Kanclerz Scholz w niedzielę jedzie do Polski

Kanclerz Scholz w niedzielę jedzie do Polski

Olaf Scholz

© 2021 AFP

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) udaje się w niedzielę do Polski na inauguracyjną wizytę.

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) udaje się w niedzielę do Polski na inauguracyjną wizytę. W Warszawie zostanie przyjęty z wojskowymi honorami przez premiera Mateusza Morawieckiego – poinformował w piątek rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Dalsza dyskusja powinna zatem koncentrować się na „kwestiach dwustronnych, europejskich i międzynarodowych”.

Pewną rolę odegra sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Od początku roku tysiące migrantów – wielu z Bliskiego Wschodu – przybyło przez Białoruś na zewnętrzne granice UE na Litwę, Polskę i Łotwę. UE oskarża białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę o celowy przemyt migrantów przez zewnętrzne granice UE. Wiele osób jest obecnie uwięzionych z powodu mrozu w obszarze przygranicznym.

Innym powodem przyjazdu Scholza do Polski była 30. rocznica niemiecko-polskiego porozumienia sąsiedzkiego, powiedział Hebestreit. Traktat, podpisany 17 czerwca 1991 r., stanowił podstawę stosunków między obydwoma krajami po zjednoczeniu Niemiec i upadku żelaznej kurtyny.

Pierwsza zagraniczna podróż Scholza jako kanclerza odbędzie się w najbliższy piątek w Paryżu, a następnie w Brukseli. Nowa minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock również udała się najpierw do Paryża i Brukseli; spodziewana jest w Polsce w najbliższy piątek.

AFP

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.