Budżet UE: Niemcy, zdecydowanie największy płatnik netto

W 2021 r. Niemcy wniosły do ​​budżetu UE o 21,4 mld euro netto więcej niż otrzymały, prawie dwa razy więcej niż drugi co do wielkości płatnik, Francja. Pokazuje to nowe badanie przeprowadzone przez Niemiecki Instytut Ekonomiczny (IW).

Unia Europejska finansuje większość swojego budżetu ze składek państw członkowskich. Ponieważ wiele pieniędzy wraca do państw członkowskich za pośrednictwem budżetu UE, państwa mają pozycje netto w stosunku do budżetu UE. Przepływy finansowe między państwami członkowskimi a budżetem UE to tylko część polityki UE, ale jest to ważny element.

W nowym badaniu opartym na danych Komisji Europejskiej IW obliczyło teraz przepływy finansowe między państwami członkowskimi UE a budżetem UE. Obliczanie pozycji netto jest zgodne z metodą Komisji Europejskiej. Dochody celne i koszty administracyjne są wyłączone. W rezultacie w 2021 r. dziesięć krajów wpłaciło do budżetu UE więcej niż otrzymało; byli zatem płatnikami netto. Beneficjentami netto było 17 państw.

Niemcy są pierwszym płatnikiem, Polska pierwszym beneficjentem

Z kwotą 21,4 mld euro Niemcy były pierwszym płatnikiem netto w wartościach bezwzględnych w 2021 r. Uderzające jest to, że kwota netto gwałtownie wzrosła o 5,9 mld euro od 2020 r. do 2021 r. Wzrost ten jest również prawdopodobnie spowodowany Brexitem. Na drugim miejscu jest Francja z 10,9 mld euro, a Holandia z prawie 4,1 mld euro. Pierwszą piątkę zamyka Szwecja (2,5 mld euro) i Dania (ok. 1,5 mld euro). Pod względem beneficjentów netto Polska prowadzi z 12,9 mld euro, wyprzedzając Grecję z 4,7 mld euro i Węgry z 4,3 mld euro. Pozostałe miejsca zajmują Rumunia (4,2 mld euro) i Hiszpania (3,5 mld euro).

Patrząc na pozycje netto w stosunku do dochodu narodowego brutto (DNB), obraz nieco się zmienia. Niemcy pozostają największym płatnikiem netto w tej analizie, oddając 0,58% DNB. Na kolejnych miejscach plasują się Holandia z 0,48%, Szwecja z 0,46% oraz Francja i Dania z 0,43%. Pod względem beneficjentów netto prowadzi Chorwacja z 3,08% DNB, przed Litwą i Węgrami z odpowiednio 3,05 i 2,89%. Kolejne miejsca to Bułgaria (2,84%) i Łotwa (2,76%).

Komisja Europejska nie publikuje już danych

W przeciwieństwie do przeszłości Komisja Europejska nie publikuje już pozycji netto. Niezależnie od debaty na temat znaczenia wkładu netto państw członkowskich należy ostrzec, że w przyszłości UE ponownie oficjalnie opublikuje pozycje netto. Jest to konieczne ze względu na przejrzystość, w szczególności dlatego, że w grę wchodzi wykorzystanie funduszy podatkowych.

Publikacja przez Komisję Europejską nadałaby tym liczbom oficjalną pieczęć. To bezpośrednio przeciwdziałałoby arbitralnym kalkulacjom oraz zniekształconym i eurokrytycznym reprezentacjom. Nie oznacza to w żaden sposób, że samo uwzględnienie pozycji netto odpowiednio odzwierciedla korzyści UE dla państw członkowskich. Wręcz przeciwnie, ta informacja jest niezbędnym elementem układanki, aby oddać sprawiedliwość całemu obrazowi UE.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *