Ekspert ds. bezpieczeństwa o atakach na Nord Stream: „Brak faktów”

Śledzenie na Ukrainie czy operacja fałszywej flagi? Ekspert ds. bezpieczeństwa morskiego, Göran Swistek, widzi pożywkę dla dalszych spekulacji, ale nie ma na to dowodów.

07.03.2023 | 09:20


Kto stoi za wybuchami gazociągu Morza Bałtyckiego we wrześniu 2022 r.? Nowe doniesienia wskazują na istnienie grupy proukraińskiej. Göran Swistek, ekspert ds. bezpieczeństwa morskiego w Stiftung Wissenschaft und Politik, ostrzega w wywiadzie dla ZDFheute na żywo, aby zachować ostrożność podczas oceny.

ZDF: Jak wiarygodne wydają ci się te doniesienia?

Goran Świstek: Nie wydaje mi się to wcale przekonujące. W sprawozdaniach, które dziś wysłuchaliśmy, nie podano jeszcze żadnych faktów. Otwarto wiele nowych spekulacji na temat ojcostwa. Sam o tym wspomniałeś. Od grup proukraińskich, być może także rosyjskich grup proukraińskich, po operację fałszywej flagi, wiele z nich zostało wymienionych i nazwanych. Niestety, nie zostało to poparte żadnymi dowodami. Co więcej, szczegóły rzekomo zawarte w tych raportach również wydają się nieco nielogiczne.

Wynajmujesz łódź w Polsce, a następnie przenosisz się do Rostocku, aby zapakować ją do furgonetki, która prawdopodobnie miała w sobie duże ilości materiałów wybuchowych i sam używał fałszywych dokumentów tożsamości, a następnie z Rostocku – który jest jeszcze dalej od Polski – bierzesz jedną, aby rozpocząć akcję. Wszystko to nie wydaje się rozstrzygające i najwyraźniej nie jest to jeszcze potwierdzone fakty.

Radziłbym więc odłożyć na chwilę spekulacje i poczekać, czy władze śledcze przedstawią więcej faktów w nadchodzących dniach.

Göran Swistek, ekspert ds. bezpieczeństwa morskiego

…jest ekspertem ds. bezpieczeństwa w Fundacji Nauki i Polityki.

ZDF: Jak taka akcja może przejść zupełnie niezauważona?

Świstek: Sam rurociąg nie jest zbyt dobrze monitorowany. Nadal mamy znaczne deficyty w nadzorze obszarów morskich, im dalej od lądu. Nad wodą i pod wodą. Od czasu ataków na Nord Stream podjęto starania o stworzenie struktur, zapewnienie przepustowości, a także współpracę z operatorami tych infrastruktur w celu poprawy obrazu sytuacji. Niemniej jednak myślę, że jest całkiem możliwe, że możesz również poruszać się niezauważony w przestrzeni morskiej, jeśli chcesz, i tam również dokonywać aktów sabotażu. Obecnie jest to nadal możliwe.

ZDF: Czy Ukraina miałaby techniczne i logistyczne możliwości?

Świstek: Wydaje się, że sprawa zmierza teraz w kierunku państwowym. Czyli Ukraina jako państwo, które wtedy prawdopodobnie prowadzi specjalną jednostkę, operację wywiadowczą. Oznacza to, że musiałbyś sprzedać sprzęt, sprzedać materiały wybuchowe lub kupić gdzieś za granicą, niezauważony przez nikogo. Będziesz musiał podróżować przez kilka krajów europejskich. (…)

Według korespondenta ZDF Banerjee, jacht użyty do ataku został wynajęty od ukraińskiej firmy w Polsce. Pochodzenie załogi jest nadal niejasne.

07.03.2023 | 02:55 minut


Ogólnie rzecz biorąc, chciałbym wyróżnić w tej dyskusji trzy aspekty: Po pierwsze, aby przeprowadzić i zaplanować taką operację, potrzebuję odpowiedniej wiedzy w zakresie obchodzenia się z amunicją lub materiałami wybuchowymi. Fachowość, bo oczywiście ja też nurkuję na tak duże głębokości. Następnie wiedza o tym, jak zainstalować odpowiednie detonatory. Nie rozumiem tego w ten sposób, to często wymaga lat szkolenia, zwłaszcza w wojsku. (…)

Według doniesień medialnych ślady wybuchu Nord Stream prowadzą na Ukrainę. ZDFheute na żywo klasyfikuje ankiety.

07.03.2023 | 21:59 minuty


Drugi obszar to sprzęt. Czy to łódź, czy to środek transportu, materiały wybuchowe, fałszywe paszporty. Musisz to wszystko zdobyć tak, aby nikt nie zauważył pod płaszczem. Wszystko to kosztuje i nikt tego nie zauważa.

A trzeci obszar – i być może jest to obszar, który również został tutaj poruszony – to kwestia intencji i motywacji. Co by to zrobiło dla Ukrainy, albo co by to zrobiło dla Ukrainy, gdyby ten gazociąg – który wtedy nawet nie był eksploatowany – czyli Nord Stream 2 – nawet nie był eksploatowany, Nord Stream 1 z sankcjami i redukcją zależności rosyjski gaz ziemny również nie był już używany.

W rezultacie rurociąg eksplodowałby symbolicznie? Może? Bez generowania jakichkolwiek naprawdę negatywnych skutków dla Rosji. Negatywny efekt w Niemczech już tam był, że generalnie musieliśmy zmienić pozycję z naszą energią i naszymi surowcami kopalnymi, a teraz musimy importować je z innych krajów, innych regionów.

W Stanach Zjednoczonych podejrzewa się, że kanclerz Scholz przedstawił podczas swojej wizyty wyniki śledztwa i omówił je z prezydentem Bidenem – poinformował korespondent ZDF Elmar Theveßen.

07.03.2023 | 07:58 minuty


Stąd pytanie, kogo najbardziej krzywdzę? A jeśli w którymś momencie okaże się, że jest to operacja ukraińska, jak pan wcześniej wspomniał, czy nie zaszkodzi to jeszcze bardziej stosunkom między Zachodem, Europą, Niemcami i Ukrainą, a także obecnemu wsparciu dla Ukraińców? Mógłbym zadać to jeszcze raz jako pytanie.

ZDF: Czy za atakiem może stać mała grupa, czy też atak na taką skalę wymaga wsparcia rządu lub tajnych służb?

Świstek: Teoretycznie jest oczywiście możliwe, że bardzo mała grupa wnosi tę wiedzę (…) ze sobą. Kto też ma odpowiednie środki finansowe i może planował to miesiącami, latami i realizuje. Jest to teoretycznie możliwe. W praktyce myślę, że to raczej nierealne. Myślę, że niektóre większe organizacje, struktury również muszą być tutaj zaangażowane, choćby ze względu na wsparcie finansowe. (…)

ZDF: Jakie jest prawdopodobieństwo operacji nurkowej, gdyby użyto kilkuset kilogramów materiałów wybuchowych?

Świstek: Potrzebuję do tego oczywiście pomocy technicznych, muszę to jakoś zrzucić do wody. Oznacza to, że potrzebuję materiału, o którym już wspomniałem, trzeba też wiedzieć, jak pozbyć się takich ilości materiałów wybuchowych. Zasadniczo jest to możliwe, jeśli mam jacht, który może być również wyposażony w jakieś urządzenie do wodowania, które mógłbym zabrać ze sobą, jest to oczywiście teoretycznie możliwe.

Następnie istnieje wiele sposobów, w jakie mogę przynieść tak duże ciężary i oczywiście wszystko, czego potrzebuję, aby pracować w głębinach. Następnie są różne pływaki w kształcie allonów, z których stopniowo wypuszcza się powietrze, a te następnie opadają w wodzie. Coś takiego jest w dzisiejszych czasach, to jest możliwe, wtedy mogę wykonywać odpowiednią, ciężką pracę, w dwie, trzy, cztery osoby (…) na dużych głębokościach wody. (…)

Wywiad przeprowadziła Jessica Zahedi.

Najnowsze wiadomości na temat rosyjskiego ataku na Ukrainę można znaleźć w dowolnym momencie na naszym blogu na żywo:

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *