz na przejściu granicznym Bruzgi na Białorusi. Według straży granicznej zostali zabrani do magazynu. Niemcy zdementowały jednak pogłoski o umowie hostingowej z Białorusią.

Na Białorusi, według straży granicznej, setki migrantów opuściły prowizoryczny obóz na granicy z Polską. W czwartek wszystkich uchodźców z obozu w pobliżu przejścia granicznego Bruzgi przewieziono „na zasadzie dobrowolności” do pobliskiego centrum logistycznego, poinformował białoruska straż graniczna w serwisie Telegram.

Władze opublikowały również zdjęcia pozornie opuszczonego obozu, w którym w ostatnich dniach przebywało około 2000 osób. We wtorek wieczorem ponad tysiąc osób zostało już wywiezionych z obozu do ogromnego magazynu. Według białoruskich władz około 800 innych osób nadal spało w namiotach lub przy ogniskach w temperaturach poniżej 0 stopni. Zostali również zabrani do magazynu ze względu na „pogarszające się warunki pogodowe”, jak informuje straż graniczna.

Zbliżone do państwa białoruskie media opublikowały rano filmy z hali logistycznej. Pokazuje dorosłych i dzieci leżące ciasno na materacach na podłodze. Jedzenie rozdawano przed budynkiem. Ponieważ schroniło się tam tak wielu wilgotnych i zmarzniętych ludzi, zapewniono drugie piętro. Po tym, jak dzień wcześniej w schronisku pogotowia ratunkowego odnotowano pierwszy przypadek korony, dziś ma tam rozpocząć działalność ośrodek szczepień. Planowane jest podanie chińskiej szczepionki.

Setki migrantów opuszcza pogranicze polsko-białoruskie

Tagesschau 12:00, 19.11.2021

Na Białorusi wciąż jest 7000 migrantów

Białoruskie media państwowe podały, że prowizoryczne obozy wzdłuż granicy z Polską zostały całkowicie zlikwidowane. Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało jednak wideo, które rzekomo pokazuje setki ludzi i ich namioty w pobliżu oficjalnego posterunku granicznego. Początkowo nie było jasne, czy kraje rozmawiają o dwóch różnych lokalizacjach z obozami ratunkowymi w strefie przygranicznej.

Wcześniej pierwszy lot repatriacyjny przywiózł do Iraku 431 osób, w tym wiele kobiet i dzieci. Samolot Iraqi Airways wystartował z Mińska i wylądował w czwartek wieczorem w Erbilu, stolicy regionu kurdyjskiego w północnym Iraku. Według władz białoruskich na Białorusi może nadal przebywać do 7000 migrantów.

Niemcy odmawiają przyjęcia oferty

Po niejednoznacznych oświadczeniach rzeczniczki białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki rozeszły się pogłoski, że Niemcy negocjują transfer tysięcy migrantów z polskiej granicy do UE – a nawet chcą ich wszystkich przyjąć.

W rezultacie Łukaszenka zażądał, aby kanclerz Angela Merkel (CDU) wynegocjowała „korytarz humanitarny” dla 2000 migrantów do UE, powiedziała rzeczniczka. W zamian Łukaszenka zaproponował w jednym z dwóch telefonów z kanclerzem, że spróbuje sprowadzić 5000 migrantów z powrotem do swoich krajów.

Seehofer: „Wiadomość jest błędna”

Jednak federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer wyjaśnił w czwartek wieczorem, że rząd federalny nie osiągnął odpowiedniego porozumienia z Białorusią. – Ta informacja jest nieprawdziwa – powiedział Seehofer po spotkaniu z polskim ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Kamińskim.

Wieczorem na pytanie, czy na szczeblu europejskim toczą się rozmowy na temat rozmieszczenia 2000 migrantów, Komisja Europejska powiedziała: „Komisja Europejska nie wie o takich dyskusjach”.

Aresztowano 200 migrantów

Tysiące uchodźców z Bliskiego Wschodu utknęło na zewnętrznej granicy UE z Białorusią, zwłaszcza na granicy z Polską. UE oskarża białoruskiego przywódcę Łukaszenkę o celowe przemycanie uchodźców do obszaru przygranicznego z UE.

Sytuacja na granicy była ostatnio wyjątkowo napięta. Polska postawiła płot graniczny i zgromadziła ponad 15 000 sił bezpieczeństwa. Według doniesień z Warszawy w czwartek wieczorem aresztowali około 200 migrantów, którzy próbowali przekroczyć granicę do Polski.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *