Parlamentarzyści proponują rezolucję w sprawie embarga na ropę i gaz państw popierających rosyjską inwazję

Fot. Judita Grigelytė (VŽ)

Pół setki parlamentarzystów proponuje przyjęcie rezolucji w sprawie embarga na surowce energetyczne krajów prowadzących lub wspierających agresję militarną na Ukrainę. Dokument jest inicjowany przez parlamentarzystów wszystkich partii parlamentarnych.

Liberał Eugene Gentville proponuje nie ograniczać się do Rosji czy wspierać Białorusi, ale też nie kupować od krajów, które wspierają agresorów.

„Kraje o niejasnych pozycjach, takie jak Serbia, tylko w tym tygodniu zamknęły przestrzeń powietrzną dla Rosji” – powiedział BNS. – Po co kupować od nich, bo wtedy Rosja ma dodatkowe źródła, by skierować swoje surowce energetyczne do tych krajów, a potem kupujemy od nich jako produkty tego kraju. Abyśmy nie kupowali na przykład rosyjskiej marki z, powiedzmy, serbską. »

Konserwatywny Andrius Kupčinskas, który pracuje w Komitecie Ekonomicznym, przyznaje, że embarga nie będzie „ani jutro, ani za miesiąc”, ale niektóre kroki trzeba przyspieszyć.

Wątpi, czy możliwa jest szybsza budowa morskiej farmy wiatrowej, ale zgadza się, że Litwa zużywa najmniej rosyjskiego gazu i mało rozwiązań, a Orlen Lietuvos martwi się pochodzeniem ropy rafinowanej przez Orlen.

Według niego Ministerstwo Energii będzie w tym roku starało się „zmaksymalizować realizację decyzji o produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych”: „Aby przyspieszyć projekty zielonej energii”.

Według niego Litwa i inne kraje bałtyckie raczej nie przyspieszą odłączenia wspólnego systemu elektroenergetycznego z Białorusią i Rosją (BRELL).

Według Rimy Baškienė, członka frakcji demokratycznej „W imię Litwy”, Litwa powinna w ogóle starać się nie wykorzystywać zasobów energetycznych państw wrogich Litwie i działać „tu i teraz”.

„Należy dołożyć starań, aby to zrobić” – powiedziała BNS.

Poseł do Seimasu zwrócił uwagę, że Litwa jest dalekowzroczna i zbudowała terminal skroplonego gazu, więc teraz może być mniej zależna od rosyjskiego gazu.

„Wtedy to po prostu do nas dotarło. Widzimy, co się stało w Niemczech, które się nie posprzątały” – dodała.

Posłowie do Seimasu wzywają rząd do podjęcia natychmiastowych i zdecydowanych działań w celu zabezpieczenia embarga na rosyjskie zasoby energetyczne oraz całkowitego porzucenia rosyjskiej ropy, gazu, elektryczności i alternatyw.

Wzywa się rząd do niezwłocznego przedłożenia Sejmowi planu zrekompensowania litewskiemu społeczeństwu i przedsiębiorstwom ekonomicznych skutków rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę, a także niezbędnego ustawodawstwa i decyzji.

„Musimy zobaczyć plan pomocy ludziom w kontekście pogarszającej się sytuacji, gdy ceny rosną” – powiedziała Baškienė.

Według niej dalsza redukcja importu energii z Rosji nie będzie łatwa.

„Rezygnujemy z niektórych udogodnień i kraj będzie musiał żyć w trudniejszych warunkach. Nie należy się bać tego powiedzieć” – powiedział BNS parlamentarzysta.

E. Gentvilas jest przekonany, że państwo nie powinno wspierać przedsiębiorców, którzy pracowali w Rosji, a tych, którzy pracowali na Ukrainie, należy opiekować się.

„Gdyby ucierpiały firmy, które pracowały w Rosji, nie chcę mówić o rekompensatach dla nich, bo one wiedziały, na jakim ryzykownym rynku pracują. Tu mówiłby tylko o Ukrainie” – powiedział.

Projekt rezolucji proponuje się ze względu na fakt, że rosyjska inwazja militarna na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego, stanowi egzystencjalne zagrożenie dla Litwy, jej porządku i życia każdego człowieka.

W projekcie rezolucji stwierdza się, że Litwa corocznie kupuje od Rosji ponad 3 mld euro surowców energetycznych (ropy, gazu i energii elektrycznej). Kwota wpłacona Rosji przez kraje Unii Europejskiej jest równa jej budżetowi obronnemu.

Posłowie na Sejm uznają, że rezygnacja z surowców energetycznych przez Rosję i Białoruś może mieć wpływ na gospodarkę Litwy oraz na sytuację finansową i społeczną jej ludności.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.