GP Warszawy: Polska nie powiodła się, rewelacyjny Max Fricke / Speedway GP

Nadzieje polskiego zwycięzcy GP Warszawy zostały mocno rozwiane. Australijczyk Max Fricke wygrał w stolicy Polski przed dwoma Skandynawami.

W rundach wstępnych do Warsaw Grand Prix dla Polaków wszystko poszło zgodnie z planem. Bartosz Zmarzlik zajął pierwsze miejsce z dwunastoma punktami, jego rodak Maciej Janowski zajął drugie miejsce z dziesięcioma punktami. Z polskiej perspektywy do wiodącej pary dołączył Paweł Przedpelski, który bezpiecznie awansował do półfinału i tym samym do czołowej ósemki z dziewięcioma punktami.

W przeciwieństwie do otwierającego GP Chorwacji Robert Lambert i Jason Doyle, który został już zdyskwalifikowany po wypadku, nie znaleźli się w czołowej ósemce. Anglik Lambert miał osiem punktów po wstępnych biegach, podobnie jak Leon Madsen i Fredrik Lindgren, ale nie wygrał żadnego wyścigu – i został wyeliminowany. Anders Thomsen był w finale w Gorican i zajął ostatnie miejsce w Warszawie z dwoma marnymi punktami.

W pierwszym półfinale Zmarzlik i Przedpelski byli dwojgiem Polaków, po starcie wszystko wyglądało również dobrze dla Zmarzlika. Odbicie w początkowym zakręcie otworzyło drzwi Maxowi Fricke i na trzecim okrążeniu Zmarzlik prawie uderzył w tylne koło Australijczyka, co pozwoliło również Lindgrenowi wyprzedzić.

W drugim półfinale Janowski przegrał awans do finału, który zapewnili Duńczycy Mikkel Michelsen i Leon Madsen.

Finał, który odbył się bez udziału Polaków, musiał być rzucony dwukrotnie. Przy pierwszej próbie Michelsen wskoczył na Duńczyka Leona Madsena i upadł. Michelsen został wykluczony, a finał został wznowiony z trzema kolarzami. Fricke objął prowadzenie poza polem startowym i bezlitośnie jechał do zwycięstwa po zdobyciu zera w moto jeden, a następnie przekroczeniu linii mety jako zwycięzca w pięciu moto.

Po dwóch z jedenastu Grand Prix Zmarzlik, który ma teraz 32 punkty, nadal prowadzi w klasyfikacji generalnej. Duńczycy Leon Madsen i Mikkel Michelsen uderzają w jego kark z 30 punktami każdy, podobnie jak Maciej Janowski z 29. Na szóste miejsce wspiął się Max Fricke dzięki zwycięstwu w Warszawie.