Meuthen wzywa do zastąpienia całego kierownictwa AfD

Berlin (dpa) – Ustępujący przewodniczący AfD Jörg Meuthen wezwał do wymiany całego kierownictwa partii.

„Były rzecznik i zastępca federalny powinni zrobić miejsce w AfD dla zupełnie nowych ludzi” – powiedział „Welt am Sonntag”. Jeśli spojrzymy na historię imprezy, „zawsze znajdujemy te same twarze”. Meuthen nie chce już brać udziału w wyborach nowego kierownictwa na grudniowej konferencji partyjnej, jak już zapowiedział. „Chciałbym, aby inni członkowie rady zrobili to samo” – powiedział gazecie.

Atakowani wyżsi urzędnicy walczyli. „Każdy, kto walczył konstruktywnie i zbiorowo o sukces alternatywy dla Niemiec, nie musi się poddawać” – powiedział współszef Welt Tino Chrupalla. A liderka grupy parlamentarnej Alice Weidel: „Meuthen wygląda jak wyzywający chłopak, który zostaje na boisku piłkarskim i z czystej złości chce zabrać piłkę do domu, aby nikt nie mógł już grać”.

Ale Meuthen domagał się także programowego odnowienia AfD. „Mamy nierozstrzygnięte kwestie o fundamentalnym znaczeniu” – powiedział. Na przykład podstawowy program AfD zakłada, że ​​wyjście Niemiec z UE jest tylko ultima ratio (rozwiązaniem ostatecznym). Ale w programie wyborów federalnych „Dexit” jest niezbędny. „Chciałbym na przykład wyjaśnić stanowisko partii w tej sprawie”.

Gdyby Federalny Urząd Ochrony Konstytucji zakwalifikował całą AfD jako sprawę podejrzaną, z punktu widzenia Meuthena, byłoby to „bardzo poważnym zagrożeniem dla partii”. Mogłoby to w szczególności skłonić członków burżuazyjno-libertariańskich do odejścia. „A to może wywołać ewolucję w AfD, w której klasyfikacja podejrzanych przypadków stanie się samospełniającą się przepowiednią”.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.