Curevac traci szefa technicznego: pensjonat zamiast szczepionki

VRok temu została sprzedana na równi z Özlem Türeci, współwłaścicielem i dyrektorem medycznym Biontech. Podczas gdy Türeci jest teraz miliarderem i światowej sławy, Mariola Fotin-Mleczek ustępuje. CTO firmy Curevac opuści firmę 31 stycznia po prawie 16 latach, ogłosił pionier mRNA w Tybindze, podziękował za wieloletnią pracę i podkreślił jego wkład w rozwój mRNA. Idąc dalej, główny naukowiec Igor Spławski będzie kierował rozwojem mRNA.

„Powody są osobiste” – powiedziała Mariola Fotin-Mleczek z FAZ. Jej rodzina jest w Polsce, przez 33 lata mieszkała w Niemczech. Polak studiował biologię w Stuttgarcie w latach 90., a następnie zrobił doktorat. „Rzadko widywałam moich rodziców. Mój ojciec zmarł w maju ubiegłego roku. To był znak, że bardziej troszczę się o rodzinę.

Chce wybudować pod Krakowem pensjonat dla katolickiego ruchu rodzinnego. „Rodziny powinny móc rozmawiać o swojej wierze. Ona sama wywodzi się z tego bardzo ugruntowanego ruchu w Polsce. To podejście nie ma nic wspólnego z sytuacją w Curevac. Plany trwały od dawna i teraz nadszedł właściwy czas.

Curevac był uważany za drugą nadzieję Niemiec na szczepionkę koronową obok Biontech, ale pierwsza szczepionka nie powiodła się z powodu niskiej skuteczności. Dla firmy z Tybingi, w której państwo niemieckie ma udziały za pośrednictwem KfW, odejście jest kolejną porażką. Curevac współpracuje z farmaceutycznym gigantem GSK nad szczepionką drugiej generacji. Jednak prawdopodobnie nie byłby gotowy do 2023 roku. Odejście nie ma wpływu na współpracę, powiedział GSK.

W zeszłym tygodniu długoletni inwestor Dietmar Hopp i jego firma inwestycyjna Dievini ogłosili, że odnawiają swoje dziedzictwo biotechnologiczne. Koszty zostałyby sfinansowane ze sprzedaży akcji Curevac. Według Curevac proces miał charakter techniczny. Notowana na giełdzie w Nowym Jorku firma jest obecnie warta solidne 4 miliardy euro, mniej niż jedną czwartą jej wartości z kwietnia 2021 roku.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.