Kraje bałtyckie i Polska wzywają UE do zakazu rosyjskich ładunków

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Ministrowie transportu krajów bałtyckich i Polski wezwali we wtorek Unię Europejską (UE) do wprowadzenia zakazu przewozu drogowego towarów do Rosji i na Białoruś – powiedział Marius Skuodis, litewski minister transportu.

Według niego w tym samym apelu wzywa się kraje Wspólnoty do zakazu żeglugi statkom rosyjskim i białoruskim w UE.

W dniu dzisiejszym podpisałem wspólny apel trzech ministrów transportu Bałtyku i Polski do instytucji UE i innych kolegów, wzywający UE do zakazu drogowego transportu towarowego z/do Rosji i Białorusi, jednocześnie zakazując statkom UE pływania do portów UE. Facebook pisze Mr.Skuodis.

Biorąc pod uwagę brutalną agresję Rosji na Ukrainę, konieczne jest podjęcie działań przez UE. Szefowie państw i rządów UE spotkają się w czwartek w Brukseli – powiedział.

Ostatnio litewscy i polscy działacze protestowali przeciwko transportowi drogowemu między UE a Rosją.

Litwa od pewnego czasu koordynuje z innymi krajami regionu inicjatywy zakazujące wjazdu do ich portów statkom rosyjskim i białoruskim.

Jednak Ingrida powiedziała we wtorek, że najlepiej byłoby, gdyby UE podjęła decyzję, ponieważ utorowałoby to drogę do sporów prawnych.

Przedstawiciele litewskich armatorów i organizacji agentów, z którymi rozmawiał BNS, powiedzieli wcześniej, że te ostatnie sankcje nie mogą być w pełni wyegzekwowane, ponieważ powiązania statku z Rosją nie zawsze muszą być szybko prześledzone.

Po upadku Rosji na Ukrainie UE i inne kraje otworzyły wczoraj swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.