Burza i Polska: domy całkowicie zatopione, mówimy o apokalipsie

Szczególnie ucierpiały miasta w południowej Polsce. Dom, 30 km od Krakowa, jest całkowicie zatopiony. Mieszkańcy zostali zmuszeni do wybiegania przez okna.

„Rano woda zaczęła płynąć przez szyb wentylacyjny. Zdałam sobie sprawę, że nie mam dużo czasu i zaczęłam uciekać przez okno” – opowiada kobieta.

Podczas gdy Niemcy porównują powódź do bombardowań II wojny światowej, Polacy mówią o apokalipsie i zemście z góry.

„To dopiero początek tego, co stanie się ze światem i Polską. Ludzie są zbyt empatyczni wobec ziemskich przyjemności, zapomnieli o innych rzeczach i trzeba za to ponieść karę. Wszystko to jest kara z jakiegoś wysokiego. Będą nieszczęścia tak straszne, że ludzie umrą ze strachu.Apokalipsa” – powiedział jeden z mieszkańców.

Tymczasem Niemcy zaczynają szukać odpowiedzi, dlaczego zawiódł krajowy system ostrzegania o pogodzie, który mógł uratować dziesiątki istnień ludzkich. Wielu nie otrzymało ostrzeżeń o artykule, który zamiatał dom.

„Nie ma czystej wody ani prądu. Nie mogę znaleźć słów. Muszę zrobić sobie przerwę i porozmawiać z ludźmi, bo inaczej zwariuję” – pocieszał dziennikarzy mężczyzna.

Prasa niemiecka twierdzi, że kraje związkowe nie wykonały swojego głównego zadania i ochrony ludności. Syreny zabrzmiały gdzieś zbyt cicho.

„Nie wiem, co robić. Wychowuję czworo dzieci. To prawdziwa katastrofa” – powiedział inny mieszkaniec niemieckiego miasta, które ucierpiało w wyniku powodzi.

W holenderskim mieście Valkenburg mieszkańcy odbierają również swoje rzeczy, gdy się zatrzymuje i cofa się woda.

„Woda podniosła się do sufitu” – wspomina kobieta.

Eksperci klimatyczni ostrzegają, że w nadchodzących dziesięcioleciach takie wersety będą się nasilać.

„Skutki zmian klimatu są wszędzie i będą się nasilać, dopóki będziemy uwalniać gazy cieplarniane do atmosfery. Plany są gotowe. Być może do połowy tego stulecia zbliżymy się do zera zanieczyszczeń” , mówi Bob Ward, członek zespołu zajmujący się klimatem. ekspert Instytutu Grantham.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.