Olaf Scholz w Polsce: pierwszy test polityki zagranicznej dla kanclerza

Chrzest bojowy dla nowego kanclerza
W Polsce Scholz musi znosić dużo krytyki

Polska, Warszawa: kanclerz federalny Olaf Scholz (z lewej, SPD) i Mateusz Jakub Morawiecki, premier RP, organizują konferencję prasową po wspólnej rozmowie

© Kay Nietfeld / DPA

Wizyty inauguracyjne w Paryżu i Brukseli nie były dla kanclerza Scholza skomplikowane. Warszawa jest jego pierwszym prawdziwym sprawdzianem polityki zagranicznej. Musi tam zostać poddana kilku krytyce – i nadaje nowy ton niezwykle drażliwemu tematowi.

Podczas pierwszej wizyty w Warszawie kanclerz Olaf Scholz (SPD) odrzucił polskie żądania reparacji wojennych, wskazując również na niemieckie płatności do UE. Po niedzielnym spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim podkreślił stanowisko poprzednich rządów, że kwestia odszkodowań za szkody wyrządzone przez hitlerowskie Niemcy w czasie II wojny światowej została prawnie uregulowana. Ale Niemcy „nadal będą gotowe i chętne (…) do wnoszenia bardzo, bardzo znaczącego wkładu w finansowanie budżetu Unii Europejskiej”, powiedział. szkoła jest pierwszym kanclerzem, który w ten sposób łączy te dwie kwestie.

Trzecia inauguracyjna wizyta nowego kanclerza, po mniej konfrontacyjnych wizytach w Paryżu i Brukseli, była jego pierwszym prawdziwym sprawdzianem polityki zagranicznej. Polityk SPD ogłosił wyjazd jako „wizytę przyjaźni”. Pojawiło się jednak szereg kwestii konfliktowych, zwłaszcza po stronie polskiej:

Europejskie plany sygnalizacji świetlnej: „Równość i równość”

Plany większej federalizacji UE zawarte w umowie koalicyjnej SPD, Zielonych i FDP Morawiecki określił jako „równość i równość”. W Polsce jest to rozumiane jako „centralizm demokratyczny, centralizm biurokratyczny”. Europa będzie silna jako „Europa metropolii”.

Umowa koalicyjna między SPD, Zielonymi i SPD wspomina o celu UE jako federalnego państwa europejskiego. Czołowi przedstawiciele rządzącej prawicowo-konserwatywnej partii PiS dawali do zrozumienia w ostatnich dniach, że nowy rząd federalny planuje budowę „Czwartej Rzeszy”.

Nord Stream 2: „wada polityczno-energetyczna” wokół Ukrainy

Premier Polski wezwał też do wstrzymania eksploatacji kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 nad Morzem Bałtyckim. Powiedział, że projekt zwiększy zdolność Rosji do wywierania presji na UE i zacieśniania „pętli politycznej i energetycznej” wokół Ukrainy. szkoła potwierdził, że w przyszłości Niemcy będą nadal przejmowały odpowiedzialność za tranzyt gazu przez Ukrainę. Ukraina będzie również wspierana w ekspansji energii odnawialnej. Scholz nie odpowiedział na prośbę Morawieckiego o uniemożliwienie uruchomienia rurociągu.

Rurociąg bałtycki łączący Rosję z Niemcami został ukończony kilka tygodni temu. Federalna Agencja ds. Sieci ma do początku stycznia decyzję o pozwoleniu na eksploatację gazociągów, którymi rocznie z Rosji do Niemiec ma być dostarczanych do 55 mld m3 gazu ziemnego.

Reparacje: „Morze łez”

Polski narodowo-konserwatywny rząd PiS wielokrotnie podnosił kwestię roszczeń reparacyjnych wobec Niemiec. Morawiecki niedawno ogłosił utworzenie instytutu badawczego zajmującego się wszystkimi zniszczeniami wojennymi. Dla rządu federalnego sprawa jest prawnie i politycznie zamknięta. Przede wszystkim odnosi się do porozumienia dwa plus cztery w sprawie konsekwencji dla polityki zagranicznej jedności Niemiec z 1990 roku.

Podczas konferencji prasowej z Scholzem Morawiecki nie potwierdził jednoznacznie roszczeń odszkodowawczych. Powiedział jednak, że rozmawiał z Scholzem na ten temat. „To nie tylko morze łez naszych matek, morze krwi naszych ojców, ale także utracona szansa na normalny rozwój, utracona wolność, utracona demokracja i utracona niepodległość.

Rządy prawa: Scholz liczy na „pragmatyczne rozwiązanie”

W kwestii praworządności Scholz podkreślił, że liczy na porozumienie między Komisją Europejską a Polską. „Europa to wspólnota wartości i prawa. Łączy nas idea rządów prawa i demokracji” – powiedział. Dlatego liczy na „bardzo dobre pragmatyczne rozwiązanie”. Polski rząd PiS od lat przeprowadza restrukturyzację sądownictwa i jest w tej sprawie skonfliktowany z Komisją Europejską. Krytycy zarzucają Warszawie wywieranie nacisku na sędziów i podporządkowanie wymiaru sprawiedliwości. Komisja Europejska wszczęła przeciwko Warszawie kilka postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z kontrowersyjnymi reformami i złożyła skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Uchodźcy na Białorusi: Scholz deklaruje wsparcie

Ale są też kwestie, w których oba kraje wykazują większą jedność. Nowa kanclerz zapewniła Polskę o swoim wsparciu w sporze o to, jak postępować z uchodźcami, którzy od tygodni próbują przedostać się z Białorusi do Polski lub krajów bałtyckich przez zewnętrzne granice UE. Działania białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki były „nieludzkie i mamy wspólne zadanie, by to odrzucić”, powiedział Scholz. Niemcy chcą solidaryzować się z Polską przeciwko temu niewłaściwemu sposobowi „wojny hybrydowej”. „To naprawdę straszne, co robi tam premier Białorusi Łukaszenko. Wykorzystuje ludzi do swoich celów politycznych”. UE oskarża Łukaszenkę o celowe zezwalanie ludziom z regionów objętych kryzysem na przylatywanie na Białoruś w celu przemytu ich do UE i tym samym destabilizacji tamtejszej sytuacji.

fs
ODA

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *