Finał Wimbledonu kobiet: jest pierwszy – tenis

Ons Jabeur w finale Wimbledonu. © APA/afp/SEBASTIEN BOZON

Ons Jabeur i Marketa Vondrousova zmierzą się w sobotę na Wimbledonie w walce o swoje pierwsze wielkoszlemowe tytuły.

Szósty na świecie Jabeur z Tunezji pokonał w półfinale Białorusinkę Arynę Sabalenkę po deficycie 6:7(5),6:4,6:3 i podobnie jak przed rokiem jest w finale klasykiem na trawie. Czeszka Vondrousova wcześniej delikatnie pokonała Elinę Switolinę 6:3, 6:3.

Rok temu Jabeur przegrała finał w Londynie z Kazachską Jeleną Rybakiną w trzech setach. Przez porażkę Sabalence zabrakło nie tylko awansu do finału, ale także skoku na pierwsze miejsce w światowych rankingach. W przypadku zwycięstwa nad Jabeurem na czele tabeli zastąpiłaby go Białorusinka Iga Świątek z Polski.

Dla Vondrousovej był to drugi udział w finale Wielkiego Szlema. Jednak podczas French Open 2019 musiała przyznać się do porażki z Australijką Ashleigh Barty, która od tego czasu przeszła na emeryturę. „Nie mogę w to uwierzyć. Jestem bardzo szczęśliwy, że dotarłem do finału. Elina jest wojowniczką i wspaniałą osobą. To był trudny mecz. Jestem bardzo szczęśliwy” – powiedział 24-letni Czech, który pokazał solidny występ i zdobył swój pierwszy meczowy punkt już po 74 minutach.