Merkel komentuje: „Barbarzyńska wojna agresywna Rosji”

Stan: 06.02.2022 08:47

Ponieważ kanclerz nie jest w służbie, nie chce dokonywać ocen na marginesie, ale Angela Merkel powiedziała coś o wojnie na Ukrainie. Ani słowa jednak o jej własnej rosyjskiej polityce jako kanclerza.

W swoim pierwszym publicznym wystąpieniu od około sześciu miesięcy była kanclerz Angela Merkel określiła atak Rosji na Ukrainę jako „głęboką cezurę”. Jako kanclerz po służbie nie chce dokonywać ocen na marginesie, powiedziała Merkel pod koniec wizyty w Berlinie. Jednak inwazja Rosji na sąsiedni kraj była zbyt rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego w historii Europy po zakończeniu II wojny światowej.

Moja solidarność kieruję się do Ukrainy zaatakowanej i najeżdżanej przez Rosję i popieram jej prawo do samoobrony.

Popiera wszelkie stosowne wysiłki rządu niemieckiego, UE, USA, NATO, G7 i ONZ „aby zatrzymać tę barbarzyńską wojnę agresji ze strony Rosji”.

Merkel chwali wsparcie i solidarność

Nikt nie jest w stanie poważnie oszacować rozmiarów konsekwencji wojny, powiedziała Merkel. Jednak byłyby ważne – zwłaszcza dla Ukraińców. Merkel odniosła się do naruszeń praw człowieka wobec ludności.

Butscha jest przedstawicielem tego horroru.

W miastach takich jak Bucha i Irpin ujawniono okrucieństwa po wycofaniu wojsk rosyjskich. Globalna reakcja na zdjęcia zamordowanych obywateli i doniesienia o gwałtach była zbulwersowana. Sąd Karny w Hadze wysłał śledczych na Ukrainę w celu zbadania rzekomych zbrodni wojennych.

Małym, ale dużym promykiem nadziei „w tym niekończącym się smutku” jest ogromne wsparcie dla Ukraińców z wielu sąsiednich krajów – jak Polska i Mołdawia, co jako przykład wskazała Merkel.

W obecnej sytuacji jedność UE jest niezbędna.

Nigdy nie powinniśmy uważać pokoju i wolności za coś oczywistego.

Merkel i związki zawodowe

Powodem pierwszego dużego publicznego wystąpienia Merkel o charakterze politycznym była zmiana na czele Niemieckiej Konfederacji Związków Zawodowych. Kiedy wieloletni szef DGB Reiner Hoffmann pożegnał się przed ponad 200 gośćmi, wygłosiła entuzjastyczne przemówienie. Wśród gości było wielu towarzyszy Hoffmanna ze świata polityki i związków zawodowych.

Merkel i Hoffmann, którzy kierowali DGB od 2014 roku, spotykali się wielokrotnie w trakcie swoich karier – m.in. na spotkaniach gabinetu na zamku Meseberg. W swoim „pierwszym przemówieniu od prawie sześciu miesięcy”, jak sama powiedziała, Merkel pochwaliła partnerstwo społeczne kraju i wezwała do jego wzmocnienia. Hoffmanna zastąpił w maju były sekretarz generalny SPD Yasmin Fahimi.

Rosyjska polityka Merkel

W przyszłym tygodniu Merkel znów będzie obecna politycznie. Oczekuje się, że 7 czerwca weźmie udział w konferencji w Berlinie. Powinno być znacznie więcej o stosunkach Rosji i Niemiec z prezydentem Władimirem Putinem oraz o możliwych błędnych osądach podczas jej kanclerskiej kadencji. Jak dotąd Merkel nie skomentowała własnych błędów. Inni byli czołowi politycy, jak obecny prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier – wieloletni minister spraw zagranicznych w gabinecie Merkel – publicznie przyznali się do błędów w rosyjskiej polityce. „Myliłem się” – powiedział publicznie Steinmeier.

Merkel: barbarzyńska wojna agresywna Rosji, Solidarność z Ukrainą

Vera Wolfskkampf, ARD Berlin, 2 czerwca 2022, godz. 9:53

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *